Ganglion to guzek na nadgarstku. Przyczyny, objawy i leczenie ganglionu

2020-05-18 17:24 Monika Majewska

Ganglion (torbiel galaretowata) to guzek na nadgarstku i nie tylko. Na szczęście nie jest on nowotworem i nie zmienia się w niego nawet po dłuższym czasie. Nie oznacza to jednak, że tego typu zmianę można zlekceważyć. Nieleczony ganglion może bowiem doprowadzić do ograniczenia ruchomości stawów, a nawet niedowładów mięśni. Jakie są przyczyny i objawy ganglionu? Na czym polega leczenie?

Ganglion, inaczej torbiel galaretowata, to guzek wypełniony galaretowatym płynem, który tworzy się w okolicach torebek stawowych oraz ścięgien - najczęściej na nadgarstku, choć może wystąpić także w okolicy stóp. Jak dochodzi do jego powstania? Stawy nadgarstka są otoczone płynną substancją, która sprawia, że są ruchome. Jednak w niektórych sytuacjach produkcja tego płynu zostaje wzmożona, wskutek czego dochodzi do uwypuklenia fragmentu skóry nadgarstka w postaci galaretowatego guzka.

Ganglion częściej występuje u kobiet niż mężczyzn, przeważnie między 20. a 40. rokiem życia.

Spis treści

 1. Ganglion - przyczyny
 2. Ganglion - objawy
 3. Ganglion - diagnoza
 4. Ganglion - leczenie
 5. Ganglion - rehabilitacja
Ganglion, guzek na nadgarstku. Posłuchaj, czy jest niebezpieczny. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ganglion - przyczyny

Dokładne przyczyny powstawania torbieli galaretowatej nie są znane, ale wiadomo, że wysokimi czynnikami ryzyka są;

 • urazy
 • przeciążenia
 • stany zapalne ścięgien mięśni nadgarstka lub torebek stawowych

Ganglion - objawy

Ganglion to zmiana skórna w kształcie guzka, która jest wypełniona bezbarwnym płynem. Jest ona twarda w dotyku i czasami da się ją przesunąć pod skórą.

Ganglion pojawia się w okolicach torebek stawowych oraz ścięgien, najczęściej na grzbietowej stronie nadgarstka, rzadziej na palcach przy paznokciach, na stopie lub stawie kolanowym. Charakterystyczne jest powiększanie się lub pojawianie guzka pod wpływem wysiłku, a zmniejszanie lub znikanie w spoczynku. Ponadto pojawiają się:

 • ból podczas próby ruchu nadgarstkiem
 • wzmożona wrażliwość na dotyk
 • odczyn zapalny
 • ograniczona ruchomość ręki

Guzek może także naciskać na drobne nerwy zlokalizowane w okolicy grzbietowej nadgarstka, dając objawy neurologiczne, np. zaburzenia czucia na skórze w okolicy guzka. W niektórych przypadkach może nawet dojść do niedowładów mięśni.

Ganglion - diagnoza

Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów. Jeśli jednak lekarz ma wątpliwości co do diagnozy, może zlecić:

w celu różnicowania zmiany z innymi chorobami, np.:

Ganglion - leczenie

W niektórych przypadkach torbiel galaretowata znika sama. Jeśli jednak tak się nie dzieje, a guzek się powiększa lub daje dokuczliwe objawy, wykonuje się tzw. zabieg aspiracji, który polega na nakłuciu i odessaniu płynu z ganglionu.

Ponadto pacjentowi podaje się kortykosteroidy w celu zabliźnienia przyrosłych ścianek torbieli.

Niestety, w większości przypadków dochodzi do powtórnego tworzenia się guzka. Jeśli do nawrotów dochodzi regularnie, należy rozważyć operację, która polega na wycięciu zmiany. Po wykonaniu takiego zabiegu nawroty zdarzają się bardzo rzadko.

