KĄPIEL NIEMOWLAKA na urlopie

2009-07-20 12:16

Latem niemowlaka trzeba kąpać codziennie. Do spoconej skóry dziecka łatwo przylegają zanieczyszczenia czy kurz. W domu pewnie nie mielibyście z tym większego problemu. Jednak na urlop trudno zabrać ze sobą nieporęczną, sporą niemowlęcą wanienkę. Jak więc sprawnie poradzić sobie z kąpielą niemowlaka w warunkach „polowych”?

KĄPIEL NIEMOWLAKA na urlopie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co warto wiedzieć o pierwszej kąpieli noworodka?

Wciąż w wielu pensjonatach i kwaterach prywatnych łazienki są na korytarzu – dzięki temu noclegi są tańsze. Jeśli zawczasu nie upewnisz się, jak jest w miejscu, do którego chcesz pojechać, może cię czekać niemiła niespodzianka. Takie rozwiązanie ma bowiem swoje minusy – przed każdą kąpielą niemowlaka będziesz musiała starannie dezynfekować wannę (nie wiadomo, kto z niej korzystał wcześniej), a wykąpane dziecko przenosić przez korytarz. Dlatego już podczas rezerwacji pokoju warto zaznaczyć, że prosicie o pokój z łazienką. Upewnij się również, jak wyposażona jest łazienka – czy jest w niej wanna, czy kabina prysznicowa. Wanna jest wygodniejsza, w kabinie trudno wykąpać dziecko, bo jest w niej niewiele miejsca.

Akcesoria potrzebne do kąpieli niemowlaka

Jeśli macie pokój z łazienką, w której jest wanna, możecie uważać się za szczęściarzy, bo w większości wczasowych łazienek są kabiny. Z kąpielowych akcesoriów na pewno przyda wam się wtedy leżaczek, na którym można ułożyć dziecko. W sklepach do wyboru są leżaczki z materiału (rozpiętego na metalowym stelażu) albo plastikowe. Bardziej praktyczne są te z materiału, bo lekko zapadają się pod ciężarem malca, a przez tkaninę można umyć dziecku plecki. W plastikowych dziecko leży bezwładnie i często się z nich zsuwa. Jeśli nie odpowiada wam leżaczek, dno wanny możecie wyłożyć matą antypoślizgową z przyssawkami – o taką matę będą opierały się nóżki malca. Przyda wam się również termometr, dzięki któremu łatwiej określisz temperaturę wody. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zanim po raz pierwszy napuścisz wody do wanny, dokładnie ją wyszoruj i starannie spłucz. Jeśli do tej pory kąpaliście malca w małej wanience, nie nalewaj zbyt dużo wody – bezpieczna ilość to nie więcej niż 10 cm (gdyby dziecko wam się wyślizgnęło z rąk, nie zachłyśnie się nią).

Co warto wiedzieć o pierwszej kąpieli noworodka?

Ważne

Mycie główki

Jeśli w łazience nie ma miejsca, by zrobić to wcześniej (a zwykle nie ma, bo łazienki w pensjonatach czy domach wczasowych nie są zbyt obszerne), trzeba to robić podczas kąpieli. W takiej sytuacji przydają się ronda kąpielowe – osłonki, które nakłada się maluchowi na główkę, by woda nie ściekała mu do oczu. Przypominają wybrakowany kapelusz, bo nie mają części, która osłania czubek głowy. Malca najwygodniej jest ułożyć na leżaczku, nałożyć mu rondo i szybko umyć włoski.

Wiaderka do kąpieli i krzesełka kąpielowe

Zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna niemowlęca wanienka, za to ułatwia kąpiel w dużej wannie rodzicom, którzy nie mają w tym wprawy albo boją się kąpać w niej malca. Są dwa rodzaje takiego sprzętu. Pierwszy – to wiaderka dla maluchów, które jeszcze nie siedzą. Kąpie się je wówczas w pozycji embrionalnej, zanurzone w wodzie po ramionka (dzięki czemu dziecko nie marznie tak, jak podczas kąpieli w tradycyjnej wanience, w której znajduje się niewiele wody). Ten sposób kąpieli może być początkowo niezbyt wygodny dla rodziców, bo trudno np. namydlić dziecku nogi. Dla nieco starszych maluchów – takich, które już samodzielnie siedzą (czyli od ok. 6. miesiąca życia) – przeznaczone są krzesełka kąpielowe, czasem określane mianem fotelików do kąpieli. Do złudzenia przypominają siedzisko na karuzeli – mają otwory na nóżki i barierkę, która uniemożliwia dziecku wysunięcie się z krzesełka. Są wykonane z tworzywa sztucznego i przeznaczone do kąpieli w dużej wannie. Krzesełko przymocowuje się do niej za pomocą gumowych przyssawek, a następnie wlewa do wanny wodę. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego fotelika, poszukaj modelu, który ma fabrycznie zamontowany termometr oraz wskaźnik napełnienia wanny wodą do bezpiecznego dla dziecka poziomu.

Warto kupić podróżną wanienkę do kąpieli niemowlaka

Są dwa typy takich wanienek – składane i nadmuchiwane. Te drugie są lżejsze i zajmują mniej miejsca w bagażu. Niektóre wanny tego typu mają dodatkowo wmontowaną (również dmuchaną) podkładkę, która zastępuje leżaczek. To wygodne rozwiązanie dla rodziców, którzy mają w łazience kabinę prysznicową, ale wolą kąpać dziecko w wannie. Malca można kąpać również w dmuchanym dziecięcym baseniku. Jest równie praktyczny jak nadmuchiwana wanienka, a znacznie tańszy – nawet w drogich nadmorskich kurortach taki basenik można kupić za mniej niż 10 zł. Niemowlaka kąpie się w nim podobnie jak w zwykłej wanience. Minusem jest to, że baseny mają bardzo cienką podłogę, i dziecku położonemu bezpośrednio na niej może być niewygodnie, dlatego zawsze lepiej jest włożyć do niego leżaczek.

Zrób to koniecznie

To ci się przyda

Pamiętaj, by oprócz kosmetyków do mycia i pielęgnacji dziecka po kąpieli na wakacje zabrać ze sobą również:- duży ręcznik kąpielowy, najlepiej z doszytym kapturkiem, który osusza główkę; nowy powinien być przed pierwszym użyciem kilkarazy wyprany, bo taki prosto ze sklepu nie wchłania wody- akcesoria do włożenia do wanienki: leżaczek, ręcznik, matę bądź pieluchę z tetry-  waciki do umycia buzi i uszu- gazę albo bawełnianą myjkę dla dzieci- miękką szczoteczkę do włosów.

Kąpiel niemowlaka w kabinie prysznicowej

To zadanie o tyle trudniejsze, że malucha wykąpać będzie musiała tylko jedna osoba. Jeśli dziecko jeszcze nie siedzi samo, najwygodniej będzie położyć je na leżaczku kąpielowym. Podobnie jak w przypadku wanny, kabinę przed kąpielą dokładnie wyszoruj. Potem zamknij odpływ korkiem i napuść wody. Malca ułóż w leżaczku tak, by był bokiem do ciebie. Taka pozycja dziecka będzie dla ciebie wygodniejsza, niż gdyby malec leżał przodem, bo nie będziesz musiała mocno się nachylać, by go umyć.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza