Ten problem nie dotyczy tylko mózgu. Tak objawia się udar oka

2023-05-23 12:17

Myśląc udar, myślimy udar mózgu. Rzeczywiście – najczęściej ten stan dotyka mózgu, ale może również atakować inne obszary ciała. Jednym z nich są oczy. A w przypadku udaru oka objawy mogą być trudniejsze do rozpoznania.

Ten problem nie dotyczy tylko mózgu. Tak objawia się udar oka
Autor: Getty Images Ten problem nie dotyczy tylko mózgu. Tak objawia się udar oka

Udar jest nagłym stanem, który stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia pacjenta. Najczęściej udar dotyka mózgu. Ale w rzadkich przypadkach może wystąpić także w kręgosłupie lub oku.

Gdzie szukać pomocy po udarze

Ten groźny stan występuje rzadko

Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego udar to niedrożność krwi do mózgu, rdzenia kręgowego lub siatkówki oka, która prowadzi do śmierci komórek. Do najczęstszych objawów tego stanu zalicza się silne bóle głowy, drętwienie twarzy, osłabienie kończyn - zwłaszcza po jednej stronie ciała - lub problemy z mówieniem.

Choć są rzadkie, udary w innych obszarach ciała niż mózg, także są poważnymi zdarzeniami medycznymi, które wymagają natychmiastowej pomocy – ostrzega neurolog Matthew Schrag z Vanderbilt University Medical Center w Nashville. - Stwarzają szczególne wyzwania i mogą być trudniejsze do rozpoznania, ale teoretycznie można je leczyć – dodał ekspert.

Udar oka, a właściwie niedrożność tętnicy środkowej siatkówki (CRAO), zazwyczaj jest skutkiem przemieszczenie się blaszki miażdżycowej nagromadzonej w tętnicy szyjnej. Wówczas blaszka miażdżycowa może dostać się do siatkówki lub dalej – do mózgu i spowodować udar niedokrwienny.

Udar oka często jest konsekwencją poważnych chorób

Zazwyczaj tej sytuacji towarzyszą objawy takie jak całkowita utrata wzroku w jednym oku lub - jak zaznacza profesor okulistyki w Harvard Medical School dr Lucia Sobrin - "pacjenci z udarem oka mogą nadal być w stanie dostrzec światło lub ruch".

Ekspertka dodaje, że CRAO nie jest śmiertelne, ale może doprowadzić do trwałej utraty wzroku, jeśli w ciągu kilku godzin od wystąpienia objawów, chory nie otrzyma odpowiedniej pomocy medycznej. - Jeśli nagle stracisz wzrok i jest to bezbolesne, pomyśl "udar" i udaj się pilnie na pogotowie – ostrzega dr Sobrin.

Często udar oka jest konsekwencją innego schorzenia. - To może być oznaka poważnej choroby podstawowej – tłumaczy dr Schrag. Chodzi o stany, które wymagają natychmiastowego leczenia takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, bezdech senny, cukrzyca oraz otyłość.

- CRAO jest silnym predyktorem przyszłych zawałów serca, udarów mózgu lub śmierci, Tak więc, chociaż ten udar może nie zabić, podstawowe problemy wymagają pilnej uwagi – wyjaśnił dr Matthew Schrag.

Kroki, które uchronią cię przed udarem oka

Eksperci podkreślają, że ogólnie rzecz biorąc, kroki, które należy podjąć, by zapobiegać udarom oka, są te same w przypadku udaru mózgu czy udaru kręgosłupa. Obejmują przede wszystkim zdrową dietę, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczną, utrzymywanie poziomu glukozy, cholesterolu i ciśnienia krwi w odpowiednich zakresach, odpowiednie ilości snu (od siedmiu do dziewięciu godzin w ciągu nocy) czy przyjmowanie niezbędnych leków zgodnie z zaleceniami lekarza.