Kłucie w sercu, ból w klatce piersiowej - przyczyny

Gdy z lewej strony klatki piersiowej poczujesz ból, myślisz: "to serce". Wbrew opiniom jest ono trochę inaczej położone! Przeczytaj albo posłuchaj czego objawem jest więc kłucie w sercu albo ból w klatce piersiowej. Niekoniecznie musi to być serce - to może być też sygnał, że coś złego dzieje się z innym narządem.

Posłuchaj co może oznaczać ból w klatce piersiowej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Kłucie w sercu - tak mówimy potocznie, ale to w rzeczywistości nie zawsze ból serca. Serce leży pośrodku klatki piersiowej, tuż za mostkiem. A ból w klatce piersiowej z lewej strony związany jest z innymi narządami. Tu mieszczą się także chronione przez żebra płuca, opłucna, tchawica, przełyk. Stąd rozchodzą się mięśnie i nerwy, które swój początek mają w rdzeniu kręgowym. Na wysokości serca jest też piersiowy odcinek kręgosłupa. Każdy z tych narządów bólem daje znać, że jest przeciążony i potrzebuje pomocy.

Kłucie w sercu - przeziębienie

Przeziębienie często jest powodem nieprzyjemnego kłucia w klatce piersiowej. Ból nasila się zwykle podczas kaszlu i przy podwyższonej temperaturze. Gdy kaszel jest męczący i suchy, powoduje urazy drobniutkich włókien nerwowych. Przeciążeniu ulegają również chrząstki żebrowe i rozwija się stan zapalny. To właśnie on - a dokładniej uszkodzenia tkanek, do których dochodzi w efekcie reakcji chemicznych zachodzących podczas procesu zapalnego - jest powodem naszego cierpienia.Co pomoże? By ból ustąpił, wystarczy przez kilka dni poleżeć w łóżku, dobrze się wygrzać, przyjmować leki przeciwgrypowe oraz pić syrop łagodzący kaszel. Można też wspomagać organizm herbatą z sokiem malinowym.

Kłucie w sercu - ostry trening

Jeśli nagle przypomniałaś sobie o potrzebie uprawiania gimnastyki i spędziłaś kilka godzin w siłowni, nie dziw się, że wszystko cię boli. Kłucie w klatce piersiowej po takim wysiłku jest skutkiem przeciążenia mięśni. To tzw. mięśniobóle.Co pomoże? Bóle miną, gdy zwolnisz tempo ćwiczeń i po każdym treningu będziesz pamiętać o ciepłej kąpieli z dodatkiem aromatycznych olejków. Kwas mlekowy nagromadzony w mięśniach rozejdzie się po całym organizmie, a mięśnie odzyskają elastyczność. Jeśli raz w tygodniu dasz się namówić na masaż, twoje ciało szybko odzyska dobrą formę. Nerwobóle mięśniowe nie są groźne dla zdrowia, ale lepiej ich unikać, bo potrafią dotkliwie dać się we znaki.

Kłucie w sercu - uszkodzone nerwy

Ból w okolicy serca może być spowodowany drobnymi uszkodzeniami nerwów, znajdujących się w przestrzeniach między żebrami. Do nerwobóli międzyżebrowych zwykle dochodzi wskutek urazu, przeciążenia ćwiczeniami (np. podnoszeniem ciężarów) lub są następstwem rozwijającego się stanu zapalnego. By dokładnie określić przyczynę takiej dolegliwości, lekarz zleca prześwietlenie piersiowego odcinka kręgosłupa.Co pomoże? Jeżeli prześwietlenie nic złego nie wykazuje, można sobie poradzić samemu. Ulgę przynosi przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty.

Czytaj też:

Dieta na zdrowe serce - jadłospis

Kiedy odwiedzić kardiologa?

Na czym polega EKG wysiłkowe?

