Telefon komórkowy a zdrowie. Czy komórki są szkodliwe?

2013-03-18 11:27

Telefonów komórkowych używa się już wystarczająco długo, żeby badania przeprowadzone na użytkownikach były miarodajne. Okazuje się, że szkodliwość komórek wzrasta w takich sytuacjach jak utrata zasięgu czy jazda samochodem. Kiedy najlepiej unikać rozmów i jak ograniczyć szkodliwy wpływ telefonu na zdrowie?

Telefon komórkowy a zdrowie. Czy komórki są szkodliwe?
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Telefon komórkowy pracuje z największą mocą, kiedy wybieramy numer lub tracimy zasięg – wtedy warto oddalać go od głowy.

Polsce jest więcej kart SIM niż mieszkańców. Trudno nam wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Na pytanie czy komórki są zagrożeniem dla zdrowia nauka wciąż nie odpowiedziała jednoznacznie. Pamiętajmy jednak, że od wynalezienia rentgena do odkrycia, że nadmiar promieni rentgenowskich jest szkodliwy, upłynęło wiele lat.

Niedawne badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że nowotwory nerwu słuchowego występują częściej u osób, które ponad 10 lat korzystają z komórek.

Jak ograniczyć potencjalny szkodliwy wpływ telefonów na zdrowie?

1. Rozmawiamy krótko, na pogawędki umawiamy się na telefon stacjonarny lub spotkanie osobiste.

2. Jeśli rozmowa się przedłuża, przekładamy aparat od jednego ucha do drugiego.

3. Lepiej też unikać rozmów w tłumie (np. w autobusie), bo promieniowanie z różnych aparatów stojących blisko osób się nakłada.

4. Nie należy przechowywać telefonu blisko ciała, czyli w kieszeni albo na „smyczy”.

5. Pamiętajmy, że telefon pracuje z największą mocą, kiedy wybieramy numer lub tracimy zasięg – wtedy warto oddalać go od głowy.

6. Lepiej nie używać komórki, gdy sygnał jest słaby lub przemieszczamy się szybko (np. samochodem) – aparat „przeskakuje” wtedy z jednej stacji bazowej do drugiej i energia, którą emituje, jest największa.

miesięcznik "Zdrowie"