Test oddechowy na obecność Helicobacter pylori

Katarzyna Kujac

Test oddechowy wykrywający obecność Helicobacter pylori to badanie niezwykle proste i skuteczne. Dzięki testowi oddechowemu szybko otrzymuje się informację czy badany jest zakażony bakterią Helicobacter pylori, co jest nie bez znaczenia przy postawieniu prawidłowej diagnozy w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Wzdęcia, biegunki, bóle brzucha? To mogą być objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jej obecność potwierdzała dotychczas gastroskopia. Obecnie istnieje już bezinwazyjna metoda wykrycia tej bakterii - test oddechowy.

Jak przebiega test oddechowy na Helicobacter?

Pacjent wykonujący test powinien być na czczo (w niektórych przychodniach proszonym jest się także o nie mycie przed wykonaniem badania zębów). Uwaga! Test można przeprowadzić dopiero cztery tygodnie od zakończenia ostatniej kuracji lekami przeciwbakteryjnymi i dwa tygodnie od ostatniej dawki środków przeciwwydzielniczych.
Na wykonanie testu należy zarezerwować sobie ok. 45 minut. W pierwszej kolejności pacjent dmucha przez słomkę do dwóch probówek. Posłużą one do określenia tzw. "wartości wyjściowych". Następnie proszony jest o wypicie 200 ml soku pomarańczowego lub roztworu 1 g kwasu cytrynowego rozpuszczonego w 200 ml wody. Natychmiast po wypiciu soku trzeba wypić także roztwór testowy zawierający rozpuszczone w 30 ml wody sproszkowane 75 mg mocznika. Po pół godzinie test z dmuchaniem do probówek przeprowadzany jest ponownie. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie powinno wywoływać żadnych działań niepożądanych. Wyniki testu można odebrać zazwyczaj po ok. 3 dniach.

Jak działa test oddechowy?

Badanie określa indywidualną ilość wydychanego w powietrzu węgla 13C. W wypijanym w drugiej części badania moczniku zawarty jest węgiel 13C. Kiedy ponownie zostaną pobrane próbki wydychanego powietrza będzie można zmierzyć ilość zawartego w nich węgla 13C i porównać ją z pierwszymi próbkami. Infekcję Helicobacter pylori oznaczać będzie różnica między wartością wyjściową 13C a wartością określoną po 30 minutach większa niż 4 promile.

Ile kosztuje test i gdzie można go wykonać?

Test oddechowy nie jest obecnie refundowany przed NFZ i trzeba wykonać go prywatnie po otrzymaniu skierowania od lekarza. Ceny testu oddechowego wykrywającego Helicobacter pylori wahają się od 250 do 320 zł. W Warszawie test wykonuje kilka placówek m.in. Spółdzielnia Pracy Specjalistów Rentgenologów przy ul. Waryńskiego i Centrum Diagnostyki Medycznej Multi-Med.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Roztozky
|

TESTY apteczne to PIC na WODĘ ; szkoda " piniendzy "

Frant
|

Zrobiłem sobie test na HB we krwi. I wyszło mi ponad 200. Nie odczuwam jakichś dolegliwości żołądkowych, nie mam biegunek ani zatwardzeń ani nic mnie nie boli. Miewam niezdrowy zapach z ust i czasami się odbija, szczególnie po jedzeniu, ale nie jest szczególnie przykre czy jakieś nienormalne. Czy powinienem zrobić gastroskopię? Czy muszę się tym wynikiem przejmować? Proszę o podpowiedź co dalej z tym fantem zrobić?

andrzej
|

Testy apteczne nie działają. Szkoda pieniędzy.

Rumianin
|

W pażdzierniku 2014 przy gastroskopii wykryto Hp. Leczyłem antybiotykami. W sierpniu 2015 z powodu krwi w kale ponowna gastroskopia (prywatnie) nie wykazała Hp. w grudniu 2015 gastrokopia wykazała silne Hp (+++). Lekarz prywatny zbadał mnie łącznie z usg, przepisał leki, ale na Hp kazał zrobić badanie krwi jako jedyne wiarygodne (40zł). Zrobiłem - wynik 0,03 (norma 0,00-0,75). A gdybym poszedł z tym wynikiem gastroskopii do domowego, pewnie dostałbym silny antybiotyk. I co o tym myśleć?

iekierka
|

gastroskopia jeszcze raz.....

agata
|

witam!
otrzymałam wyniki testu oddechowego na obecność Helicobacter. Niestety mój wynik wynosi 12,90 co oznacza obecność bakterii w organizmie... 4 miesiące temu byłam leczona po wykryciu zapalenia błony śluzowej żołądka antybiotykami, jak widać nieskutecznie.
Co oznacza taki wynik? czy powinnam martwić się, że jest ponad 3 razy wyższy od normy?
dziękuję z góry za pomoc

kml
|

Niestety test z kału może niczego nie pokazać. Moja próbka dała wynik negatywny. Natomiast przeprowadzona, kilka dni po oddaniu kału do analizy na H. Pylori, gastroskopia pokazała jednak obecność bakterii w żołądku.

m
|

test z krwi nie zawsze pokaże hp, lepiej zrobić test z kału - rada gastrologa dziecięcego

edyta
|

dobrym sposobem jest zrobienie badania krwi i też wyjdzie, czy ma się H.Pylori

olla
|

a inne testy na helico... są w aptekach po 30-40 zł :)