Kłucie w sercu - szlakiem kręgosłupa

Wzdłuż kręgosłupa przebiega wiele ważnych nerwów. Gdy zaniedbamy jego kondycję, zapłacimy za to nie tylko bólem w okolicy serca, ale czasem także drętwieniem lewej ręki aż po mały i serdeczny palec dłoni. Dlaczego tak się dzieje? Przesunięte wskutek uszkodzeń lub zwyrodnień kręgi uciskają nerwy i odczuwamy ból. Zmiany dotyczą zwykle szyjnego i piersiowego odcinka.Co pomoże? By pozbyć się dolegliwości, trzeba się gimnastykować. Najlepiej, gdy odpowiedni zestaw ćwiczeń przygotuje nam rehabilitant. Wskazane jest też pływanie, zwłaszcza na plecach. Jeśli praca wymaga długiego siedzenia, ustaw krzesło tak, by plecy były podparte na wysokości pasa, a stopy całą powierzchnią opierały się na podłodze. Co godzinę wstań, przejdź kilka kroków i porządnie się przeciągnij. Ważne jest też, by spać na płaskiej poduszce i materacu, który dopasowuje się do kształtu ciała (musi być nie za twardy i nie za miękki). Doraźną pomoc przyniosą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli możesz, dwa razy w miesiącu idź na profesjonalny masaż.

Zrób to koniecznie

Idź do lekarza, gdy:

  • bóle pojawiają się często i nie są usprawiedliwione np. stresem czy wysiłkiem fizycznym
  • towarzyszy im gorączka lub duszności
  • bóle dręczą cię nocą
  • masz podwyższone ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu

Kłucie w sercu - stres

Życie na wysokich obrotach, do którego często zmuszają nas obowiązki zawodowe i domowe, sprawia, że jesteśmy zestresowani i przemęczeni. Płacimy za to także niemiłym kłuciem w klatce piersiowej. Główną przyczyną kłujących kurczy jest wtedy niedobór magnezu.Co pomoże? Konieczne jest regularne zażywanie magnezu, najlepiej z witaminą B, bo w takim zestawieniu jest łatwiej przyswajany. Gdy w momentach wielkiej mobilizacji zaczyna brakować tchu, odejdź na chwilę od biurka, przerwij męczącą rozmowę i weź kilka głębokich oddechów. Zamknij oczy, rozłóż szeroko ramiona i oddychaj pełną piersią. Po kilku minutach nieprzyjemne objawy miną. By utrzymać się w dobrej formie, przez kilka godzin (np. dwie) nie pij kawy, która pobudza układ nerwowy do intensywniejszej pracy.

Kłucie w sercu - łakomstwo

Kłucie w piersiach bywa ceną za nadmierny apetyt. Gdy żołądek jest przepełniony, uciska przeponę. Ta najpierw się kurczy, a kiedy chce się rozprostować - nie ma na to miejsca. Ucisk wywołuje ostre kłucie w okolicy serca.Co pomoże? Najzdrowiej wstawać od stołu, gdy czujemy, że jeszcze moglibyśmy coś przekąsić. Po posiłku nie wolno pracować, bo ból będzie bardziej dotkliwy.

Kłucie w sercu - a może to przepuklina?

Ból (choć częściej jest to pieczenie) w okolicy serca mogą odczuwać osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, np. przepuklinę rozworu przełykowego przepony, czyli grożące pęknięciem rozciągnięcie tkanek tworzących ściany przełyku. W takiej sytuacji samemu nie można sobie pomóc. Przepuklina wymaga specjalistycznego leczenia, a niekiedy także operacji.

Tego nie rób

Nie lekceważ kłucia w klatce piersiowej, bo choć w większości przypadków są niegroźne, to czasem mogą sygnalizować poważne schorzenia:

  • zapalenie osierdzia (worka, w którym znajduje się serce) - ból pojawia się zwykle nagle, ale z różnym nasileniem. Umiejscowiony jest w okolicy mostka i często promieniuje do szyi, obu barków, do lewej łopatki i w kierunku dołka sercowego. Bywa mylony z dolegliwościami żołądka. Nasila się przy oddychaniu i ruchach klatki piersiowej. Towarzyszy mu gorączka, czasami niewielka duszność. W takich przypadkach najlepiej od razu zgłosić się do lekarza.
  • odma opłucnowa - objawia się kłującym bólem i dusznościami, gdy do jamy opłucnowej przedostanie się powietrze. Cierpią na nią osoby palące papierosy. Jeżeli odma jest niewielka, nic nam nie grozi. Ale gdy w jamie opłucnowej wytworzy się nadciśnienie (ciśnienie w jamie opłucnej jest niższe niż wewnątrz pęcherzyków płucnych i atmosferyczne), konieczna jest szybka pomoc lekarska, która polega na usunięciu nadmiaru powietrza z opłucnej.
  • choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - ból w klatce piersiowej jest wywołany przejściowym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Pojawia się podczas wysiłku, gdy serce potrzebuje więcej tlenu. Jego niedostatek sprawia, że w organizmie zachodzą 2 reakcje chemiczne: glikoliza beztlenowa i kwasica tkankowa. Uwalniają się wówczas mleczany i kwas pirogronowy, które źle wpływają na kurczliwość serca. Przy chorobie niedokrwiennej ból zamostkowy promieniuje do żuchwy i rąk, nasila się przy gwałtownej zmianie temperatury. Takich objawów nie wolno lekceważyć. Konieczne jest specjalistyczne leczenie, zmiana diety, umiarkowane ćwiczenia.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Dominik Angelika
|

