Skąd się bierze kompleks małego penisa?

2018-07-13 13:15 Joanna Krupa

Rozmiar członka to niejako kwestia uznaniowa. Ideał nie istnieje. Mały penis zwykle nie jest przeszkodą w prowadzeniu udanego życia seksualnego. Mężczyźni przywiązują jednak do kwestii wielkości penisa zbyt wielką wagę.

Kompleks małego penisa to przekonanie, że wielkość własnego penisa odbiega od normy i jest o wiele niższa, niż u innych przedstawicieli tej samej płci. Dotyka najczęściej dzieci i nastolatków, którym zdarzyło się porównywać swoje penisy, z penisami dorosłych mężczyzn. Syndrom ten jest o tyle niebezpieczny, że w przyszłości może być przyczyną lęków i fobii związanych z seksem oraz wyimaginowanym powodem niepowodzeń w życiu intymnym i przyczynkiem rozpadu związków.

Przyczyny kompleksu małego członka

Za wszystko odpowiedzialne są stereotypy powielane w mediach, poradnikach seksualnych czy filmach o zabarwieniu erotycznym. Seksuolodzy podkreślają jak jeden mąż: duży członek wcale nie jest lepszy od małego, a mężczyzna go posiadający może być nawet słabszy w zbliżeniach seksualnych.

Kobiety nie narzekają na to, że ich partnerzy mają zbyt małego członka. Ankieta przeprowadzona w 2005 r. dowiodła, że 70% pań jest bardzo zadowolonych z rozmiarów członka swojego partnera, a tylko 6% chciałyby, aby penis ich mężczyzny był większy. Tak naprawdę częściej zdarza się, że mają problem, bo ich partner jest zbyt hojnie wyposażony, co sprawia im ból i powoduje dyskomfort. I tak źle, i tak niedobrze.

Sprawdź: Jakie rozmiary penisa ma większość mężczyzn?

Przeciętna długość penisa wynosi od sześciu do dziesięciu centymetrów w spoczynku. W wzwodzie wydłuża się do 11-17 centymetrów. Pochwa jest elastyczna i niejako dopasowuje się do penisa, ale i w jej przypadku są pewne granice. Poza tym, należy pamiętać, że u wielu kobiet rozmiary pochwy są bardzo małe. One po prostu nie dałyby sobie rady z mężczyznami o dużych penisach. Oczywiście, istnieją pewne pozycje, które są w stanie chociaż w pewnym stopniu dopasować narząd żeński do męskiego - np. pozycja klasyczna z uniesionymi nogami czy pozycja odwrotna - kobieta leży na partnerze). Czasami jednak anatomia może wziąć górę nad zauroczeniem.

Czytaj też: Pozycje seksualne dla mężczyzn z małymi członkami

Kompleks małego penisa ma źródło w dzieciństwie

Psychoterapeutka Anna Dodziuk, w książce ”Dobrze nam ze sobą” pisze, że kompleks małego penisa bierze się z dziecięcych doświadczeń.

- Praktycznie każdy chłopiec miał okazje porównywania swojego "ptaszka" z penisem dorosłego mężczyzny i to doświadczenie dla wielu okazało się druzgocące - uważa Dodziuk. - W swojej praktyce psychoterapeutycznej spotkałam też wielu mężczyzn, z których z tego powodu w dzieciństwie wyśmiewały się matki, babcie, ciocie, starsze siostry. Większość rodziców nic w tej sprawie nie zrobiła ani nie powiedziała, pozostawiając chłopca samego na pastwę naturalnych, bardzo częstych rozterek i wątpliwości.

A co robili najlepsi ojcowie? Po prostu mówili, że ciało chłopca, w tym również jego członek, jest w porządku. Jak wspomina w książce psychoterapeutka, pewien znajomy seksuolog tłumaczył, że rozmiary członka w zwisie i we wzwodzie są od siebie niezależne. A to oznacza, że mężczyzna, którego penis w stanie spoczynku jest mniejszy od innych, może w momencie podniecenia dysponować znacznie większym narządem. Może więc w zasadzie nie ma się czym martwić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Sandra
|

