ŚRODKI POBUDZAJĄCE nie zawsze bezpieczne

Miliony ludzi na świecie zażywają, nie zawsze bezpieczne, środki pobudzające. Mają poprawiać pamięć czy usuwać zmęczenie. W tej dziedzinie farmakologii szykuje się prawdziwy przełom.

Polacy wydają co roku blisko 5 mln zł na pigułki z żeńszeniem. Sięgamy po preparaty z guaraną, L-karnityną, kofeiną, lecytyną, magnezem. Nie mają one prawie żadnych skutków ubocznych, ale też ich skuteczność - podobnie jak napojów energetyzujących - jest znikoma. Natomiast lepiej działające środki pobudzające obarczone są skutkami ubocznymi.

Nic za darmo - skutki uboczne środków pobudzających

Spragnieni życia na wysokich obrotach często sięgamy więc po leki np. stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej metylofenidat (Ritalin). Spokrewniony z amfetaminą i kokainą pobudza, ale prowadzi w końcu do bezsenności, utraty wagi i uzależnienia. Pobudza też i poprawia pamięć galantamina (Reminyl), używana przez chorych na Alzheimera. Może jednak wywołać biegunkę i nudności.

Przeczytaj koniecznie: Obalamy mity: miłorząb nie poprawia pracy mózgu

Modny jest również modafinil (w Polsce Vigil), zarejestrowany jako lek na narkolepsję, czyli napadową senność. Niweluje objawy zmęczenia i senności także u zdrowych osób. Jest relatywnie bezpieczny, nie pobudza jednak dużo bardziej niż kawa.
Tak więc wszystkie preparaty pobudzające prędzej czy później zaczynają wykazywać działania uboczne. Za euforię trzeba zapłacić zmęczeniem, depresją, otępieniem, często uzależnieniem, a nawet chorobą psychiczną.

Światełko w tunelu - nowy środek pobudzający

Bezpieczny i skuteczny wydaje się preparat CX717 firmy Cortex Pharmaceuticals. Próby na zwierzętach wykazały, że niweluje on senność i pozwala na dłuższy, bardziej wydajny wysiłek mózgu. Eksperymenty na ludziach zaczęły się półtora roku temu i pokazały, że nawet niewielka dawka specyfiku znacznie poprawia funkcjonowanie umysłu u osób z niedoborami snu. Stwierdzono też, że im wyższa dawka, tym większa sprawność intelektualna. Efekty widoczne są po godzinie od zażycia pigułki.
Co istotne, nie zaobserwowano dotąd niepożądanych skutków, jakie daje np. amfetamina - zmęczenia, otępienia, depresji, kołatań serca. Problemów tych nie ma, ponieważ CX717 działa dużo precyzyjniej niż amfetamina. Ta ostatnia niczym zmasowany desant zwiększa jednocześnie poziom dopaminy, dającej efekt euforyczny, oraz adrenaliny i noradrenaliny, powodujących olbrzymie pobudzenie graniczące z agresją. Tymczasem CX717 stymuluje tylko jeden układ przekaźników nerwowych i dlatego jest lepiej tolerowany. Co istotne, nie zwiększa ilości tego przekaźnika, lecz pobudza receptory na komórkach nerwowych, przez które wnika.

Nowy środek pobudzający nie będzie uzależniał?

Im więcej glutaminianu wnika do komórki, tym szybsze uczenie się i możliwość dłuższej wytężonej pracy intelektualnej. To tak, jakby w komputerze wymienić procesor na dużo szybszy, zwiększyć pojemność pamięci operacyjnej i dołożyć drugi twardy dysk.
Budowa chemiczna cząsteczki CX717 wyklucza powstanie fizycznego uzależnienia. Otwarty jednak będzie problem uzależnienia psychicznego. Znany jest w końcu eksperyment, gdzie podawano kobiecie wodę, wmawiając, że to morfina. Uwierzyła tak silnie, że po zaprzestaniu „leczenia” miała objawy typowe dla osoby uzależnionej od narkotyku.

