W jaki sposób uzyskać zwrot części wydatków na leki?

2013-02-21 15:24

Coraz więcej osób w aptekach zamiast paragonu bierze fakturę imienną. Czy na jej podstawie można uzyskać zwrot części kosztów? Jak można z tego skorzystać?

W jaki sposób uzyskać zwrot części wydatków na leki?
Autor: thinkstockphotos.com Coraz więcej osób w aptekach zamiast paragonu bierze fakturę imienną. Czy na jej podstawie można uzyskać zwrot części kosztów? Jak można z tego skorzystać?

Istnieje kilka możliwości by uzyskać zwrot części pieniędzy, które zapłaciliśmy za leki.

Zwrot części pieniędzy za leki: urząd skarbowy

Pierwszą z nich jest odliczenie na koniec roku podatkowego w urzędzie skarbowym. Sytuacja ta dotyczy osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności lub tych, na utrzymaniu których znajduje się osoba niepełnosprawna. Prawo skarbowe mówi, że osoby takie mogą odliczyć wydatki powyżej 100 zł. Zatem, jeżeli co miesiąc wydajemy na leki 135 zł, to kwota, którą możemy odliczyć, wynosi 35 zł. Urząd skarbowy zastrzega jednak, że lekarz specjalista powinien stwierdzić, że osoba ta powinna stosować określone leki stale lub czasowo.

Zwrot części pieniędzy za leki: MOPS

Wiele rodzin o trudnej sytuacji finansowej wnioskuje do miejskich ośrodków pomocy społecznej o tzw. zasiłek celowy na leki, które są niezbędne dla jej członków. Zazwyczaj najpierw proszą o wycenę niezbędnych preparatów, a po zakupie przedstawiają w MOPS-sie fakturę jako dowód ich zakupu.

Zwrot części pieniędzy za leki: zakład pracy

Poza tym niektóre zakłady pracy zwracają swoim pracownikom koszty poniesione przez nich w aptekach. Dzieje się tak głównie w zakładach pracy chronionej, ale można się z tym spotkać także w innych instytucjach. Regulamin takich zwrotów jest ustaleniem wewnętrznym zakładu.

miesięcznik "Zdrowie"