Jak wspierać dziecko lub nastolatka z CHOROBĄ SERCA

2009-01-27 2:30

Dzieci z chorym sercem powinny i mogą mieć taką samą możliwość wyboru zawodu i kierunku studiów jak ich zdrowi rówieśnicy. Dowiedz się, co zrobić, aby pomóc dzieciom i nastolatkom z chorobami serca we wkraczaniu w dorosłość.

Jak wspierać dziecko lub nastolatka z CHOROBĄ SERCA
Autor: Photos.com Dzieci z chorym sercem powinny i mogą mieć taką samą możliwość wyboru zawodu i kierunku studiów jak ich zdrowi rówieśnicy. Dowiedz się, co zrobić, aby pomóc dzieciom i nastolatkom z chorobami serca we wkraczaniu w dorosłość.

Aż 14% Polaków uważa, że dziecko lub młoda osoba z chorobą serca nie może podejmować nawet lekkiego wysiłku fizycznego – wynika z raportu przygotowanego w ramach programu „Nadzieja dla serc”. Tymczasem lekarze przekonują, że dorastający pacjenci, po przebytych w dzieciństwie operacjach wrodzonej wady serca, powinni być aktywni. Według nich, osoby te pod odpowiednią kontrolą mogą być tak samo czynne jak ich rówieśnicy.

Co zrobić, aby wesprzeć młodą osobę z chorobą serca we wkraczaniu w dorosłość:

 • Ustal z lekarzem plan i możliwości aktywności fizycznej dziecka.
  Lekarze uważają, że młoda osoba z chorobą serca powinna być aktywna i dbać o kontrolowany wysiłek fizyczny.
 • Dbaj o regularne badania i wykonywanie próby wysiłkowej.
  Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza oraz badaniach. Zadbaj o wykonywanie u dziecka próby wysiłkowej serca. Monitorowanie na bieżąco stanu zdrowia jest niezmiernie ważne w procesie leczenia.
 • Zgłaszaj lekarzowi potrzebę kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej dziecka.
  Zgłoś lekarzowi potrzebę kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej nastolatka i ustal formy terapii jakie może wykonywać.
 • Wesprzyj dziecko w odkrywaniu jego pasji.
  Zachęcaj nastolatka do działania i rozwoju. Wskaż mu miejsca, gdzie może realizować różnorodne zainteresowania. Zachęcaj do udziału w zajęciach organizowanych przez domy kultury, organizacje pozarządowe. Wskazuj propozycje i możliwości, z których nastolatek będzie mógł wybrać coś dla siebie.
 • Pomagaj w wyborze ścieżki zawodowej.
  Zdiagnozuj możliwości wspólnie z psychologiem oraz doradcą zawodowym
  Wybór zawodu, kierunku kształcenia jest dla młodej osoby zawsze trudny. Zbierz informacje, skorzystaj z porad specjalistów. Wybierz się z dzieckiem do poradni psychologiczno – pedagogicznej gdzie możesz zdiagnozować jego możliwości. W Polsce funkcjonuje ich ogółem 559. Korzystaj z organizowanych zajęć dla rodziców, wspierających w doradzaniu dziecku wybór zawodu. Sprawdź w najbliższej poradni kiedy odbywają się warsztaty zawodowe i zachęć nastolatka do udziału w nich.
 • Pomóż dziecku wybrać kierunek studiów.
  Ustal wspólnie z dzieckiem listę interesujących go kierunków studiów. Skonsultujcie ją z psychologiem, lekarzem oraz szkolnym doradcą zawodowym. Porozmawiaj o alternatywnych sposobach kształcenia dla osób z chorobami serca oraz możliwościach prowadzenia toku studiów z wybraną uczelnią.
 • Korzystaj z zajęć terapeutycznych opartych na pozytywnym myśleniu organizowanych przez specjalistów.
  Wzmocnienie układu odpornościowego oraz całego ciała następuje poprzez pozytywne myślenie, radość, poczucie sensu w życiu, zabawę. Stosowanie wizualizacji, zdrowej semantyki, wywoływanie pozytywnych emocji w celu kreowania zdrowia, sukcesu i harmonii znajduje swoje uzasadnienie także w założeniach fizyki kwantowej. Pozytywne myślenie przyczynia się do dobrego samopoczucia i stymuluje do działania.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza