W pracy nie jest lekko, czyli presja i STRES w miejscu pracy

2019-01-11 9:58

Stres w miejscu pracy przeżywa każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu czy zajmowanego stanowiska. Ponieważ przyjmujemy za normę, że w pracy zawsze wiąże się z presją i stresem, nie wierzymy, że można być lepszym, choć mniej zestresowanym pracownikiem.

Rywalizacja, wysokie wymagania, szybkie tempo pracy i konieczność bezustannych zmian powodują stale rosnące napięcie i tylko nielicznych motywują do działania, nie zaburzając jednocześnie innych sfer życia. Niektórzy stawiają wszystko na jedną kartę, a praca jest dla nich podstawowym wyzwaniem życiowym. Ci najczęściej zapadają na pracoholizm albo ich kariera kończy się wypaleniem zawodowym.

Stres występuje nie tylko w wyniku przeciążenia obowiązkami. Napięcie nerwowe pojawia się również, gdy jesteśmy zmuszeni do wielogodzinnego oczekiwania, bezruchu lub wykonywania monotonnych czynności.

Zgubne nawyki w pracy - jak wpływają na zdrowie?

Przyczyny stresu w pracy

Poza tak oczywistymi, jak przemoc fizyczna i werbalna w miejscu pracy, mobbing, szykanowanie, molestowanie seksualne czy dyskryminacja, istnieje cały wachlarz zdarzeń, które większość z nas uważa za normalne, a są one niebezpieczne dla twojej kondycji psychicznej. Stres zawodowy grozi ci, gdy w firmie jest zły przepływ informacji, nie przywiązuje się wagi do wczesnego rozwiązywania konfliktów, nie informuje się pracowników o celach, jakie chce osiągnąć szef.

Sprzyja mu też brak perspektyw rozwoju, obawa przed zwolnieniem i niskie wynagrodzenie nieadekwatne do powierzonych obowiązków. Niebezpieczne jest oczekiwanie zwierzchników, że będziesz niezawodna i dyspozycyjna, ale także wykonywanie czynności poniżej twoich kwalifikacji, obciążenie zbyt wieloma zadaniami i długi czas pracy. Stres może również wynikać z niedostatecznego obciążenia obowiązkami.

Zbyt duża liczba zadań jest uważana powszechnie za sytuację gorszą niż leniwy spokój w biurze. Jednak badania dowodzą, że w tym drugim przypadku stres związany ze spędzaniem długich godzin bez zajęcia jest równie trudny do zniesienia. Dlatego tak ważna jest dobra organizacja zadań oraz  - co ostatnio staje się coraz popularniejsze na świecie - możliwość ruchomego czasu pracy.

Ważne

Jean O'Riain, profesor socjologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, przebadał grupę osób pracujących nad nowymi technologiami. Stwierdził, że - mimo wysokich kwalifikacji i nowoczesnych stanowisk pracy - są oni tylko współczesną wersją robotników zatrudnionych w dziewiętnastowiecznych fabrykach. Cierpią z powodu izolacji, ryzyka utraty posady, długiego czasu pracy oraz... fizycznego zmęczenia. Zjawisko opisane przez amerykańskiego uczonego jest typowe dla większości dużych przedsiębiorstw, również w naszym kraju.

50-60 proc. czasu absencji chorobowej wiąże się ze stresem w miejscu pracy. Koszty zwolnień lekarskich pracowników oraz koszty ich leczenia w UE szacuje się na 20 miliardów euro, a w USA 150 miliardów dolarów rocznie.

60% Polaków pracuje nieefektywnie. Spada nasze zaangażowanie w pracę

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Mniej i bardziej odporni na stres

Zależy to m.in. od osobowości oraz temperamentu. Osoby pogodne i optymistycznie patrzące na świat radzą sobie lepiej ze stresem. Wiele też zależy od poziomu kreatywności, wiedzy i poglądów oraz od umiejętności rozładowywania napięcia nabywanych wraz z doświadczeniem. Nie bez znaczenia jest również oparcie w innych ludziach. Samotnicy gorzej znoszą napięcie w pracy niż osoby towarzyskie, otoczone gronem przyjaciół i kolegów.