Mój ex miał około 18-20 cm i co z tego? Seks był fatalny, nigdy mnie nie zaspokoil, a w trakcie myślał tylko o swojej przyjemności. Mam 25 lat i jestem obecnie z drugim facetem który na oko ma może z 13 cm a jest wspaniałym facetem, najlepszym kochankiem jakiego miałam i nie zamieniłbym go na żadnego innego. Najważniejsze to dbać o odpowiednia technikę, rozmiar nie ma nic do rzeczy.

radocha:)
|

Z mojego punktu widzenia wielkość penisa nie robi większej różnicy. W łóżku albo się któś zgra albo nie. Nie miewam orgazmów pochwowych, więc taki stosunek może być albo w miarę dobrym finałem albo bolesnym doświadczeniem. Mój obecny partner ma prawie 20cm. W obwodzie to nie wiem bo nie mierzyłam(ale wizualnie raczej proporcje zachowane). Tylko bardzo dobra rozgrzewka może sprawić, że ogólnie do samego stosunku może dojść. Wcale bym się nie obraziła gdyby miał kilka cm mniej.
Nie ma co się nakręcać. Jesteśmy jacy jesteśmy. Albo ktoś to akceptuje, albo nie jest dla nas. Wystarczy spojrzeć na kobiety- ta jest za gruba, ta za chuda, jedna ma za duże piersi, druga za małe, jedna rozstępy, druga celluit... W pierwszej kolejności chyba warto siebie samego zaakceptować, potem można wymagać tego od innych. Dystans do siebie to fantastyczna sprawa:)

Karol
|

Życie niestety jest cholernie niesprawiedliwe już na starcie. Mały penis to dramat, psychiczna agonia co dnia, wiem coś o tym.

Demon
|

Nie kupujcie tych cudownych tabletek. Próbowałem już 3 i dupa. wyrzucanie kasy w błoto.

luki
|

Ja nie miałem dużo kobiet w swoim życiu i miałem tylko jedna kobiete i to przelotnie gdzie mój penis nie pasował rękę mogłem tam włożyć mam 15cm a w obwodzie nie wiem ale szeroki nie jest i nie narzekam mama czasami doła ze mógł by być wieksze ale...

nadzieja
|

Mój narzeczony ma penisa we wzwodzie 9cm, jesteśmy już razem 3 lata. Pomimo tego, że seks odbiega od ideału, mój facet jest tak wspaniałym człowiekiem, że ani mi w głowie zostawianie go. Nie zamieniłabym go na nikogo innego! A seks rekompensuje mi innymi sposobami ;)

Przegrane życie
|

Witam wszystkich. Mam 35 lat. Jak w tytule mam penisa w wzwodzie 10 cm. Czuję się jak ktoś inny. Wiem że tak jest. Nigdy nie miałem dziewczyny. Nawet nigdy się nie całowałem. Przeraża mnie zbliżenie do kobiety. Nienawidzę siebie za to jaki jestem. W stanie spoczynku prawie go nie widać. Która kobieta by chciała takiego kaleke. Czuję wstręt jak patrzę na siebie. Nie mam nikogo kolegów przyjaciół. Rzadko wychodzę z domu. Ukrywam się przed ludźmi. Moim największym marzeniem jest mieć rodzinę. Kochać i być kochanym. Zdaje sobie sprawę że to niemożliwe. Często wyobrażam sobie siebie jako kogoś innego. W wyobraźni mam żonę rodzinę daje to trochę wytchnienia.

rotten_humanity
|

Kompleksy mężczyzn biorą się z wszechobecnych żartów, opinii kobiet wypowiadających się niepochlebnie lub nawet drwiąco na temat małych penisów i odczuwających niedosyt w porównaniu do byłych partnerów!

bilii
|

Czy znalazła Pani jakiś sposób ?

Kalla
|

Mam partnera z małym członkiem. Oczywiście rozmiar nie jest najważniejszy, natomiast niestety wiele nim nie zwojuje - zupełnie nie czuję go w sobie... :( Partner jest wspaniałym człowiekiem, wspaniałym mężczyzną, ale nie mam z nim satysfakcji seksualnej, nawet na tym minimalnym poziomie (nie oczekuję zbyt wiele). Czy ktoś doradzi, co możemy zrobić, by poprawić/podnieść moją satysfakcje seksualną (bo on ją ma, ja niestety nie...)? Poza np. pieszczotami dłonią, czy erotycznymi "zabawkami". Czy są sposoby, by nieco zwiększyć rozmiar członka?