Zosia Zborowska wyznała, że w ciąży miała raka. Ku przestrodze ujawniła drastyczne zdjęcia po zabiegu

2022-05-28 11:58

Aktorka za pomocą swoich social mediów aktywnie angażuje się w zwiększanie świadomości na temat wielu chorób. Z jej nowym wpisem było podobnie. Zborowska przyznała, że w trakcie ciąży dowiedziała się, że ma raka. Kobieta podkreśliła, że miała wiele szczęścia, bo nowotwór został zdiagnozowany we wczesnym stadium.

Zofia Zborowska
Autor: Instagram

Aktorka aktywnie działa w social mediach, w których często porusza tematy istotne społecznie. Po raz kolejny zdecydowała się podzielić swoją historią w ramach kampanii społecznej, którą wspiera. 35-latka wyznała, że w trakcie ciąży wykryto u niej raka skóry. Teraz apeluje do innych, by regularnie się badali.

"Dowiedziałam się, że mam czerniaka"

To nie pierwsze szczere wyznanie, na jakie zdecydowała się 35-latka. Kilka miesięcy temu podzieliła się z fanami smutną informacją. Aktorka wyjaśniła, że swoją pierwszą ciężę poroniła, a przyczyną mogła być choroba, z jaką się zmagała, nawet o tym nie wiedząc.

U kobiety zdiagnozowano trombofilię oraz zespół antyfosfolipidowy. W trakcie ciąży z drugim dzieckiem wykryto u niej nowotwór skóry. A dokładnie czerniaka.

Zborowska napisała: "1,5 roku temu, będąc w 2 trymestrze ciąży, dowiedziałam się, że mam czerniaka… na szczęście został on wykryty w bardzo wczesnym stadium. Mam cholerne szczęście".

"Teraz badam się regularnie co pół roku albo i częściej"

Swój wpis aktorka opatrzyła także dwoma zdjęciami. Na jednym przedstawione zostało samo znamię mające mniej niż pół centymetra wielkości, a na drugim rana po zabiegu usunięcia pieprzyka. Zofia wyjaśniła: "To był mój czerniak na piszczelu. Szczerze? W życiu nie powiedziałabym, że to coś podejrzanego. Malutki, lekko bardziej ciemny pieprzyk niż te obok niego. Miał może niecałe pół cm".

Aktorka przyznaje, że od momentu diagnozy, nie zapomina już o badaniach i odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. - Teraz badam się regularnie co pół roku albo i częściej, a na słońce wychodzę tylko z wysokim filtrem – przyznała.

- Błagam Was. Chrońcie się i regularnie badajcie pieprzyki i inne znamiona. Tylko w ten sposób możecie uchronić się przed rakiem skóry, który uwierzcie mi, nie jest rzadkim zjawiskiem – apeluje.

Jak rozpoznać czerniaka?

Pieprzyki nowotworowe różnią się pod względem kilku czynników od zwykłych pieprzyków. Narodowy Instytut Raka w Stanach Zjednoczonych do rozróżniania znamion rekomenduje prostą zasadę, która opisuje cechy wczesnego czerniaka. Przede wszystkim pieprzyki nowotworowe różnią się symetrią, czyli kształt jednej połowy znamiona nie pasuje do pozostałej.

Granice pieprzyka nowotworowego mają zazwyczaj nieregularne, często rozmyte kontury, a pigment, może rozprzestrzeniać się poza znamię. Kolor także ma znaczenie. Niejednolite zabarwienie, zazwyczaj w kolorze czerni lub brązu, a rzadziej w kolorze białym, różowym, niebieskim lub szarym może sygnalizować, że pieprzyk jest nowotworowy.

Większość zmian ma ponad sześć milimetrów szerokości, ale średnica pieprzyka nowotworowego często zwiększa się z upływem czasu. Ważne są także wszelkie zmiany, które zauważysz w swoich znamionach. Jeśli pieprzyk w ciągu ostatnich kilku tygodni lub miesięcy zmienił swój wygląd, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa, bo to może być rak skóry.