Witam mam 21 lat i mam nietypowy problem czasami jak chce iść już spać i jak już leżę czuje dretwienie nogi i lewej ręki i słyszę serce jak mi bije w klatce też czuję taki garac też jak by dretwienie boję się spać. Kiedyś zrobiłem głupotę kupiłem 1,5 litra Tigera energetyka ale wtedy nie wiedziałem jakie to ma działanie i tak jechałem do dziewczyny i piłem bo to lato potem u niej po jakimś czasie usnolem i jak wstałem to chodziłem jak pijany gdy zmierzono mi ciśnienie miałem 250/180 ciocia dziewczyny ze to stan przed zawalalowy i tak myślę czy ja tamtym energetyki em nie uszkodzilem na dobre swojego serca skoro do dzisiaj mam odczucia że to może być to

Komentor
|

Może temu dziecku chodziło o to, że od godziny 16ej?? Pomyśl, zanim napiszesz kpiący komentarz

Mgr inż
|

Wystarczy kupić suszone morele, zjeść. Kolejność nieprzypadkowa.

AK!$
|

A kiedy miałaś te kłucia? głównie w nocy czy kiedy?

Agata476
|

Mam 14 lat i od kilku lat, 3/4 również mam takie przypadłości. Nie byłam jeszcze z tym u lekarza, ale możliwe jest wystąpienie u mnie ostrej niewydolności serca. Czy te bóle spotykają Cię częściej w nocy czy w dzień?

Maja
|

Witam, mam 13 lat. Od 2 miesięcy mam bóle w okolicy serca ( głównie ucisk i kłucie), które nasilają się podczas oddychania. Niekiedy promieniują do całego ciała (zwłaszcza do lewej strony szyi i barku). Trwają od 5 sekund do 5 minut. Byłam u lekarza to przepisał jakieś witaminy. Gdy nie pomogły to skierował mnie do kardiologa dziecięcego. Czy ktoś wie co to jest? Czy mam się bać?

Elena
|

Hej, jestem Elena i od kilku tygodni kilka razy dziennie mam ból czasem jest bardzo silny w okolicach lewej strony klatki piersiowej, najczęściej występuje gdy wezmę głębszy wdech i trwa nawet dobre kilka minut następnie przechodzi mi na plecy i bolą mnie żebra po lewej stronie, mam 16 lat i obawiam się że to coś poważnego

kattie
|

Masz takie objawy od kilku miesięcy i zamiast iść do lekarza, pytasz o radę internautów..?

dmed
|

witam choruje na dystrofie mięśni i od paru miesięcy kłuje mnie w lewej stronie klatki piersiowej i okolicach mostka. Gdy oddycham (wtedy gdy zaczyna kłuć) to ból się nasila ale po paru minutach przechodzi . Miewam to pare razy w dzień ale nie codziennie. Kłucie pojawia się zawsze nawet jak leże czy stoje biegam lub ni nie robie co to może oznaczać jak się z tym uporać lekarz dawał mi aby magnes mówił że to od kręgosłupa ale i tak nie przechodzi co robić?

12345
|

witam mam już od paru miesięcy kłucie w klatce nie jest cały czas mniej więcej pare razy dziennie ale występuje zawsze czy chodze, stoje, leże, biegam, głównie kłuje mnie po lewej stronie i w okolicach mostka, nie mogę wtedy mocno oddychać bo mnie wtedy mocniej boli ale po paru minutach przestaje co to może oznaczać?