Zioła na zapalenie oskrzeli: przepisy na mieszanki ziołowe

2016-03-21 8:34

Zioła na zapalenie oskrzeli działają przeciwgorączkowo, bakteriobójczo, przeciwzapalnie, rozkurczowo, a także wykrztuśnie, dzięki czemu pozwolą uporać się z meczącym kaszlem i kłopotami z odkrztuszaniem wydzieliny. Jakie zioła są pomocne przy zapaleniu oskrzeli? Czy mieszanki ziołowe, które złagodzą zapalenie oskrzeli, można przygotować samodzielnie?

Zioła na zapalenie oskrzeli - zioła w leczeniu zapalenia oskrzeli
Autor: Photos.com Jakie zioła są pomocne przy zapaleniu oskrzeli?

Spis treści

  1. Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie tymianku i korzenia omanu
  2. Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka z prawoślazem, dziewanną i podbiałem
  3. Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie czarnego bzu
  4. Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie bluszczu
  5. Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie biedrzeńca
  6. Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie lukrecji
  7. Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie pierwiosnka
  8. Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka z poziewnikiem, tymiankiem i podbiałem
  9. Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie dziewanny
  10. Zapalenie oskrzeli [wideo]

Zioła i mieszanki ziołowe doskonale łagodzą typowe objawy zapalenia oskrzeli. Do wyboru mamy zarówno gotowe preparaty ziołowe (do kupienia w aptekach albo sklepach zielarsko-medycznych), takie jak: Pektosan, Neopektosan, Pectosol, pastylki wykrztuśne do ssania. Można również samodzielnie w domu przygotować mieszanki ziołowe i sporządzić z nich napary. Na przykład mieszanka na bazie liści bluszczu złagodzi uciążliwy kaszel i nieżytowe zapaleniu oskrzeli. Z kolei mieszanki z korzeniem biedrzeńca zapobiegną zaleganiu gęstej wydzieliny i ułatwią jej odkrztuszanie. Natomiast napary czy odwary z pierwiosnka lekarskiego są środkiem wykrztuśnym nie tylko w stanach zapalnych oskrzeli, lecz także gardła i krtani, zwłaszcza gdy towarzyszy im uporczywy, męczący suchy kaszel. A mieszanki na bazie czarnego bzu pozwolą pozbyć się gorączki. Innymi ziołami, które można wykorzystać w przypadku zapalenia oskrzeli, są także kwiat dziewanny, podbiał czy tymianek.

Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie tymianku i korzenia omanu

Zmieszaj 40 g ziela tymianku, 40 g korzenia omanu, 20 g owocu anyżu i 20 g korzenia mydlnicy. Jedną łyżkę stołową mieszanki ziół zalej jedną szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na około 15 minut, po czym przecedź. Pij ciepłe trzy razy dziennie 15 minut po jedzeniu (każdorazowo przygotowując świeży napar).

Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka z prawoślazem, dziewanną i podbiałem

Zmieszaj 30 g liścia prawoślazu, 30 g kwiatu dziewanny, 30 g kwiatu podbiału i 30 g porostu islandzkiego. Jedną łyżkę stołową mieszanki ziół zalej 2/3 szklanki przegotowanej i ochłodzonej wody, przykryj i odstaw na godzinę, po czym przecedź. Pozostałość ziół zalej pół szklanki wrzącej wody, przykryj i gotuj 3 minuty, po czym przecedź. Połączone płyny pij 4 razy dziennie 15 minut po jedzeniu (każdorazowo przygotowując świeży napój).

Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie czarnego bzu

Zmieszaj 40 g kwiatu bzu czarnego, 40 g kwiatu wiązówki, 40 g kwitu lipy, 30 g korzenia mydlnicy i 30 gowocu maliny. Jedną łyżkę stołową mieszanki ziół zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i gotuj 3 minuty, po czym odstaw na 10 minut i przecedź. Pić ciepłe trzy dziennie 15 minut po jedzeniu (każdorazowo przygotowując świeży napój).

Ważne

Gdy wystąpią objawy zapalenia oskrzeli, należy udać się do lekarza. Choroba wymaga bowiem leczenia farmakologicznego. Zioła są jedynie jego uzupełnieniem.

Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie bluszczu

Do przygotowania tej mieszanki będą potrzebne: 60 g liści bluszczu i ziela tymianku, 30 g korzeni pierwiosnka i ziela przetacznika leśnego. Zalej 3 łyżki ziół 4 szklankami wody zimnej i powoli doprowadź do wrzenia i gotuj 3 minuty. Przecedź do termosu i całość wypij w ciągu dnia porcjami po 1/4-1/2 szklanki.

Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie biedrzeńca

Przygotuj 50 g korzenia biedrzeńca mniejszego i liści podbiału oraz 25 g liści babki i kwiatów maku polnego. Zalej 1 łyżeczkę ziół 1 szklanką gorącej wody, a następnie doprowadź do wrzenia i gotuj 2-3 minuty. Potem odstaw na 10 minut i przecedź do termosu. Pij 3-5 razy dziennie po 1-3 łyżeczki po jedzeniu jako środek wykrztuśny.

Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie lukrecji

Na tę mieszankę ziołową składają się 30 g korzeni lukrecji oraz po 10 g nasion lnu, liści podbiału, ziela miodunki lub ziela rdestu ptasiego, ziela tymianku i owoców kopru włoskiego. Zalej 2 łyżki wymieszanych ze sobą ziół 2 szklankami wody wrzącej i naparzaj pod przykryciem 30 min. Następnie odstaw na 10 min i przecedź. Pić w 3-4 porcjach w ciągu dnia między posiłkami.

Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie pierwiosnka

Zmieszaj równe ilości korzeni pierwiosnka, liści podbiału, liści babki lancetowatej, ziela skrzypu i owoców kopru włoskiego. Następnie wsyp 2 łyżki ziół do termosu i zalej je 1 i 1/2 szklanki wrzącej wody. Termos zamknij i odstaw na 1 godzinę. Napar należy pić małymi porcjami w ciągu dnia.

Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka z poziewnikiem, tymiankiem i podbiałem

Zmieszaj równe ilości ziela poziewnika, ziela tymianku lub macierzanki, liści podbiału i liści babki lancetowatej. Następnie zalej 1/2 łyżki ziół 2 szklankami wody wrzącej i naparzaj pod przykryciem 20 minut. Odstaw na 15 min i przecedź. Pij rano i wieczorem po jedzeniu po 2/3 szklanki w przypadku utrudnionego odkrztuszania.

Zioła na zapalenie oskrzeli - mieszanka na bazie dziewanny

Zmieszaj po 60 g kwiatów dziewanny i liści podbiału oraz po 20 g liści babki lancetowatej i rozdrobnionych korzeni lukrecji. Następnie zalej 1 łyżkę mieszanki 1 szklanką wody ciepłej i gotuj na małym ogniu pod przykryciem 2-3 min. Potem odstaw na 10 minut i przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po 1 szklance po jedzeniu.

Bibliografia: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

Zapalenie oskrzeli [wideo]

Zapalenie oskrzeli