Wziernikowanie jamy opłucnej - badanie płuc i opłucnej

Wziernikowanie jamy opłucnej to badanie, które służy do oglądania powierzchni płuc i opłucnej przy pomocy specjalnego wziernika. Stosuje się je również w celu usunięcia nagromadzonego płynu w jamie opłucnej.

Wziernikowanie jamy opłucnej umożliwia lekarzowi obejrzenie powierzchni płuc i opłucnej, a także pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W razie konieczności może on także wprowadzić substancję zapobiegającą ponownemu zbieraniu się płynu w jamie opłucnej.
Na to badanie płuc musisz udać się do szpitala. Przeprowadza się je w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wykonuje trzy małe nacięcia w ścianie klatki piersiowej, przez które wprowadza wziernik do jamy opłucnej oraz narzędzia, a następnie podaje gaz (powietrze).
Po usunięciu wziernika założy ci cewnik w celu usunięcia powietrza wprowadzonego podczas badania i rozprężenia płuc. Może się wtedy zdarzyć, że odczujesz ból. Ponieważ jest to badanie inwazyjne, będziesz po nim miała niewielką ranę. Mogą też zdarzyć się inne powikłania - np. odma opłucnowa, krwawienie do jamy opłucnej lub ściany klatki piersiowej, omdlenie, zakażenie. Będziesz jednak pod opieką szpitalną, więc niczego nie musisz się obawiać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE