Choroby zakaźne

Aktualne dane na temat szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie i statystyki potwierdzonych przypadków zakażeń i zgonów w Polsce i na świecie. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
Wariant Delta koronawirusa został po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach. Jego wysoka zakaźność stanowiła główną przyczynę drugiej fali COVID-19 w tym kraju. Wciąż jest wiele niewiadomych dotyczących wariantu Delta koronawirusa, ale naukowcy biją na alarm, gdyż jego pojawienie może być przyczyną kolejnej fali pandemii COVID-19. Jakie są objawy wariantu Delta?
Choroba kociego pazura może wystąpić po zadrapaniu lub ugryzieniu przez kota. Należy do łagodnych chorób odzwierzęcych, choć w szczególnych przypadkach może być naprawdę niebezpieczna. Jakie są przyczyny i objawy choroby kociego pazura? Czy zawsze stosuje się antybiotyk? Jakie są najczęstsze powikłania?
Mononukleoza bywa mylona z grypą lub przeziębieniem, a ból gardła w trakcie mononukleozy przypomina ten odczuwalny w trakcie anginy. Nazywana jest chorobą pocałunków, gdyż najłatwiej zarazić się nią przez pocałunek. Wywołuje ją wirus Epstein-Barr przenoszony przez ślinę. Mononukleoza zakaźna najczęściej atakuje dzieci i młodzież. Jakie są objawy mononukleozy, jakie badania pomagają ją zdiagnozować, jak przebiega leczenie mononukleozy?
Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez wirus odry. Odra u dzieci i dorosłych daje podobne objawy. W przebiegu choroby pojawia się charakterystyczna wysypka (plamki Koplika), gorączka oraz kaszel, katar czy światłowstręt. Odra u dorosłych może mieć poważny przebieg i zakończyć się hospitalizacją. W celu uniknięcia zachorowania na odrę podaje się szczepionkę MMR.
Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa czyli przenoszona przez kleszcze. Jeśli wystąpi rumień wędrujący, to diagnoza jest prosta, jednak często konieczne są badania w kierunku boreliozy. Objawy boreliozy są różne i zależą od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie boreliozy nie jest skomplikowane pod warunkiem, że zostanie szybko rozpoznana. Jednak postać przewlekła może przysporzyć wiele cierpienia. Sprawdź, jakie są objawy boreliozy i jak wygląda leczenie boreliozy - wg standardu IDSA i ILADS.
Toksoplazmoza jest chorobą powodowaną przez pierwotniaka z gatunku Toxoplasma gondii. Mimo, że zakaża on bardzo dużo osób na całym świecie, to u większości z nich zakażenie przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo. U osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży, toksoplazmoza jest niebezpieczną chorobą, powodującą wiele poważnych powikłań. Jak leczyć toksoplazmozę?
Clostridium difficile to bakteria, która u niektórych osób normalnie bytuje w jelitach. U zdrowych nosicieli nie powoduje żadnych problemów, jeśli jednak dojdzie do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w jelitach, doprowadza ona do biegunki, a nawet do zapalenia jelit. Jakie są drogi i objawy zakażenia Clostridium difficile? Na czym polega diagnostyka i leczenie zakażenia tą bakterią?
Półpasiec to ostra choroba zakaźna, którą wywołuje ten sam wirus co ospę wietrzną. Objawy półpaśca to przede wszystkim charakterystyczna wysypka i dotkliwy ból. Kto może zachorować na półpasiec? Jakie są postaci choroby i jak przebiega leczenie półpaśca? Czy półpasiec jest zaraźliwy i czy ta choroba daje poważne powikłania?
PIMS-TS nazywany „dziecięcym zespołem pocovidowym” atakuje dzieci w każdym wieku zarówno kilkulatków, jak i nastolatków. Najczęściej ma łagodny przebieg, choć u niektórych nieletnich pacjentów po przebyciu COVID-19 może wystąpić poważne pogorszenie stanu zdrowia i liczne powikłania. Co to jest dokładnie PIMS-TS i jakie objawy daje? Wyjaśniamy!
W czasach pandemii COVID-19 badania nad powodującym tę chorobę wirusem SARS-CoV-2 stały się priorytetem w świecie medycyny. Mimo wysiłków naukowców, wciąż mamy do czynienia z wieloma sprzecznymi informacjami na temat możliwych powikłań tej choroby u różnych grup społecznych. Szczególną troską objęte są kobiety w ciąży, które niejako ryzykują podwójnym zakażeniem oraz jego późniejszymi powikłaniami. Czy koronawirus stanowi większe zagrożenie dla przyszłych mam? Czy choroba ta jest niebezpieczna dla rozwijającego się płodu lub noworodka?
Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnieć w medycynie, gdyż pozwoliły na zmniejszenie liczby zachorowań, a w niektórych przypadkach eliminację śmiertelnych chorób zakaźnych. Szacuje się, że szczepienia zapobiegają śmierci co najmniej 12 milionów ludzi na świecie. Jakie są rodzaje szczepień w Polsce i czy wszystkie są obowiązkowe? Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do wykonywania niektórych szczepień oraz jakie mogą wystąpić powikłania po szczepionce.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka