Poronienie dotyka co 10. kobiety, a wciąż jest tabu. "Nie ma empatii, nie ma wsparcia"

2022-06-22 14:27

Poronienie dotyka średnio 10-15 proc. wszystkich kobiet. Wśród nich znalazła się też Ania, która doświadczyła aż dwóch poronień. Okazuje się, że strata ciąży jest częstsza niż mogłoby się wydawać, jednak w naszym społeczeństwie to wciąż temat tabu. Przełamujemy je w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów, w którym Filip Rudanacja gości Annę i dr Ewę Surynt.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 6 Poronienie

Poronienie to nic innego, jak samoistne usunięcie zarodka z macicy. Najczęściej dochodzi do niego przed 12 tygodniem ciąży. Wiele kobiet nawet nie wie, że było w ciąży i poroniło. Chociaż straty doświadcza od 10 proc. do 15 proc. wszystkich kobiet, to w naszym społeczeństwie jest to wciąż temat tabu.

Jakie mogą być przyczyny poronienia? Jedną z najczęstszych jest aberracja chromosomowa. Wiedza na temat poronienia jest niewielka, dlatego kobiety często obwiniają się o stratę. Nie wiedzą, że często przyczyny utraty ciąży są niezależne od nich, a to sama natura decyduje o tym, czy zarodek będzie się rozwijał dalej w łonie matki.

Jakie są jeszcze inne przyczyny poronienia? Czy zdrowie mężczyzny ma taki sam wpływ na poronienie, jak zdrowie kobiety? Jak rozmawiać o poronieniu z kobietą, która doświadczyła straty? O tym wszystkim w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów. Zapraszamy do oglądania!