Żyję z chorobą EB: “Kasjerka w sklepie brzydziła się mnie do tego stopnia, że uciekła na zaplecze”

2022-11-25 17:12

Przemek urodził się z EB, czyli chorobą genetyczną, która prowadzi do oddzielania się naskórka. Mimo ogromnego bólu i ran na całym ciele, Przemek żyje jak zupełnie zdrowy człowiek. O tym, jak wygląda życie z EB i z czym zmagają się osoby cierpiące na tę chorobę, opowiedział nam w najnowszym odcinku “Żyję z”. Zapraszamy do oglądania.

Żyję z EB: “Kasjerka w sklepie brzydziła się mnie do tego stopnia, że uciekła na zaplecze”

Choroba EB, czyli Epidermolysis Bullosa powoduje ogromne rany. Chorzy codziennie muszą zmieniać opatrunki, które właściwie są podstawą ich funkcjonowania. Specjalne materiały zastępują im bowiem skórę.

Przemek zmaga się z chorobą EB od 43 lat, czyli przez całe swoje życie. Choć od lekarzy nie raz słyszał, że nie dożyje 18 lat. Wciąż ma nadzieje, że EB będzie kiedyś chorobą wyleczalną. Przyznaje, że życie z epidermolizą nie jest łatwe. Zdarza się, że ludzie, z którymi się styka, nie potrafią zaakceptować tego, jak wygląda. 

Żyję z łuszczycą: "Wstydziłam się swojej skóry. Leczenie uważałam za bezsensowne"

- Pamiętam, że kiedyś robiłem zakupy w sklepie i poprosiłem kasjerkę, żeby pomogła mi zapakować zakupy do torby. Kasjerka wstała od kasy i wyszła. Nie było jej prawie 10 minut. Wszystkim zainteresował się ochroniarz i zapytał, co się dzieje. Okazało się, że kasjerka uciekła na zaplecze, bo się mnie brzydziła - opowiada w “Żyje z..”.

Całą rozmowę z Przemkiem możecie zobaczyć powyżej.