Kolejny wielki trend w leczeniu zdrowia psychicznego? Terapia psychodeliczna

2022-01-19 9:29

Magiczne grzybki dla dobrego samopoczucia? Jeśli nie słyszałeś o stosowaniu psychodelików w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego, ten rok może to zmienić. Chociaż ten rodzaj leczenia nie będzie dostępny dla wszystkich w 2022 roku, eksperci twierdzą, że można spodziewać się, że ów trend rozwinie się w przyszłości.

Terapia psychodeliczna
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak działa terapia psychodeliczna?

Psychodeliki przez długi czas były traktowane z dezaprobatą. Myśleliśmy, że to raczej narkotyki rekreacyjne, ale gdy naukowcy bliżej się im przyjrzeli, okazało się, że mogą być naprawdę skutecznym lekiem w walce z zaburzeniami, takimi jak depresja, lęki, a nawet problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

Dr Matthew W. Johnson, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych oraz dyrektor Johns Hopkins Center of Psychedelics and Consciousness Research, zaobserwował stopniowy wzrost zainteresowania tym obszarem, odkąd zaczął się tym zajmować w 2004 roku. Ekspert przewiduje, że zainteresowanie psychodelikami w kontekście leczenia zaburzeń psychicznych będzie wzrastać.

Dr Johnson uznał psychodeliki, jako gotowe do zmiany przebiegu leczenia zdrowia psychicznego. Instytucje w Stanach Zjednoczonych również przygotowują się, otwierając wyspecjalizowane ośrodki do badań pod tym kątem.

Poradnik Zdrowie: depresja

Psychodeliki po raz pierwszy zyskały popularność w latach 60. i 70., ale zeszły do ​​podziemia po tym, jak w 1970 r. zostały sklasyfikowane jako substancja kontrolowana przez rząd federalny.

W 2018 roku bestsellerowy autor Michael Pollan pomógł przywrócić psychodeliki do zbiorowej świadomości narodu swoją książką „How To Change Your Mind: What The New Science Of Psychedelics Teach Us About Consciousness, Dying, Addiction, Depression, And Transcendence” gdzie podzielił się swoimi badaniami eksperymentując z psychodelikami.

Mniej więcej w tym samym czasie psychodeliki wywołały zamieszanie w sferze prawnej. Głosowano za ich dekryminalizacją i legalizacją w różnych częściach Stanów Zjednoczonych. Oregon zalegalizował grzyby psychodeliczne do użytku terapeutycznego w 2020 r.

Zastosowanie psychodelików daje obiecujące dowody w skuteczności leczenia depresji i zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji, zwłaszcza w kontekście epidemii samobójstw i przedawkowania narkotyków.

Jak działa terapia psychodeliczna?

Terapia psychodeliczna to wzbogacenie terapii rozmową, która wymaga szczególnego zaopiekowania i nadzoru, nie jest to bowiem typowy lek psychiatryczny, wyjaśnia Johnson.

Terapia psychodeliczna obejmuje relację terapeutyczną, w której zachęca się do zanurzenia się w doświadczeniu, a następnie do przetworzenia go, zintegrowania i omówienia z terapeutą. 

Dane sugerują, że korzyści faktycznie wynikają z tego, czego doświadcza pacjent i z świadomej refleksji - w przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych leków psychiatrycznych, takich jak antydepresanty, które mogą sprawić, że ktoś automatycznie poczuje się lepiej.

Chociaż ta forma terapii może być w stanie pomóc tym, którym nie pomagają inne formy leczenia, Johnson mówi, że ważne jest, aby nie postrzegać tego jako zamiennika innych metod, takich jak np. zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Eksperci podkreślają, że terapia psychodeliczna powinna odbywać się zawsze pod okiem doświadczonego terapeuty i w żadnym wypadku nie należy podejmować jej na własną rękę.