Maść na hemoroidy - jak stosować? Wskazania i przeciwwskazania

2022-12-07 9:01

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, mają postać niewielkich poduszeczek wypełnionych krwią. Występują u każdego jako anatomiczne struktury naczyniowe zlokalizowane w kanale odbytu. Odczuwalne są jednak dopiero wtedy, gdy pojawi się ich stan zapalny. Maść na hemoroidy ma za zadanie przynieść ulgę i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.

Maść na hemoroidy - jak stosować? Wskazania i przeciwwskazania
Autor: Getty Images Maść na hemoroidy pomaga zniwelować uporczywe objawy tego schorzenia.

Spis treści

  1. Czym są hemoroidy?
  2. Maść na hemoroidy - działanie
  3. Jak stosować maść na hemoroidy?
  4. Maść na hemoroidy – przeciwwskazania
  5. Hemoroidy nawracają

Hemoroidy są naturalnym elementem struktury ścian odbytu. Kiedy dojdzie w ich obrębie do zmian patologicznych, pojawia się ból, krwawienie i świąd w odbycie. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie maści na hemoroidy, która dostępna jest w każdej aptece bez recepty.

Domowe sposoby na hemoroidy

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy występują u każdego człowieka, niestety dość często bywają przyczyną objawów chorobowych. Nieprzyjemne dolegliwości odczuwalne są w momencie, gdy dojdzie do rozwoju stanu zapalnego. Chorobie hemoroidalnej towarzyszy świąd w odbycie, krwawienie, ból czy wypadanie guzków krwawniczych.

Dodatkowo może pojawić się dyskomfort podczas wypróżniania lub problemy z trzymaniem stolca. Rozwojowi choroby sprzyja nadmierna masa ciała, częste zaparcia lub biegunki, siedzący tryb życia czy zbyt mało błonnika w diecie. Istotną rolę odgrywają również czynniki genetyczne.

Maść na hemoroidy - działanie

Maści na hemoroidy zawierają w składzie różne substancje aktywne, jednak najskuteczniejszym działaniem wykazują się te, w których substancją aktywną jest tribenozyd i lidokaina. Tribenozyd wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, przeciwświądowe.

Przeciwdziała uszkodzeniom śródbłonka naczyniowego. Dodatkowo zmniejsza przepuszczalność i poprawia napięcie ścian naczyń krwionośnych.

Z kolei lidokaina znieczula bolące miejsca. Zawarta w składzie preparatu łagodzi pieczenie, świąd i ból spowodowany żylakami odbytu. Maść, która zawiera w składzie triobenozyd i lidokainę zapewni szybką ulgę.

Jak stosować maść na hemoroidy?

Maść na hemoroidy stosujemy miejscowo. Smarujemy nią odbyt lub aplikujemy wewnątrz za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora/nasadki. Zawsze postępujemy zgodnie ze wskazówkami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Przed użyciem dokładnie myjemy i osuszamy zmienione chorobowo miejsce. Produkt aplikujemy na dany obszar około 3-4 razy dziennie, w zależności od zaleceń lekarza. Maści na hemoroidy nie należy używać dłużej niż zostało zalecone. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Maść na hemoroidy – przeciwwskazania

Jednym z głównych przeciwwskazań do stosowania maści na hemoroidy jest uczulenie na substancję aktywną. Maści na hemoroidy nie powinny stosować osoby poniżej 18. roku życia, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Hemoroidy nawracają

Hemoroidy są schorzeniem, którego objawy często nawracają. Do nawrotów zazwyczaj dochodzi w przypadku uporczywych zaparć. Często zmagają się z nimi osoby prowadzące siedzący tryb życia. By zmniejszyć ryzyko nawrotu hemoroidów warto zmienić dietę na tę bogatszą w błonnik, a także wprowadzić większą ilość aktywności fizycznej. Osoby z nadwagą powinny dążyć do redukcji masy ciała.