Stosunek Polaków do szczepień. Przybywa niezadowolonych z polityki rządu wobec pandemii

2022-02-25 8:52

Z raportu przygotowanego przez Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) wynika, że zmniejszyła się liczba osób obawiających się zakażenia COVID-19. Jesteśmy podzieleni - połowa Polaków uważa, że szczepienia nie powinny być obowiązkowe, a co trzeci uważa zupełnie odwrotnie. Przybywa także niezadowolonych z polityki rządu wobec pandemii.

zbliżenie na szczepienie
Autor: Getty Images

Stosunek do szczepień zależny od obawy przed zakażeniem

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że stosunek do szczepień jest zależny od obaw przed zakażeniem SARS-CoV-2. Najwięcej osób zaszczepionych przynajmniej jedną dawką jest wśród badanych, którzy najbardziej obawiają się zachorowania (91 proc.).

Spośród respondentów, którzy nie obawiają się zakażenia COVID-19, odsetek osób deklarujących niechęć wobec szczepień jest największy i wynosi 47 proc. W lutym odnotowano wzrost o 2 pp. liczby Polaków deklarujących zaszczepienie przeciw COVID-19 chociaż jedną dawką (75 proc.). Chęć przyjęcia szczepienia wyraża 3 proc. respondentów, a 20 proc. badanych nie chce się szczepić.

Polacy coraz mniej boją się zakażenia SARS-CoV-2

W porównaniu do stycznia okazuje się, że w lutym zmniejszyła się liczba osób obawiających się zakażenia COVID-19 o 6 pp. Co niepokojące, odnotowano także wzrost badanych o 7 pp., którzy nie wyrażają takich obaw. Mimo to nieco większą grupę stanowią osoby odczuwające strach przed zakażeniem koronawirusem – 52 proc. 48 proc. badanych nie obawia się zachorowania.

Połowa dorosłych Polaków twierdzi, że szczepienia przeciw SARS-CoV-2 nie powinny być dla nikogo obowiązkowe. To wzrost o 7 pp. względem stycznia. Co trzeci respondent uważa zupełnie inaczej (33 proc.), a co siódmy ankietowany uważa, że obowiązek szczepień powinien dt. tylko określonych grup (13 proc.).

Odsetek badanych, którzy określają obowiązujące restrykcje jako zbyt duże, wzrósł o 6 pp. i wynosi 21 proc. Z kolei odsetek osób określających je jako zbyt małe wynosi 30 proc., jednak w lutym odnotowano spadek o 7 pp. Najliczniejsza grupa respondentów uważa, że obostrzenia covidowe i obowiązujące zasady bezpieczeństwa są adekwatne do sytuacji (41 proc.).

Polacy w lutym gorzej oceniają działania rządu w zwalczaniu epidemii. W porównaniu ze styczniem ubyło zadowolonych z polityki rządu. Odnotowano spadek z 41 proc. do 39 proc., a niezadowolonych przybyło – z 49 proc. do 53 proc.

Szczepienia w Polsce

Jak podaje PAP, w Polsce od 27 grudnia 2020 roku wykonano ponad 53,1 miliony szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest około 22 milinów Polaków. Podano także ponad 11 milinów dawek przypominających.

Od początku akcji szczepień ogłoszono 18 199 niepożądanych odczynów. Znaczna większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Poza łagodnymi odczynami zanotowano m.in. ból głowy, duszność, gorączkę, zawroty głowy i omdlenie.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19