Torbiel włosowa (zapalenie tkanki podskórnej): przyczyny, objawy, leczenie

2014-07-01 10:56 Anna Jarosz

Torbiel włosowa, często nazywana również zatoką włosową to zapalenie tkanki podskórnej. Zwykle rozwija się w szparze między pośladkami. Dokuczliwe zmiany najczęściej pojawiają się na wysokości kości ogonowej lub krzyżowej. Najczęściej zapalenie to wywołują bakterie, które naturalnie znajdują się na skórze.

Torbiel włosowa (zatoka włosowa, zapalenie tkanki podskórnej) to mało znana, ale dokuczliwa przypadłość. Cierpią na nią głównie mężczyźni, którzy niedostatecznie dbają o higienę, prowadzą siedzący tryb życia, są otyli lub nadmiernie się pocą.

Torbiel włosowa: przyczyny

Przy braku higieny bakterie przenikają do mieszka włosowego, gdzie dość szybko się mnożą. Równie często powodem infekcji są bakterie beztlenowe, które też wnikają do mieszka włosowego i wywołują miejscowy stan zapalny. Stan zapalny jest reakcją organizmu na obecność bakterii. Aby je zwalczyć, gromadzi on w jednym miejscu białe krwinki. Po kontakcie z nimi część bakterii obumiera. Ale ich resztki połączone z tkankami są materiałem do wytworzenia się ropy. Ta wydobywa się na zewnątrz. Substancje, które się w niej znajdują, drażnią zakończenia nerwowe, co sprawia ból. Skóra jest obrzęknięta i mocno zaczerwieniona. Jeśli torbieli jest kilka lub jedna dużych rozmiarów, może dojść do ogólnej infekcji, której będą towarzyszyć gorączka oraz nieprzyjemne dreszcze.

Posłuchaj o torbieli włosowej i poznaj przyczyny jej powstawania. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Torbiele tworzą się u chorych na cukrzycę

Oprócz zewnętrznych są i wewnętrzne przyczyny dolegliwości. Na tworzenie się torbieli narażone są osoby z przewlekłymi zaburzeniami metabolicznymi, np. z cukrzycą. Kolejną grupą są panowie z obniżoną odpornością, np. wskutek stosowania leków immunosupresyjnych. Torbiele włosowe zdarzają się również u osób, które przez dłuższy czas są unieruchomione i mają ograniczone możliwości codziennej kąpieli.

Torbiel włosowa: leczenie chirurgiczne

Zdarza się, że torbiel sama się otwiera i wycieka z niej treść. Częściej jednak konieczne jest jej nacięcie, po miejscowym znieczuleniu skóry. Zwykle robi się to przez ostrzyknięcie torbieli lignokainą. Kolejnym etapem leczenia jest bardzo dokładne wypłukanie powstałej rany (często ma ona formę krateru) roztworem o właściwościach bakteriobójczych i odkażających. Jeżeli torbiel włosowa miała duże rozmiary, konieczne bywa chirurgiczne usunięcie zakażonej tkanki, która znajduje się wokół niej. Gdy pacjent choruje na cukrzycę lub ma osłabiony układ immunologiczny, po zabiegu musi zażywać antybiotyki. Każda torbiel tworząca się w fałdzie międzypośladkowej powinna być zbadana i leczona przez chirurga. To ważne, ponieważ podobne zmiany mogą być objawem rozwijającej się gruźlicy czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Najbardziej narażone miejsca

Torbiele włosowe tworzą się najczęściej między pośladkami, ale mogą się rozwinąć także na karku (przy linii włosów) lub na policzkach. Samodzielne ich usuwanie (wyciskanie) zazwyczaj kończy się powstaniem blizny na skórze w postaci trwałego jej zasinienia. Źle leczone torbiele pozostawiają w skórze nieestetyczne zagłębienia.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Piotr
|

A można wiedzieć gdzie sobie zrobiłaś zabieg?z góry dziękuję

Piotr
|

A można wiedzieć do jakiego lekarza chodziłaś nie

Drrrrr
|

Ja właśnie niedawno miałam zabieg usuwający torbiel. Chirurg nie bawił się w żadne doraźne czyszczenie - od razu zadecydował, że wycięcie to najlepsze rozwiązanie. Torbiel miałam przez kilka lat, zanim zdecydowałam się ją usunąć. Nie była mocno uciążliwa, nic nie bolało, od czasu do czasu sączył się z niej płyn surowiczy. Usuwanie torbieli to nie jest żadna wielka operacja, to tylko krótki zabieg w znieczuleniu miejscowym. Mam nadzieję, że nawrotów nie będzie i cieszę się, że się zdecydowałam i nie mam już tego problemu.