Jak kontrolować stres

Po pierwsze musisz uzbroić się w cierpliwość. Najpierw przemyśl swoją sytuację zawodową oraz ustal jasne cele na najbliższy rok: walczysz o awans, podwyżkę czy koncentrujesz się na doskonaleniu umiejętności, np. uczyszy się języków obcych, lub poświęcasz więcej czasu rodzinie. Już sama świadomość założonych celów sprawi, że łatwiej będzie ci dokonywać wyborów - a to znacznie zmniejsza stres.

Oceń, co w pracy wpływa na ciebie pozytywnie, a co działa destrukcyjnie. Koniecznie też tak zorganizuj obowiązki, aby mniej więcej co półtorej godziny robić krótkie przerwy w pracy, np. wstań na kilka minut od biurka, chwilę pospaceruj. Ale najważniejsze, by nauczyć się redukować negatywne napięcie, czyli m.in. uprawiać sporty, dbać o wypoczynek i poznać parę prostych technik relaksacyjnych

Skutki stresu w pracy

Zaczyna się od utraty satysfakcji z pracy. Masz również trudności w podejmowaniu decyzji i każdą, nawet banalną sytuację postrzegasz jako zagrożenie, a nie zadanie, które wymaga twojej aktywności.

Z czasem pojawiają się problemy z koncentracją, przygnębienie, pesymizm. Zaczynasz wątpić w nasze umiejętności. W efekcie coraz gorzej radzisz sobie z wykonywaniem służbowych obowiązków.

Jak można temu zaradzić? Warto robić regularne przerwy na kawę czy herbatę. Psychologowie pracy mówią zgodnie, że pięć minut spędzonych na spokojnym sączeniu napoju w towarzystwie współpracowników bardzo pomaga rozładować nagromadzone napięcie. Należy też dbać o dobre relacje z kolegami - poczucie akceptacji przez grupę łagodzi stres.

Tak stres działa na Twój organizm!

Stres - grafika
Autor: gettyimages.com

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
uunum
|

Wszystko przez pychę i pyszałków którzy gardzą bliźnim a wywyższają siebie samych.

m
|

Mam nadzieję, że mnie stres w pracy ominie :-(

Agnieszka Tymska
|

Wszystko to znam - ja pracuje salonie sprzedaży jednej z sieci komórkowych i presja jest tak ogromna, że czasem nie wiem jak się nazywam. Kolejka, wieczne pretensje klientów i ciśnienie na sprzedaż - wykończyć się idzie.

bubeta
|

Natomiast ja czuję się w sytuacji mobingowana przez koleżanki w pracy.

Wrzeszczą na mnie gdy coś źle zrobię i nie tylko....

sylwia
|

W życiu zawodowym, uczelnianym, prywatnym stale się nadarza ktoś z kim trzeba rywalizować. Jestem odporna na stres, ale obecnie nie lubię swojej pracy, gdyż rywalizuję z osobą, która sobą nic nie reprezentuje pod wzgledem wiedzy i pomysłów. Informacje stale pobiera od innych, w jej słownictwie jest ciągle "ja", jak ktoś by jej nie znał pomyslałby, iż to Kwiatkowska - kobieta, która żadnej pracy się nie boi. Nic nie wie, za to duzo i często k...je, krzyczy by przekrzyczeć. No, Szef ją toleruje, bo znajoma jego eks... W pracy nie ma nikogo kto jej pomoże w jakiejś sprawie. Działa po cichu. Wykorzystuje pomysły. Jeżeli mam rywalizować to tylko z osobą równą sobie ewentualnie z kimś mądrzejszym. A tutaj - wypalam się stopniowo. Moje pomysły są torpedowane przez pomysły skopiowane z innych firm, mierne, przynoszące straty i narażające na szwank reputację firmy. No cóż, przestałam się utożsamiać z tą firmą. W takim układzie przychodzę do pracy na 8.00 i wychodzę punkt 17.00...Teraz umawiam się na rozmowy w innych firmach. Bo sama wiem, kiedy ja jestem do d..., ale tutaj jest to już żenujące.Pozdrawiam.

tamara
|

czuje sie zastraszona przez swojego szefa boje sie do niego odezwac jest straszny ja jestem niesmiała mało wygadana i dlatego on pomie jezdzi