Choroby zakaźne

Gruźlica rozwija się u 10 proc. zakażonych. W Polsce większość przypadków jej postaci to gruźlica płuc. Często bywa wykrywana przypadkowo. Warto jednak wiedzieć, jakie są objawy gruźlicy oraz jak przebiega leczenie tej choroby.
Opryszczka to efekt zarażenia jednym z dwóch typów wirusa opryszczki hsv1 i hsv2 - herpes simplex. Powoduje on nie tylko popularną opryszczkę na ustach czy genitaliach, ale i poważniejsze zmiany w organizmie. Czym są zakażenia opryszczkowe wywołane przez wirusa HSV?
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon opowiedział więcej o nowoczesnej terapii stosowanej w leczeniu COVID-19. Wykorzystuje się w niej nie chininę, ale jej pochodną. Dowiedzcie się więcej.
Szczepienia przeciwko gruźlicy zapewniają szeroką ochronę przed infekcjami dróg oddechowych. Jak się okazuje nie bez znaczenia pozostają również wobec COVID-19. Jaki mają wpływ na zachorowania na koronawirusa?
Płuca chore na COVID-19 brzmią w osłuchu jak kombinacja odgłosów szmerów, trzeszczenia i wilgotnych rzężeń dwóch oddzielnych schorzeń. "To jakby słuchać dwóch oddzielnych pacjentów naraz", komentują lekarze.
Głównymi objawami zarażenia koronawirusem są kaszel, duszności i gorączka. Są jednak i inne objawy - każdego dnia o koronawirusie dowiadujemy się czegoś nowego!
Gdy chiński tabloid "Global Times" podał informację, że w Chinach zmarł robotnik zarażony hantawirusem, wiadomość ta zelektryzowała wiele osób i rozeszła się po mediach społecznościowych lotem błyskawicy. Czy w obliczu pandemii koronawirusa przyjdzie nam się zmierzyć z kolejnym wrogiem? Naukowcy wyjaśniają.
Science Insider prześledził możliwe scenariusze rozwoju choroby wywołanej koronawirusem, uwzględniając najnowsze dane i raporty WHO, a także analizy z naukowych publikacji. Sprawdź, jak dzień po dniu może przebiegać choroba i jak długo trwać, gdy symptomy są łagodne, umiarkowane lub gdy zaliczają się do przypadków ciężkich.
Włoski instytutu zdrowia opublikował niedawno raport, z którego wynika, że 70% ofiar koronawirusa stanowili mężczyźni, a tylko 30% kobiety. Skąd te różnice? Dlaczego mężczyźni umierają częściej?
Jak wiadomo, COVID-19 jest szczególnie groźny dla osób schorowanych i tych z obniżoną odpornością. Takie osoby powinny zachować nadzwyczajne środki ostrożności. Co dokładnie powinny robić?
Eksperci ostrzegają, że koronawirus może być szczególnie groźny dla pacjentów chorych na atopowe zapalenie skóry, zwłaszcza ze współistniejącą astmą. O czym musisz pamiętać, jeśli chorujesz na AZS lub opiekujesz się chorą osobą?
Czym można zarazić się na basenie? Grzybice, zapalenie pochwy czy pęcherza - to tylko niektóre choroby. Jak wynika z badań naukowców, duży basen zawiera około... 75 litrów moczu. Jedak to nie on jest najgroźniejszy. Sprawdź, czym można się zarazić na basenie.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020