Paula
|

Do wszystkich którzy zastanawiają się czy iść na operację i całkowicie usunąć to dziadostwo: nie wahajcie się nawet chwile. Jestem aktualnie 3 lata po operacji i od 3 lat mam kompletny spokój. A również się wahałam czy zdecydować się czy nie, bo pielęgniarki mnie straszyły że po operacji zostanie mi straszna blizna, że to I tak nic nie daje, bo zazwyczaj są nawroty itd. Blizna owszem jest ale wcale straszna nie jest, a nawrotów, odpukać, na razie nie ma. Na operację zdecydowałam się ponieważ doszło do tego ze torbiel mi ciągle nawracala, gdy się pojawiła miałam czyszczoną u chirurga, po wygojeniu mijał tydzień i od nowa to samo. Było to tak męczące, że zaryzykowałam i naprawdę było warto!

Bet
|

U mnie pierwszy raz pojawiła się w lipcu, ból nie do opisania, w pewnym momencie nie mogłam już nawet chodzić o siadaniu nie wspominając. Lekarz pierwszego kontaktu kompletnie nie rozpoznał problemu i tydzień byłam na antybiotykach, lekach przeciwbólowych i jakiejś maści...trafiłam na SOR i od razu tego samego dnia zostałam na nacięcie. Zabieg pod pełna narkoza, noc w szpitalu, rano do domu. Rana goila się ok. W listopadzie nawrót, ból nadal olbrzymi ale mniejszy niż za pierwszym razem. Torbiel sama pękła w miejscu wcześniejszego nacięcia. Tym razem od razu dostałam od chirurga skierowanie na wycięcie całkowicie. Termin mam na kwiecień, mam nadzieję że do tego czasu będzie spokój. Generalnie to jest koszmar :(

Maniek
|

Straszne dziadostwo mam to już 7 lat mam na szczęście przetoke i ropa sama wylatuje wcześniej jej nie miałem to był ból taki że nie życze nikomu. Teraz już myśle o operacji bo z tym sie nie da żyć normalnie

Kk
|

Po raz pierwszy miałam wykonaną operację 3 lata temu, niestety nastąpił nawrót a przez długi czas oczekekiwania na operacje rana sie pogorszyła:( Nie jest to kwestia higieny czy nadmiernego owłosienia, ciężko powiedzieć czemu mnie to dotknęło.... życzę wszystkim zdrówka.

aga 13
|

RADZĘ WSZYSTKIM! TYLKO CHIRURG I WYCIĘCIE! PRZEŻYŁAM NAWROTY TORBIELA I NIE ŻYCZĘ NAJGORSZEMU WROGOWI!

B
|

Mi się taka torbiel pojawiła po kilkugodzinnym siedzeniu na dupie na parkiecie sali gimnastycznej. Sądziłem, że boli mnie po prostu kość ogonowa, ale po paru dniach żona zauważyła małe zaczerwienione zgrubienie. Lekarz stwierdził, że musiał się mieszek włosowy przeziębić co sprzyjało stanowi zapalnemu. Dostałem antybiotyk i maść z neomycyną, po paru dniach grudka zmiękła i zmalała prawie do zera. Maść mogła chyba jednak starczyć na dłużej, bo parę dni temu poczułem odrośnięcie torbieli. Jest bardziej rozlana (podłużna), większa, tak samo bolesna. Teraz kupiłem dwie tubki tej maści i liczę na efekty. Jak nie, pewnie rozcinanie.

Aga
|

Aga - jedźcie od razu na ostry dyżur. y byliśmy wczoraj. Dziś już operacja...