Jaka jest prawidłowa długość penisa?

2019-02-15 16:02 Lena Janicka

Jesteś ciekawa czy twój partner nie odbiega od statystycznej czołówki pod względem długości przyrodzenia? Oto kilka faktów o męskim przyrodzeniu, które powinna znać każda inteligentna kochanka.

Czy mój członek ma prawidłową długość? – to pytanie pojawia się w głowie każdego mężczyzny przynajmniej raz w życiu. Świadomość tego, że pod względem wielkości przyrodzenia nie odstaje on od statystycznej czołówki, ma niebagatelne znaczenie dla męskiej psychiki. Wielkość penisa to dla facetów być albo nie być – jeśli zabraknie kilku centymetrów do standardu, mężczyzna może poważnie strącić wiarę w siebie i zamknąć się na kontakty seksualne (dlatego, drogie panie, warto czasami ugryźć się w język).

Przewrażliwienie na punkcie swojej męskości tłumaczy fakt, że mężczyźni z natury są ciekawi, co inni faceci mają w spodniach (historie o porównywaniu swoich członków w szkolnych toaletach są już legendarne!). Na szczęście twój partner nie będzie musiał zaglądać swoim kolegom w spodnie, bo wszystkiego dowiedzie się od swojej oświeconej partnerki. Oto, co powinnaś wiedzieć o rozmiarze męskiego członka.

Posłuchaj, jaka jest prawidłowa długość penisa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Rozmiar statystyczny

Jedne z pierwszych badań poświęconych długości męskiego członka przeprowadził w latach 1938-1963 amerykański Instytut Kinseya. Według danych z 1948 r. średnia długość członka u mężczyzn w wieku 20–59 lat w stanie zwiotczałym wynosiła 9,70 cm, po wyprostowaniu - 16,74 cm i od 12,7 do 16,5 cm w stanie erekcji. Przeciętny obwód członka w stanie erekcji wynosił 10-12,5 cm.

Wyniki nie były jednak wiarygodne, ponieważ dane uzyskano na podstawie ankiety, w której mężczyźni sami podawali wymiary swojego przyrodzenia. Mimo to przez wiele lat powoływano się na wyniki badań Instytutu Kinseya i za średnią długość członka w erekcji u białego mężczyzny przyjmowano 16,5 cm. Jednak późniejsze badania przeprowadzone w warunkach klinicznych przez personel pokazały, że przeciętna długość członka jest mniejsza i w stanie wiotkim waha się od 8,60 do 9,22 cm, wyprostowany od 8,98 do 12,5 cm i w stanie erekcji od 12,7 do 15,7 cm.

Jak na tle tych wyników wypadają Polacy? Całkiem imponująco. Według raportu "Seksualność Polaków 2011", opracowanego przez seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego, deklarowana przez badanych respondentów średnia długość członka to 17,26 cm. W porównaniu z wynikami sprzed 10 lat, członek przeciętnego Polaka wydłużył się o prawie 5 cm!

Ile to jest „mały członek”?

Gdyby zebrać wszystkie dane z dotychczas przeprowadzonych badań, nie bacząc na metodę badawczą i przedział wiekowy, wyniki wyglądałyby tak:

W spoczynku:

bardzo mały – poniżej 4,5 cm

mały – 4,5-7 cm

średni – 7,1- 9 cm

duży – 9,1 cm – 11, 9 cm

bardzo duży – powyżej 12 cm

W stanie wzwodu

bardzo mały – poniżej 9 cm

mały – 9-12,5 cm

średni – 12,6-15,5 cm

duży – 15,6-18 cm

bardzo duży – powyżej 18 cm

Wystarczą 4 cm

Gdyby zapytać mężczyzn, czy rozmiar ma znaczenie podczas stosunku, większość bardziej doświadczonych seksualnie, odpowiedziałaby pewnie, że nie tak duże jak technika, ale od nadmiaru głowa nie boli. Duży członek, powyżej 18 cm, wygląda wprawdzie imponująco, ale mało panów zdaje sobie sprawę, że tak duży rozmiar nie jest szczególnie lubiany przez kobiety.

