Kręgosłup: jak uniknąć bólu pleców podczas pracy przy komputerze

2007-05-22 3:22

Czy wiesz, że gdy ważysz około 70 kg, to nacisk na kręgi lędźwiowe w czasie siedzenia, np. podczas pracy przy komputerze, wynosi 140 kg? Nic dziwnego, że po kilku godzinach spędzonych przy biurku trudno ci się wyprostować i odczuwasz ból pleców. Twój kręgosłup odczuje ulgę, gdy zastosujesz się do naszych rad.

Kręgosłup: jak uniknąć bólu pleców podczas pracy przy komputerze
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zdrowy kręgosłup - odpowiednie ustawienie sprzętów podczas pracy przy komputerze
  2. Kręgi szyjne - właściwe ustawienie monitora komputera
  3. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie kręgosłupa
  4. Zdrowy kręgosłup - maści i okłady na ból kręgosłupa

Zdrowy kręgosłup - odpowiednie ustawienie sprzętów podczas pracy przy komputerze

Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość i boczne oparcia, na których można od czasu do czasu się wesprzeć, odciążając kręgosłup. Jego wysokość ustaw tak, by całe stopy dotykały podłogi. Siedzisko nie może uciskać na uda, kolana powinny być minimalnie wyżej niż biodra. Oparcie krzesła musi mieć lekkie wybrzuszenie na wysokości lędźwi. Jeśli go nie ma, wkładaj pod plecy niewielką podłużną poduszkę albo zrolowany ręcznik. Na wysokości kręgów piersiowych krzesło powinno być lekko wklęsłe.

Blat należy tak ustawić, żeby móc co jakiś czas założyć nogę na nogę - ale tylko na chwilę. Nie pochylaj się zbytnio do przodu.

Kręgi szyjne - właściwe ustawienie monitora komputera

Ekran komputera umieść na poziomie oczu. Spoglądanie przez długi czas do góry lub w dół znacznie obciąża mięśnie szyi, ramion i górnej części grzbietu. Ekran nie powinien też stać z boku, bo musisz wtedy przez wiele godzin skręcać głowę.

Ćwiczenia rozluźniające mięśnie kręgosłupa

Co pół godziny wstań, poprzeciągaj się, unosząc ręce wysoko. Zrób kilka razy tzw. koci grzbiet i parę skłonów na boki. Poruszaj głową w prawo i w lewo.

Zdrowy kręgosłup - maści i okłady na ból kręgosłupa

Jeśli pojawią się dolegliwości ze strony kręgosłupa, można je złagodzić, stosując aromatyczną kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejków eterycznych: kamforowego, eukaliptusowego, lawendowego, rumiankowego lub geraniowego Działają one rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Przy bólach kręgosłupa pomoże również maść borowinowa, olejek miętowy czy żel lub nalewka z arniki. Może pomóc także maść rozgrzewająca z eukaliptusem, majerankiem lub kamforą.

Należy posmarować maścią obficie w bolesnym miejscu, masować okrężnymi ruchami aż do całkowitego wchłonięcia. Krem może być stosowany kilka razy dziennie.

Pomogą również gorące okłady. Może to być termofor z gorącą wodą lub gotowe okłady, które można kupić w aptece.

miesięcznik "Zdrowie"