Na włosy, zakwasy i obrzęki stawów. Kosztuje grosze, a pomaga na niemal wszystko

2023-10-12 14:20

W świecie medycyny naturalnej istnieje wiele produktów, które zdobywają popularność dzięki skutecznemu działaniu na różne dolegliwości. Jednym z nich, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny, jest maść końska. Co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą? I dlaczego sportowcy, włosomaniaczki oraz nasi dziadkowie tak bardzo ją doceniają?

Na włosy, zakwasy i obrzęki stawów. Kosztuje grosze, a pomaga na niemal wszystko
Autor: Getty Image

Mimo nazwy maść końska nie jest produktem przeznaczonym dla koni, ani nie zawiera produktów pochodzenia odzwierzęcego. Początki tej nazwy sięgają czasów, kiedy ziołowa mieszanka była używana do łagodzenia dolegliwości bólowych u tych zwierząt. Dziś jest to kompozycja ziół i olejków eterycznych skomponowanych w taki sposób, by działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco na ludzki organizm.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Maść końska rozgrzewająca, maść końska chłodząca. Skład i działanie

W składzie maści końskiej, w zależności od producenta, można znaleźć wyciągi z kasztanowca, arniki, jałowca, miłorzębu, rumianku, mięty, tymianku, krwawnika oraz szyszek chmielu. Niektóre formuły wzbogacone są o ekstrakt z papryczek chilli, imbiru lub konopi. Dodatkowo maść może zawierać substancje takie jak kamfora, mentol czy olejek z liści eukaliptusa, które znane są ze swoich leczniczych właściwości.

W zależności od potrzeb można wybrać maść końską o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym. Maść rozgrzewająca poprawia krążenie, rozszerza naczynia krwionośne, przez co zwiększa ukrwienie tkanek. Polecana jest do bólów mięśni, stawów, kręgosłupa, bólów reumatycznych oraz innych dolegliwości bólowych. Z kolei maść chłodząca doskonale sprawdza się po intensywnym wysiłku fizycznym, łagodzi napięcia mięśniowe, stłuczenia oraz pomaga w przypadku miejscowych obrzęków.

Maść końska. Dla kogo?

Maść końska zyskuje uznanie wśród sportowców, którzy doceniają jej działanie przeciwbólowe, pomagające w walce z zakwasami i przeciążeniami mięśniowymi. Ale nie tylko oni. Wszystkie osoby, które zmagają się z różnego rodzaju bólami czy obrzękami, mogą sięgnąć po ten naturalny środek.

Maść końska skutki uboczne

Każdy produkt, nawet naturalny, może wywołać reakcje alergiczne. Dlatego, zanim zastosujesz maść końską na większym obszarze skóry, warto przeprowadzić próbę uczuleniową na małym fragmencie. Jeśli po kilkunastu minutach nie zaobserwujesz żadnych negatywnych reakcji, możesz stosować maść bez obaw. Warto jednak pamiętać, by nie stosować jej na twarz, na otwarte rany oraz unikać kontaktu z oczami. Maść końska nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 12. roku życia.

Maść końska na włosy

Wiele urodowych blogerek poleca ten specyfik jako stymulator wzrostu włosów. Dzięki bogatemu składowi, w tym arnice, tymianek, miętę czy kamforę, maść końska staje się narzędziem do pielęgnacji skóry głowy. Jej rozgrzewające właściwości poprawiają krążenie krwi, co bezpośrednio wpływa na dotlenienie cebulek włosowych. Efektem tego jest nie tylko przyspieszenie wzrostu włosów, ale również ich wzmocnienie, co sprawia, że stają się one mniej podatne na uszkodzenia. Olejki eteryczne zawarte w maści penetrują głęboko w skórę, regenerując ją i przynosząc ulgę. Co więcej, naturalne składniki mają zdolność regulowania pracy gruczołów łojowych, co może być kluczem do redukcji problemów z łupieżem. W ten sposób maść końska ewoluuje z tradycyjnego środka leczniczego na cenny element kosmetycznej rutyny.

Maść końska to naturalne rozwiązanie dla osób borykających się z różnymi dolegliwościami bólowymi. Dostępna w aptekach, nie kosztuje majątku, a jej skuteczność potwierdzają tysiące zadowolonych użytkowników. Jeśli szukasz skutecznego, naturalnego środka przeciwbólowego, warto dać jej szansę.