Symbolika kolorów: dowiedz się, co mówi o tobie twój ulubiony kolor

2015-11-27 15:30

Kolory oddziałują na nas w każdym momencie życia, a zwykle nie wybieramy ich świadomie. Codziennie stykamy się z różnymi odcieniami, które mniej lub bardziej kształtują nasze samopoczucie, nastrój, a czasem nawet nastawienie do życia.

Znaczenie kolorów: dowiedz się co mówi o tobie twój ulubiony kolor
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kolorystyczna analiza osobowości
  2. Działanie kolorów na temperament i emocje
  3. Ulubione kolory
  4. Kolory wyrażają pewne cechy osobowości
  5. Co mówią o tobie kolory?

Postrzeganie barw to odczucie bardzo indywidualne. Większość z nich można jednak uogólnić przez odniesienie do skojarzeń z przyrodą, np. zieleń odpręża i relaksuje tak jak łąka i las, żółty dodaje energii tak jak promienie słoneczne. Choć fizycy mówią, że kolor nie istnieje, że jest tylko wrażeniem, to jednak… robi wrażenie. W rzeczywistości jest drganiem światła, które dociera do naszych zmysłów, a następnie jest przez nie przetwarzane. Nasze postrzeganie i odbiór kolorów zależne jest nie tylko od aktualnego światła, ale również od płci, wieku czy nawet nastroju i samopoczucia, w jakim się znajdujemy. Zdecydowana większość z nas w piękny, pogodny dzień ma o wiele więcej chęci i energii do życia niż wtedy, kiedy otacza nas deszczowa, szarobura aura.

Kolorystyczna analiza osobowości

Oddziaływanie kolorów wykorzystywano już w czasach prehistorycznych w terapii i sztuce. Istnieje teoria poparta badaniami dawnych języków indoeuropejskich mówiąca, że człowiek poznawał kolory zaczynając od czarnego i czerwonego. Dowiedziono, że w dawnych tekstach sanskryckich nie znano błękitu, a jego nazwa pojawiła się dopiero później wraz z rozwojem cywilizacyjnym i rozszerzeniem zdolności widzenia człowieka. Rozpoznawanie kolorów stało się wyróżnikiem ludzi wtajemniczonych. Kolory nabrały też znaczenia obrzędowego. Stosowano je w życiu codziennym, barwiąc przedmioty użytkowe i szaty, a także ozdabiając własne ciało.

W ciągu ostatnich lat opracowano różne systemy analizy osobowości, które opierają się na poszczególnych preferencjach kolorystycznych. Najbardziej znany pozostaje jak dotąd test kolorów Lüschera, opracowany przez szwajcarskiego psychologa w 1947 roku. Składają się nań 43 próbki kolorów, choć zazwyczaj używa się jedynie ośmiu. Max Lüscher uważał, że cztery kolory podstawowe – czerwony, niebieski, zielony i żółty, odzwierciedlają różne biologiczne stany oraz że osoba zdrowa umieściłaby wspomniane cztery kolory wśród pierwszych pięciu.

Działanie kolorów na temperament i emocje

W toku badań nad kolorami badacze doszli do wniosku, że każdy ma określony potencjał pobudzenia. Oznacza to, że może oddziaływać na jednych słabiej, na innych silniej. Niektóre kolory mogą szybko wywoływać silną, ale krótkotrwałą reakcję, inne natomiast działają wolniej, ale efekt trwa dłużej. Pomieszczenie w kolorze niebieskim daje wrażenie czystości, świeżości, harmonii, spokoju, chłodu i orzeźwienia. Z uwagi na uzdrawiające właściwości zieleni bardzo często maluje się nim wnętrza w szpitalach.

Bez wątpienia kolory oddziałują na temperament człowieka i jego emocje. Niektóre pobudzają nas do życia (np. czerwony czy żółty), a inne odbierają energię (np. szary). W otoczeniu jednych czujemy się spokojni i zrelaksowani (niebieski czy zielony), inne natomiast powodują rozdrażnienie lub wręcz irytacje. Często nawet w języku potocznym wyrażamy nasze uczucia za pomocą kolorów. Widać to w powiedzeniach takich jak: „Patrzeć na świat przez różowe okulary”, „Wpadać w czarną rozpacz”, „Być zielonym w danym temacie”.

– Każdy z nas ma indywidualny stosunek do kolorów – mówi Aleksandra Urbaszek, psycholog, psychoterapeuta. Często instynktownie poddajemy się ich działaniu, wybierając ubrania o określonej kolorystyce lub otaczając się wybranymi kolorami w mieszkaniu czy w ogrodzie. Większość naszych reakcji jest jednak nieuświadomiona. Dopiero gdy zaczynamy operować właściwościami kolorów w sposób zamierzony, możemy wykorzystać ich moc do poprawy jakości życia.

Często przypisujemy im szczególne znaczenie. Na co dzień kolory miewają dla nas symboliczne znaczenie i mogą sprawiać, że oceniamy coś zupełnie automatycznie, stereotypowo, np. jeśli widzimy dziecko ubrane na różowo, to jesteśmy wręcz pewni, że jest to dziewczynka, bo przecież na niebiesko ubierani są chłopcy. Jeśli kobieta dostaje od mężczyzny czerwona róże, świadczy to o jego miłości, natomiast żółty kwiat może oznaczać to, że jest o nią zazdrosny.

