Sprawdź, czy masz depresję

depresja
Autor: Getty Images Depresja z depresją

Czy masz depresję? To pytanie pojawia się coraz częściej, gdyż na depresję cierpi dziś 350 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Dotyka osób w każdym wieku, nawet dzieci i nastolatków czy seniorów. Choroba nie mija sama, musi być leczona. Jednak jej objawy mogą być inne u każdego pacjenta i dlatego tak trudno ją rozpoznać. Jednak są pewne symptomy, które mogą ją sugerować. Wsytarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo rozwoju depresji.

Poradnik Zdrowie: depresja

Czy masz depresję? To pytanie pada coraz częściej - depresja to choroba cywilizacyjna i dotyka ok. 10 proc. populacji. Jednak objawy depresji mogą być inne u każdego pacjenta i dlatego tak trudno ją rozpoznać.

Test na depresję

Jednak zdaniem specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia, jeśli konkretnie objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, można mówić o depresji. Na jej wstępne rozpoznanie pozwala poniższy test.

Pamiętaj, że ocena powinna dotyczyć samopoczucia w wybranym okresie czasu, najlepiej 2 ostatnich tygodni, ostatniego miesiąca (należy przy udzielaniu odpowiedzi stosować jednakową miarę czasu).

Podczas rozwiązywania quizu udzielaj uczciwych odpowiedzi. Tylko wtedy wynik testu może być wiarygodny.

Pamiętaj, że quiz to tylko narzędzie pomocnicze, nie zastąpi badania w gabinecie lekarskim – depresja może zostać zdiagnozowana jedynie przez specjalistę. Jeśli jednak wynik quizu jest pozytywny, jest to wskazówka, aby udać się na konsultację psychiatryczną. 

Depresja to choroba ciężka i przewlekła, mająca tendencje do nawrotów. Sama nie ustąpi. Dlatego wymaga leczenia, a im szybciej zostanie ono wdrożone, tym większa szansa na szybki powrót do zdrowia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.