Stymulacja pamięci

Preparat CX 717 otwiera drzwi dla sprawności umysłowej. Pobudzanie receprtorów AMPA glutaminianu wzmacnia sygnał nerwowy w neuronie, dlatego zapamiętywanie jest tak efektywne. Wśród „pobudzaczy” tylko CX717 i galantamina stymulują część mózgu zwaną hipokampem, która odgrywa istotną rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mati
|

Witam. A ja bym chciał wiedzieć jakie zastosowanie ma u ludzi z narkolepsją. Te wszystkie pobudzacze typu Vigil i inne taki są o kant du*y rozbić. Poza tym człowiek zaczyna coraz więcej tego jeść bo nie działa.

dread 30
|

A ten artykul to ,REKLAMA kolejnego cudownego chemicznego gowna .Tak mysle

Kamila
|

Dziwi mnie, że został napisany przez lekarza. Do każdego zdania można byłoby się przyczepić... Począwszy od tytułu, który jest truizmem.

Zasada jest taka, że jeśli jesteś zdrową osobą (bez problemów z hiperglikemią, tachykardią itd.) to wzięcie jakiejkolwiek substancji pobudzającej, bo np. masz deadline, nie spowoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu.

Jeśli natomiast chęć wzięcia takiej substancji wynika z permanentnego przemęczenia i niewydolności psychofizycznej, to trzeba wiedzieć, że takie substancje leczą objawy i przy dłuższym ich stosowaniu należy pewne parametry zdrowia regularnie monitorować, najlepiej radząc się specjalisty.

W przypadku zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tego typu specyfiki warto też gruntownie się przebadać. Wiem, że w PL, gdzie NFZ wielu badań nie finansuje, a i o te co finansuje ciężko się doprosić, jest to spory wydatek. Można też w ciemno założyć, że ma się niedobory wit. D i wit. z gr. B., rozpocząć suplementację z dodatkową dawką lecytyny i omega 3, jeść dużo mięsa, uzupełniając niedobory w aminokwasach i czekać kilka miesięcy na zwiększenie sił witalnych. Tak czy inaczej warto znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Równie dobrze pomocna może być psychoterapia, sesja z coachem albo autorefleksja i dojście do wniosku, że należy zwolnić obroty albo zrobić sobie wakacje.

amirami
|

Trzeba jednak uważać na to, co się przyjmuje, leki mogą wejść w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami i zamiast sobie pomóc możemy bardzo zaszkodzić. Ja zawsze pytam farmaceutę albo sprawdzam w specjalnej wyszukiwarce tu: www.osoz.pl/interakcje co i Wam polecam!

Kub
|

Ja biore preparat z dwumetyluaminoetanolem czy to bezpieczne
niby poprawilo prace umyslu bo jestem finalista konkursu

zyta
|

To jak w końcu, brać czy nie brać?? polepsza pamięć ale powoduje raka i obumieranie innych komórek?

zosia samosia
|

Nigdy nie brałam czegoś co może być niebezpieczne. Ale taka l-karnityna? To na pewno nie zaszkodzi.Ja mam Direct i oprócz tego, ze pomaga mi schudnąć (oczywiście przy regularnym sporcie) to jeszcze mam dzięki niej więcej siły i łatwiej mi się skoncentrować.

amen
|

Toksyny pobudzające stanowią wielkie zagrożenie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz ludzi z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Nawet Federacja Amerykańskich Towarzystw Biologii Eksperymentalnej (FA-SEB), zazwyczaj naśladująca Urząd ds. Leków i Żywności, stwierdziła ostatnio, że "jest rzeczą rozsądną, aby kobiety w ciąży, niemowlęta i dzieci unikały dodatków zawierających kwas L-glutaminowy. Istniejące dowody potencjalnej reakcji wydzielania wewnętrznego, to jest podniesienie poziomu kortyzonu i prolaktyny, a także zróżnicowane reakcje mężczyzn i kobiet, wskazują na powiązanie neuroendokrynologiczne, toteż należy unikać podawania kwasu Lglutaminowego kobietom w wieku rozrodczym, jak również osobom cierpiącym na psychozę maniakalno-depresyjną". Kwas asparaginowy z aspartamu wywiera na ciało takie same szkodliwe działanie, co kwas glutaminowy.

amen
|

"Im więcej glutaminianu wnika do komórki, tym szybsze uczenie się i możliwość dłuższej wytężonej pracy intelektualnej. To tak, jakby w komputerze wymienić procesor na dużo szybszy, zwiększyć pojemność pamięci operacyjnej i dołożyć drugi twardy dysk."