Przeciętna kobieca pochwa ma długość 7-8 cm i nawet gdy podczas podniecenia staje się bardziej elastyczna, z ledwością jest w stanie pomieścić takiego olbrzyma. Według badań fizjologa Kena Purvisa, autora książki „Tajniki orgazmu”, najwięcej czułych punktów w pochwie mieści się na pierwszych 4 cm od wejścia oraz na zewnątrz – (łechtaczka i srom). Im głębiej, tym mniej zakończeń nerwowych i mniejsza przyjemność z penetracji.

Z punktu widzenia kobiety, bardziej liczy się grubość niż długość, ale - jak zaznacza autor badań - najważniejsza jest technika. Wszak nie sztuką jest mieć wielki miecz, lecz umieć nim władać!

Taki mały, a taki duży?

Natura bywa przewrotna i łatwo mogą się o tym przekonać panowie z małym członkiem. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich seksuologów, Wiliama Mastersa i Virginii Johnson, członek podczas erekcji potrafi powiększyć się o 60%. Podczas badań zaobserwowano, że u mężczyzn z małym przyrodzeniem, erekcja daje spektakularny efekt, natomiast u panów z dużym penisem w stanie spoczynku, erekcja nie powoduje wyraźnej różnicy. Do podobnych wniosków doszedł fizjolog, Ken Purvis, autor książki „Tajniki orgazmu”. Z przeprowadzonych przez niego badań wynika, że im mniejszy członek, tym większa erekcja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
BiancadelRio
|

Najwidoczniej wlasnie tak robia :P

Kamil Brazil
|

a jak mają mierzyć jak nie do mm.... wzrost mierzysz do cm? a penis jest 10 razy mniejszy albo i więcej od wzrostu, aby oszacować prawidłowy rozmiar trzeba mierzyć do cm... błedny pomiar o 5 mm oznaczałby że penis jest większy/ mniejszy np. o 3% ------ dla porównania kobieta 165 cm (+/- 3%) to odpowiednio 160 cm albo 170 cm różnica jest?

Kamil Brazil
|

co do powiększania penia i kosztów: każdy mm ma swoją cenę.... wielu by dało 5 mld za 5 cm ale niestety nie ma lekarza który przyjmie takie pieniądze bo nie będzie w stanie zrealizować zamówienia.

zibi16
|

We wzwodzie długość jest zawsze jednakowa a w spoczynku w zależności od chwilowej dyspozycji może mieć kilka cm a czasami ledwo go widać a czasami jest prawie taki jak we wzwodzie ale zawsze we wzwodzie powiększa się do jednakowej długości, czyli potrafi się wydłużyć nawet kilkunastokrotnie. Pracowałem kiedyś na kopalni i tam po pracy kąpało się kilkuset mężczyzn i po pracy większość penisów była bardzo malutka jak u starożytnych rzeźb a ziprzed pracą zdecydowanie większe.

Jill97
|

Zawsze mnie zastanawialo czy mężczyzni serio przykladaja sobie linijkę do penisa i mierzą go co do milimetra. Jak to sobie wyobrażam to musi to wyglądać mega komicznie.

Fryderyk
|

Zalezy od kobiety ja mam powyzej 18cm i z doświadczenia mogę powiedzieć, ze mina pan które miały przyjemność go poznać jest bezcenna, ale żadnych skarg ani zażaleń nigdy nie miałem :)

jj
|

ja mam 14/12 pewnie to niewiele

Jurek
|

Kiedyś jedna lalka zmierzyła mi w staniu i z tego co pamiętam to miałem długości 15 z hakiem i w obwodzie też 15. Wynika z tego,że mam ,,kwadratowego,, kutasa, Śmiała się,że jak dezodorant. Pozdrawiam.

Kali
|

dobra, Kali kochać, Kali skrócić

jurandot
|

badani Polacy deklarowali 17.26 hahahah tylko ze jak juz wczesniej nie deklarowali ale badali pacjentow osobiscie to juz tylko pomiedzy 12.5 a 15.65 hahah czyzby 10 lat temu ludzie byli inni ????? swoja droga co to za badania kiedy wierzy sie deklaracjom ludzi jakiego maja wacka !!!