Symbolika kolorów, spotykana również we flagach, różni się jednak w zależności od kraju, kultury, np. w Europie kolorem żałoby jest czarny, natomiast w kulturach Wschodu to biel. Wszyscy mamy świadomość tego,  że jedne kolory działają stymulująco, a inne pozwalają się wyciszyć. Oczywiście ludzie różnią się między sobą, ale można przyjąć ogólne uproszczenie, że ekstrawertycy wolą cieplejsze barwy, a introwertycy – chłodniejsze odcienie.

miesięcznik "Zdrowie"
Problem

Ulubione kolory

Małe dzieci na całym świecie najbardziej lubią kolor czerwony. Kiedy skończą osiem lat, wybierają barwy chłodniejsze. Ponad połowa dorosłych osób w zachodniej Europie uważa, że ich ulubionym kolorem jest niebieski. Wyłamują się tu tylko Hiszpanie, którzy preferują czerwień. Starszym bardziej podobają się jaśniejsze kolory. Możemy też powiązać preferencje kolorystyczne z geografią: Skandynawowie wolą raczej kolor zielony i niebieski, a ludzie pochodzący z basenu Morza Śródziemnego – cieplejsze barwy. Warto również wspomnieć o badaniach naukowych, w wyniku których dowiedziono, że kolory pozytywnie odbierane przez mężczyzn to niebieski, czerwony i zielony, natomiast u kobiet pozytywne emocje budzą biały, niebieski i czerwony.

Kolory wyrażają pewne cechy osobowości

Niektórzy sądzą, że wiele można powiedzieć o człowieku, analizując kolorystykę jego ubrań czy też mieszkania. Ulubiony kolor to niekoniecznie ten, który nosimy najczęściej – to raczej ten, na myśl o którym lub na widok którego odczuwamy przyjemność.

Kolor, którego nie lubimy, również może powiedzieć wiele, głównie o naszych słabościach. Wskazuje te dziedziny życia, które wymagają wyjątkowej uwagi, lub odkrywa rany z przeszłości wymagające uleczenia.

Nasz ekspert daleki jest od stwierdzenia, że kolor, który najczęściej wybieramy, jest jedynym wyznacznikiem, który nas określa. – Jeśli ktoś od wielu lat wybiera jedną gamę kolorów, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jest to osoba wewnętrznie uporządkowana, wiedząca, czego chce.

Często w przełomowych momentach życia upodobania kolorystyczne mogą się zmieniać tak jak emocje, np. po rozpadzie związku kobieta, która nigdy nie lubiła czerwonego, nagle zaczyna nosić ubrania w tym kolorze. To manifestacja: „jestem silna, ze wszystkim sobie poradzę!”. W takich przełomowych momentach, kiedy rozpoczyna się nowy etap życia, panie obcinają włosy lub zmieniają ich kolor, co również ma wymiar symboliczny – uważa Aleksandra Urbaszek. Bywa i tak, że gust nam się zmienia i jako ulubiony określamy nagle zupełnie inny kolor niż dotychczasowy. Warto wówczas przeanalizować okoliczności, w jakich znaleźliśmy się w życiu, dzięki czemu będziemy mogli wyjaśnić, dlaczego tak właśnie się stało.

To ci się przyda

Co mówią o tobie kolory?

CZERWONY Najczęściej wybierają go osoby bardzo aktywne, wiedzące, czego chcą, dominujące w towarzystwie. Kolor ten pomaga w stanach zmęczenia oraz kiedy brak nam wiary w siebie.

RÓŻOWY Symbolizuje osoby uczuciowe, o otwartym sercu. Koi nerwy i wzmacnia siłę wewnętrzną, wytwarza ciepły nastrój.

POMARAŃCZOWY Nazywany czasami kolorem szczęścia, kojarzy się bardzo pozytywnie i ciepło, budzi radość życia. Osoby wybierające go lubią być same sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

ŻÓŁTY Jest barwą związaną z intelektem. Daje nadzieję, wprawia w dobry nastrój. Ci, którzy wybierają ten kolor, swoją indywidualność wyrażają kreatywnymi pomysłami.

ZIELONY Kolor ten pomaga w osiąganiu harmonii, odprężenia. Oznacza potrzebę równowagi wewnętrznej i skupienia się na sobie. Nie pobudza i w nadmiarze może być nawet męczący.

NIEBIESKI To barwa o największej ilości odcieni, jest aż 14 tysięcy!, i może właśnie dlatego sprzyja twórczym i artystycznym zapędom. Pomaga zdobyć uznanie społeczne, a także rozluźnić napięcie i odpocząć, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa.

FIOLETOWY Preferują go osoby zainteresowane sferą duchową i religią oraz wnętrzem człowieka, poszukujące odpowiedzi na pytania dotyczące natury niematerialnej. Często są perfekcjonistami, lubią mieć porządek w każdej dziedzinie życia.

BRĄZOWY Ludzie preferujący tę barwę na ogół nie mają wygórowanych potrzeb i mocno stąpają po ziemi. Można im pogratulować zdrowego rozsądku i umiejętności obiektywnej oceny sytuacji.

BIAŁY Symbolizuje czystość, lekkość, subtelność i schludność. Osoby wybierające biel często żyją w nierealnym świecie pozorów, są samotnikami i uciekają od życia. Brak im poczucia rzeczywistości i często charakteryzuje ich abstrakcyjny styl myślenia.

SZARY Kolor neutralny, spokojny. Niekiedy może nawet sugerować konserwatyzm, ale również wysokie kompetencje i profesjonalizm. Określa potrzebę równowagi i wyciszenia bez manifestowania uczuć na zewnątrz. To kolor skrywanych emocji.

CZARNY Kto wybiera czarny, uwielbia, gdy wokół wiele się dzieje i gdy życie przynosi coraz to nowe wyzwania. Kolor artystów, którzy, szukając inspiracji, chłoną wrażenia.