Żelazo (Fe) - normy w badaniu krwi

opracowanie ap

Żelazo występuje w organizmie głównie w hemoglobinie (w krwinkach czerwonych), ale również łączy się z różnymi białkami. Normy żelaza w badaniu biochemicznym krwi są różne dla kobiet i mężczyzn. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny nadmiaru lub niedoboru żelaza we krwi.

Żelazo, w śladowych ilościach, występuje w niektórych enzymach. Poziom żelaza we krwi zależy od wchłaniania w przewodzie pokarmowym, od magazynowania go w jelicie, śledzionie i szpiku kostnym, jak również od produkcji i rozpadu hemoglobiny oraz od tempa wydalania żelaza z organizmu.

Posłuchaj o żelazie, jakie powinny być jego normy? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Żelazo: normy w badaniu biochemicznym

  • kobiety - 6,6-26 mmol/l (37-145 mg/dl)
  • mężczyźni - 10,6-28,3 mmol/l (50-158 mg/100dl)

Należy pamiętać, że wartości są niższe u kobiet niż u mężczyzn średnio o około 10 mg. Ulegają też znacznym wahaniom w ciągu doby, a u kobiet dodatkowo w cyklu miesięcznym.

Żelazo poniżej normy: przyczyny

Spadek poziomu żelaza we krwi może być spowodowany anemią, nowotworami, przewlekłą niewydolnością nerek, chorobami tkanki łącznej i niedoborami witaminy C.

Żelazo powyżej normy: przyczyny

Wzrost poziomu żelaza we krwi może być spowodowany częstymi transfuzjami lub nadmiernego dożylnego lub domięśniowego podawania preparatów żelaza. Może być również oznaką wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia żelaza jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby), zapalenia nerek lub w wyniku stosowania środków antykoncepcyjnych.

Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ludek
|

dieta Gersona dobra na watrobe, dziala cuda

Maria
|

Dziekuje za komentarz , czesto mam podwyzszone zelazo.Pozdrawiam.

annakrab
|

Przy wysokim poziomie żelaza we krwi warto sobie zrobić test genetyczny na hemochromatozę. 12 lat minęło zanim lekarz mi to zasugerował i moja wątroba jest już zrujnowana.