Technika pustego krzesła: jak zrozumieć drugiego człowieka?

2021-08-10 8:40

Technika pustego krzesła to znana metoda terapeutyczna wykorzystywana przez ekspertów z różnych dziedzin psychologii. To narzędzie, które stosuje się do rozwiązywania problemów, ale także uczy, jak wyrażać swoje emocje i potrzeby. Sprawdź, jak zastosowanie tej metody może uzdrowić twoje relacje z innymi.

technika-pustego-krzesla-jak-zrozumiec-drugiego-czlowieka
Autor: Getty Images

Technika pustego krzesła: co to takiego?

Technika pustego krzesła wywodzi się z terapii Gestalt. To podejście pomaga pacjentowi uporać się z wewnętrznymi i międzyludzkimi konfliktami. Dzięki temu narzędziu możemy spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.

Terapia dla par

Przez doświadczenia możemy zrozumieć zachowania drugiej osoby, ale także swoje własne. Komunikacja to główny obszar zainteresowań tego narzędzia. Możemy je wykorzystywać tak naprawdę w wielu różnych aspektach i sytuacjach.

Technika jest bardzo prosta, a przejście jej w prawidłowy sposób z pewnością może przynieść oczekiwane efekty. Między innymi sprawdzi się, jeśli:

  • masz problemy ze zrozumieniem i dogadaniem się z bliską osobą,
  • nie umiesz jasno wyrażać swoich potrzeb lub ktoś cię nie rozumie,
  • masz wiele negatywnych emocji wobec drugiej osoby, np. złości i żalu, od którego chciałbyś się uwolnić,
  • jesteś przed ważną rozmową z bliską ci osobą.

Zobacz, na czym polega technika pustego krzesła.

Autor
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.