Wyniki eksperymentów przeprowadzonych przez dr. Wojciecha Rzeskiego i kolegów z Humboldt University w Berlinie zostały zamieszczone w Proceedings of the National Academy of Sciences on line.

Badacze obserwowali szybkie wzrastanie komórek nowotworowych, do których dodawali glutaminianu.
http://mediweb.pl/diseases/...

Dr Russell L. Blaylock , profesor Neurochirurgii Medical University of Mississippi, opublikował ostatnio książkę, szczegółowo opisującą szkody powodowane przez spożywanie nadmiernych ilości kwasu asparaginowego pochodzącego z aspartamu. [Dziewięćdziesiąt dziewięć procent GLUTAMINIANU MONO SODOWEGO (MSG) (Czyli glutaminianu sodu, składnika sosu sojowego, wzmacniacza smaku znajdującego się W PRZYPRAWACH TYPU MAGI - przyp. tłum.) stanowi kwas glutaminowy. Szkody jakie on powoduje są również udokumentowane książce Blaylocka.] Blaylock odwołuje się do niemal 500 doniesień naukowych pokazujących jak nadmiar wolnych aminokwasów pobudzających takich, jak kwas asparaginowy i glutaminowy w naszej diecie, powoduje poważne chroniczne choroby neurologiczne i miriadę innych ostrych symptomów.

Krótki opis mechanizmu powstawania uszkodzeń wywołanych przez asparaginian (i glutaminian). Asparaginian i glutaminian działają jako neurotransmitery w mózgu ułatwiając przesyłanie informacji od neuronu do neuronu. Nadmiar asparaginianu lub glutaminianu w mózgu zabija pewne neurony powodując wpłynięcie do komórek za dużej ilości wapnia. Wpłynięcie za dużej ilości wapnia wyzwala nadmierną ilość wolnych rodników, które zabijają komórki. Ponieważ nadmierna ilość asparaginianu i glutaminianu może uszkodzić komórkę nerwową związki te są nazywane "excitotoxins" (czyli toksynami pobudzającymi - przyp. tłum.). "Ekscytują" albo pobudzają komórki nerwowe na śmierć. Kwas asparaginowy jest aminokwasem. Wprowadzony w swojej wolnej formie (nie związany z białkami) podnosi znacząco poziom asparaginianu i glutaminianu w plazmie krwi. Nadmiar asparaginianu i glutaminianu w plazmie krwi niebawem po spożyciu aspartamu lub produktu zawierającego wolny kwas glutaminowy (prekursor glutaminianu) prowadzi do wysokiego poziomu tych neurotransmiterów w pewnych obszarach mózgu. (Istnieje tzw.) Bariera krwi mózgu ( BBB ) która normalnie chroni mózg od nadmiaru glutaminianu i asparaginianu jak również toksyn, (ale) 1°) nie osiąga jeszcze pełnego rozwoju w czasie dzieciństwa, 2°) nie chroni w pełni wszystkich obszarów mózgu, 3°) jest uszkadzana przez liczne chroniczne i ostre warunki, i 4°) pozwala na przesączanie się nadmiaru glutaminianu i asparaginianu do mózgu nawet gdy nie jest uszkodzona. Nadmierna ilość glutaminianu i asparaginianu powoli zaczyna niszczyć neurony.

Justyna
|

Ciekawa jestem tego preparatu... Szkoda tylko, że trzeba na niego tak długo czekać. I ciekaw czy rzeczywiście będzie on "doładowywał" trwale czy jednak efekt jego działania bedzie zależał jedynie od wmówienia sobie faktu, iż jest to cudowny preparat...