Choroby zakaźne

Aktualne dane na temat szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie i statystyki potwierdzonych przypadków zakażeń i zgonów w Polsce i na świecie. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
Jak wynika z badań opublikowanych w piśmie JAMA, odkryty w Kalifornii wariant koronawirusa bardzo szybko rozprzestrzenia się na całym świecie. Póki co nie jest jasne, czy może być bardziej niebezpieczny niż pozostałe warianty, badacze przypuszczają jednak, że wkrótce to on może stać się dominującym wariantem koronawirusa.
Powikłania po szczepieniu na COVID-19 nie są częste - ze statystyk Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce na blisko 3 mln szczepień zanotowano niewiele ponad 3 tysiące odczynów niepożądanych. Większość z nich to łagodne działania niepożądane, które mijają po kilku dniach. Niekiedy zdarzają się również cięższe działania niepożądane, jak objawy grypopodobne, gorączka, limfadenopatia, wymioty, utrata apetytu. Możliwe skutki uboczne szczepionek na koronawirusa opisane są w charakterystyce produktu leczniczego oraz w ulotkach szczepionek.
Szczepionka Johnson&Johnson to kolejna ze szczepionek na COVID-19. W odróżnieniu od pozostałych szczepionek na koronawirusa ma być szczepionką jednodawkową. W jaki sposób działa szczepionka Johnson&Johnson, jaki jest jej skład i skuteczność? Czy po szczepionce Johnson&Johnson możliwe są już powikłania? Przeczytaj, co już wiadomo o szczepionce Johnson&Johnson.
Brytyjski wariant koronawirusa jest obecnie dominujący w dużej części Europy, wydaje się również, że to właśnie ten wariant wywołuje większą część zakażeń w Polsce. Czym jest brytyjski wariant koronawirusa i dlaczego tak niepokoi naukowców? Czy brytyjski wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny od pozostałych? Jakie są objawy zakażenia tym wariantem koronawirusa i jaka jest śmiertelność?
Wirus Nipah (NiV) może dać początek kolejnej pandemii - ostrzegają naukowcy. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że jest on nawet 75 proc. bardziej śmiertelny niż koronawirus SARS-CoV-2. Co wiadomo o wirusie Nipah? Jakie są objawy zakażenia wirusem Nipah, w jaki sposób wygląda diagnoza i leczenie? Czy można zapobiec zakażeniu wirusem Nipah?
Powikłania po COVID-19 ciągle są badane. Wiadomo jednak, że nawet ci, którzy chorowali łagodnie lub wręcz bezobjawowo mogą cierpieć na różnego rodzaju powikłania po COVID-19. Jakie narządy może uszkodzić koronawirus i jakie powikłania mają osoby, które wyzdrowiały z COVID-19?
Szczepionka AstraZeneca to kolejna szczepionka na COVID-19, która trafiła do obrotu w krajach Unii Europejskiej. W Polsce szczepionką AstraZeneca szczepione będą różne grupy osób, w tym nauczyciele. Jak działa szczepionka AstraZeneca i czy jest skuteczna? Jaki jest jej skład? Czy szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna? Jakie są powikłania po szczepionce AstraZeneca?
Koronawirusem może zarazić się każdy z nas. Nie każdy jednak przejdzie COVID-19 w ten sam sposób. Zdecydowana większość chorych ma lekkie objawy COVID-19 i może wracać do zdrowia w domowym zaciszu. A jak leczyć COVID-19 w domu? Jakie leki i urządzenia warto kupić zawczasu, nim jeszcze dopadnie nas choroba? Zobacz, co radzi lekarz.
Kwarantannie domowej z powodu zakażenia koronawirusem może zostać poddana każda zdrowa osoba, u której podejrzewane jest zakażenie, lecz która nie ma jeszcze żadnych objawów. Na kwarantannę mogą zostać również skierowane osoby przyjeżdżające do Polski z zagranicy. Na czym polega kwarantanna domowa i kto konkretnie powinien się jej poddać? Ile czasu trwa kwarantanna, jakie kary grożą za złamanie kwarantanny? Kto nie jest objęty kwarantanną?
Koklusz u dorosłych często bywa niezdiagnozowany lub zdiagnozowany źle. Dorosły, który jest chory na krztusiec, bywa leczony na alergię, astmę, nawet bada się go pod kątem raka płuc. A konsekwencje nieleczonego kokluszu mogą być bardzo groźne: zapalenie płuc i ucha wewnętrznego, a nawet ropniak opłucnej i rozedma płuc.
Krztusiec (koklusz) przez wiele lat, dzięki szczepieniom, nie stanowił zagrożenia. Jednak teraz krztusiec pojawia się coraz częściej. Charakterystyczny objaw krztuśca to kaszel, napadowy, duszący, z charakterystycznym świszczącym wdechem przypominającym pianie koguta, który utrzymuje się tygodniami. Jeśli kaszel jest męczący i podczas napadów prawie się dusisz - koniecznie idź do lekarza, bo to może być krztusiec .

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka