Kinaza kreatynowa (CK) - normy w badaniu krwi

opracowanie ap

Kinaza kreatynowa (CK), inaczej kinaza fosfokreatynowa to enzym, którego poziom może być związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym, ale też z chorobą stawów czy serca. Sprawdź, jakie są normy kinazy kreatynowej (CK) i o czym świadczy jej zbyt niski lub zbyt wysoki poziom.

Kinaza kreatynowa (CK), inaczej kinaza fosfokreatynowa występuje w mięśniach prążkowanych, mięśniu sercowym i mózgu. Badanie biochemiczne stężenia CK w surowicy krwi zleca się przy podejrzeniu  uszkodzenia komórek mięśnia sercowego (zawału, zapalenia), zatrucia lekami uszkadzającymi mięśnie, zatrucia tlenkiem węgla oraz przy dolegliwościach bólowych w klatce piersiowej i w celu monitorowania leczenia hipercholesterolemii statynami.

Kinaza kreatynowa (CK): normy

W przypadku kinazy kreatynowej (CK) norma dla kobiet wynosi 40-285 U/l a dla mężczyzn 55-370 U/l.

Kinaza kreatynowa (CK) powyżej normy

Gdy wartości kinazy kreatynowej (CK) wzrastają do poziomu 2850-9250 U/l, to najczęściej oznacza to, że doszło do zawału serca. Wzrost obserwuje się już w 6 godzin od wystąpienia zawału, a maksymalne wartości pojawiają się  po 18-30 godzinach. Po trzech dobach (około 72 godzinach) poziom CK wraca do normy. Utrzymywanie się wysokich wartości po 3 dobach stanowi złą prognozę dla pacjenta. Inne przyczyny wzrostu tego parametru to:

Wzrost poziomu kinazy kreatynowej (CK) do wartości 1850 U/l obserwuje się:

  • po zabiegach chirurgicznych
  • w urazach mięśni szkieletowych
  • w przypadku zapalenia mięśni
  • po urazach głowy
  • w przypadku krwawień podpajęczynówkowych mózgu
  • w niedoczynności tarczycy
  • przy ataku padaczki

Zdarza się, że przyczyną wzrostu poziomu tego enzymu jest intensywna radioterapia lub leki obniżające cholesterol.

Niskie CK: przyczyny

Spadek kinazy kreatynowej najczęściej pojawia się przy alkoholowej chorobie wątroby oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Radek
|

Kinia, po intensywnym wysiłku fizycznym poziom kinazy kreatynowej może być podniesiony nawet przez tydzień

Kinia
|

Mam CK na poziomie 1200 U/l, przy czym w laboratorium, gdzie badałam normy są do 167 U/l. Wiem, że powodem takiego wyniku jest duży wysiłek fizyczny. Nie wiem tylko, po jakim czasie zrobić badanie kontrolne, kiedy wyniki będą w normie?

Asia
|

czy 47 U/I dla kobiety to dobry wynik? czego moge sie spodziewac jezeli ten wynik jest powyzej normy?

koma
|

Droga Barbaro,

nie kazdy lekarz jest dobrym specjalista. Nie mozemy poslugiwac sie opinia tylko jednego, jesli cos nie gra, a zwlaszcza ze wyniki to potwierdzaja - udaj sie do innego reumatologa. Fakt, nie ma wielu naprawde dobrych, ale na naszym interesie jest by ich znalezc i sie leczyc, zamiast szukac domoroslych "lekarzy" w internecie i zlotych porad.
Pozdrawiam i powodzenia

barbara.katana@onet.pl
|

byłam w szpitalu na kolonografi zrobiono mi badania i oprócz wady serca-operacja zastawki aortalnej (zwężenie)zaniepokojono się wysokim CK - reumatolog u którego byłam nic nie zalecił,nie przyjmuje leków na zbicie cholesterolu mam 197 ,nieraz na kończynach górnych pojawiają się siniaki i giną.Co należy zrobić by poziom spadał. Z poważaniem Barbara.