Ganglion - rehabilitacja

Po chirurgicznym usunięciu guzka zalecana jest rehabilitacja, która obejmuje przede wszystkim odciążenie ręki (nie zaleca się wykonywania nią żadnych czynności manualnych). Ponadto w regeneracji nadgarstka pomocne są:

Można zastosować także kinesiotaping, który polega na założeniu specjalnych elastycznych plastrów na chore ścięgna i okolicę nadgarstka w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, jego odciążenia oraz stworzenia warunków do ich regeneracji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Monika
|

Hej. W styczniu tego roku miała usuwany gangiol poprzez nakłucie. Dodam że już wcześniej miałam z nim doczynienia ale zawsze znikał. Ostatni utrzymywał się przez rok, postanowiłam go usunąć bo nie powiem nie wyglądało to apetycznie. Usunęli mi go poprzez nakłucie i odciągnięcie płynu ale ... W maju pojawił się znowu, znikł po miesiącu. A teraz mamy listopad i znów jest. Tym razem usunę go chirurgicznie. Wolę mieć Blizne niż co chwila go mieć ...

Michał Grochowski
|

właśnie od jakichś 2 lat takiego gangliona tylko ze jak to naciskam to nie czuć jakby płynu tylko raczej kość

basia
|

Ciekawa jestem czy gangliony mają jakieś podłoże genetyczne - mój straszy brat miał na kostce taki guzek - jeździ dużo na łyżwach i rolkach, ja mam na nadgarstku.. Miałam już usuwany tzw. mini-operację, ale zawsze jest szansa że niestety się odnowi :(

Tessa
|

Do Rena: Bardzo proszę o kontakt na e-maila komc@wp.pl.

Mikołaj
|

Witam mi już dwa razy wyszedł na lewym nadgarstku za pierwszym razem rok temu zniknął sam nawet się nie spodziewałem kiedy od 3 miesięcy znowu w tym samym miejscu nic nie bolało i nie przeszkadzało tylko ze jak wygiołem rękę to był guzek sam to zwalczyłem powyginałem rękę prawo, lewo, przód, tył i tak parę razy rozmasowałem go żeby się cieplejszy zrobił i mocno przycisłem kciukiem z drugiej ręki i zginął poczułem jak się rozpłynoł w nadgarstku nic nie bolało aby było uczucie że go zgniotłem i teraz jest wszystko ok . Pozdrawiam

Mateusz
|

Witam, mam 15 lat, i dziś zauważyłem u mnie na nadgarstku dziwną, bloącą gulkę. Poszedłem z tym do mamy ale ona nie wiedziała co to. Poszukałem w internecie, i znalazłem ten artykuł, a więc zawołałem mamę, i powiedziałem że trzeba iść z tym do lekarza, ona to zlekceważyła, tak samo tata. Mam z tym iść sam do lekarza? Boję się i nie wiem co robić.

PS. Mój tata i moja mama myślą, że wszystko, co jest na internecie, nie jest prawdą...

romek
|

jak długo mialas ten guzek

Majki
|

Mi lekarz powiedział, że ganglion nie jest straszny i dopóki nie przeszkadza mi w funkcjonowaniu to lepiej go nie ruszać. Tak postąpiłem i po pewnym czasi e zniknął i mam z nim spokój.

Rena
|

Powoli dawkami - pod jego kontrolą - zeszłam z Euthyrox N 75. Wprowadził mi selen i jod, zasugerował pewne produkty spożywcze (niezmodyfikowane:).
Próba bo tak to nazwał - uzależniona była również od tego czy planuje jeszcze mieć dzieci. Może faktycznie - nie u każdego tak można spróbować ...
U mnie i u znajomych się udało.
Oczywiście 2 razy w roku kontroluję tarczycę, ponieważ jak mówił różnie może być.
Nazwiska tych lekarzy w internecie się nie znajdzie .... psują rynek endokrynologów. Tylko poczta pantoflowa ... trzeba próbować i szukać. W Polsce takie są metody "leczenia" , ale wystarczy poczytać nawet jak Polki z chorobami tarczycy są leczone za granicą.

Kasia
|

W jaki sposób lekarz wyłączył niedoczynność że nie trzeba brać leków. Ja cały czas słyszę że całe życie będę je brała. Pozdrawiam