Łowcy miodu: Na ratunek pszczołom - pokazy specjalne z okazji Dnia Ziemi

2016-04-12 17:54 Materiały prasowe

"Łowcy miodu: Na ratunek pszczołom" to pierwszy polski pełnometrażowy, wysokobudżetowy film przyrodniczy. Pierwsze tego typu przedsięwzięcie w polskim kinie. Pierwszy i oby nie ostatni głos polskich filmowców w obronie pszczół – czy możliwe jest uratowanie ich przed zagładą? Zapraszamy na pokazy przedpremierowe od 19 kwietnia. Poradnikzdrowie.pl objął patronat nad filmem.

Dokument "Łowcy miodu: Na ratunek pszczołom" przedstawia nietuzinkowych bohaterów podejmujących walkę w obronie małych stworzeń, których zagłada może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Aktywiści działający na rzecz pszczół reprezentują cały przekrój społeczeństwa. Poznamy między innymi: Kamila Baja – pracownika korporacji hodującego pszczoły na dachach modnej warszawskiej galerii handlowej, Adama Kolatora – bartnika z Puszczy Białowieskiej, czy hodowcę matek Marię Gembalę, która opowie, na czym polega proces inseminacji oraz jaki sposób pszczoły wybierają królową.

Razem z aktorką Magdaleną Popławską podążamy poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy pszczoły da się uratować? Towarzysząca jej kamera Krystiana Matyska przenika do wnętrz uli, ukazując fascynujący obraz żywych, doskonale zorganizowanych i silnie zhierarchizowanych pszczelich społeczności.

Film w reżyserii Krystiana Matyska pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Łowcy miodu piszą wspólną historię człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, poprzez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich.

Obejrzyj zapowiedź:

To ci się przyda

O reżyserze: Krystian Matysek – absolwent Realizacja Obrazu Filmowego i Telewizyjnego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Reżyser, scenarzysta i autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, przyrodniczych, nagradzanych na festiwalach i sprzedawanych do stacji TV na całym świecie. Wykładowca Akademii Sztuk Dokumentalnych.

Gdzie i kiedy można obejrzeć film?

Terminy i godziny pokazów:

Specjalne przedpremierowe pokazy filmu związane z obchodami Dnia Ziemi odbędą się w 8 wybranych Multikinach:

  • W dn. 19 kwietnia o godz. 18:00: Bydgoszcz, Kraków, Olsztyn, Poznań 51, Szczecin, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Lublin.
  • W dn. 21 kwietnia o godz. 19:00 – specjalny pokaz z udziałem Krystiana Matyska i Magdaleny Popławskiej – Multikino Złote Tarasy w Warszawie.

Polska premiera: 22 kwietnia 2016.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE