Ziemniaki z Lidla i Biedronki przebadane. Znaleziono pestycydy w jednym produkcie

2024-04-10 7:32

Fundacja Pro-Test przebadała ziemniaki z Lidla i Biedronki pod kątem występowania pestycydów. Próbki oddano do laboratorium, a wyniki wykazały, który z dyskontów w tym zakresie jest godny polecenia.

Ziemniaki z Lidla czy z Biedronki? Znaleziono pestycydy w jednym produkcie
Autor: Fot. Getty Images

Lidl i Biedronka to dyskonty dość często wybierane przez Polaków. Różnice w asortymencie sprawiają, że zakupy nieraz robi się naprzemiennie. Niemniej są takie produkty, które można kupić niemal wszędzie, ale okazuje się, że ich jakość różni się od siebie, choć nie widać tego gołym okiem.

Bataty, pataty, słodkie ziemniaki: co to jest? Właściwości batatów i zastosowanie kulinarne

Test ziemniaków z Lidla i Biedronki. Kto wygrał?

Nie tak dawno Fundacja Pro-Test przebadała jabłka i pomidory. Wyniki wykazały, że zarówno w przypadku jabłek, jak i pomidorów pozostałości pestycydów były większe w produktach z Lidla. Tym razem nadszedł czas na ziemniaki. 

Do badań trafiły ziemniaki odmiany gala, pakowane w siatki. Krajem pochodzenia w obu przypadkach była Polska. Warzywa oddano do akredytowanego laboratorium, gdzie sprawdzono poziom występowania pestycydów w poszczególnym produkcie. Pod uwagę brano pozostałości aż 540 środków ochrony roślin oraz regulatora wzrostu (hydrazyd maleinowy), który zapobiega kiełkowaniu ziemniaków w sklepie. 

Wyniki wykazały, że w kartoflach z Biedronki nie ma pestycydów, a Fundacja Pro-Test zaznacza, że tego rodzaju ustalenia świadczą o tym, że warzywa spełniły normy obowiązujące w przypadku roślin ekologicznych, choć są to zwykłe ziemniaki z uprawy konwencjonalnej.

Ziemniaki z Lidla zawierają pestycydy? Wyniki badań

Badania laboratoryjne wykazały, że w ziemniakach z Lidla znajdują się pozostałości jednego pestycydu, a mianowicie propamokarba. Środek ten ma działanie grzybobójcze, a rolnicy stosują go w celu ochrony roślin przed tzw. zarazą ziemniaka. Jak wskazuje Fundacja Pro-Test poziom pozostałości wspomnianego pestycydu był poniżej normy, która obowiązuje w przypadku ziemniaków uprawianych w sposób konwencjonalny, czyli nieekologiczny.

Autorzy pomysłu zaznaczają, że powodem, dla którego zdecydowali się przetestować ziemniaki, jest fakt, że to właśnie to warzywo jest jednym z najczęściej kupowanych przez Polaków. 

Jednak co ciekawe, statystyki wskazują, że coraz więcej osób rezygnuje z ich spożycia. W porównaniu z latami 60. ubiegłego wieku do czasów obecnych, na jednego Polaka przypadało dawniej średnio aż 223 kg kartofli rocznie, dziś to zaledwie 80 kg. Choć trend jest widocznie malejący, to warto sięgać po takie warzywa i owoce, które nie mają pestycydów lub ich poziom jest najniższy.

Sprawdź: W tych owocach i warzywach jest najmniej pestycydów. Niektóre pozycje na liście mogą zaskakiwać

Na uwagę zasługuje fakt, że w obecnych czasach niemal zewsząd atakują nas szkodliwe czynniki środowiskowe, stąd ich ograniczenie zawsze będzie z korzyścią dla zdrowia.

Pestycydy w ziemniakach. Lidl komentuje sprawę

W związku z opublikowaną przez nas treścią Lidl Polska przesłał oświadczenie, w którym odnosi się do zaistniałej sytuacji. Poniżej cytujemy jego treść:

Informujemy, iż w Lidl Polska zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność są wpisane w kulturę organizacyjną oraz tożsamość firmy. Nasz CSR opiera się na sześciu filarach: zaangażowaniu w dialog, promocji zdrowia, uczciwym działaniu, ochronie zasobów, klimatu oraz poszanowaniu bioróżnorodności. Zdrowie konsumentów i bezpieczeństwo produktów to dla nas kwestia priorytetowa.

Rocznie przeprowadzamy ponad ok. 9 500 badań jakościowych produktów spożywczych w niezależnych, akredytowanych laboratoriach badawczych. Jakość produktów kontrolujemy na każdym etapie łańcucha dostaw. Współpracujemy tylko i wyłącznie z certyfikowanymi dostawcami, którzy spełniają nasze wymagania jakościowe – wymagamy certyfikatów jakościowych, potwierdzających wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów – w obszarze produktów żywnościowych i nieżywnościowych wymagamy certyfikatów IFS i BRC, a w obszarze owoców i warzyw certyfikacji GlobalG.A.P./GRASP. 

Należy podkreślić, że wyniki ziemniaków, podobnie jak wyniki jabłek i pomidorów, są zgodne z obowiązującym prawem. Co więcej, spełniają wszystkie standardy Lidl Polska i tylko nieznacznie odbiegają od jakości produktów ekologicznych. W ramach regularnego monitoringu w 2023 roku przeprowadziliśmy ponad 460 badań dla ziemniaków, gdzie 98,3% wyników spełniało wymagania prawne, a w ok. 68% wyników nie wykryto żadnej pozostałości pestycydów (co oznacza, że ziemniaki spełniały normy dla produktów ekologicznych). Pragniemy zaznaczyć, iż każdy produkt badamy na obecność 730 substancji, czyli aż o 190 substancji więcej niż w opublikowanym teście ziemniaków.

W Lidl Polska zawsze postępujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a niekiedy przyjęte przez naszą firmę wewnętrzne wytyczne są jeszcze bardziej wymagające niż przepisy UE. W przypadku świeżych owoców i warzyw nasza polityka dotycząca pozostałości pestycydów określa, że akceptowany przez nas poziom dla jednej wykrytej substancji to maksymalnie 1/3 limitów prawnych. Łączna liczba wykrytych pozostałości nie może być większa niż 5 w jednym badaniu – należy w tym miejscu podkreślić, że maksymalna liczba wykrytych pozostałości nie jest limitowana prawnie. 

Zarówno w obszarze owoców i warzyw, jak i w pozostałym asortymencie, określiliśmy restrykcyjne standardy jakości naszych produktów, regularnie je monitorujemy i konsekwentnie wyznaczamy sobie nowe, ambitne cele. W 2021 roku wprowadziliśmy w naszej firmie listę związków strategicznych, na której znajduje się aż 206 substancji zakazanych w uprawie i monitorujemy jej przestrzeganie.

Prowadzimy pełną identyfikowalność łańcucha dostaw. Jesteśmy także w stałym kontakcie z naszymi dostawcami – naszym wspólnym celem jest doskonalenie jakości oferowanych produktów. Otrzymane wyniki badań analizujemy wewnątrz firmy, jak również z naszymi dostawcami i wskazujemy sobie ambitne cele na kolejny sezon, niejednokrotnie przewyższające standardy na rynku.

Od 2017 roku sukcesywnie opracowujemy i publikujemy nasze polityki zakupowe. W kilku z nich, dotyczących świadomego odżywiania czy właśnie owoców i warzyw, dzielimy się naszymi standardami, celami i zobowiązaniami. W ten sposób chcemy zapewnić transparentność naszych działań, zarówno wobec konsumentów, jak i dostawców oraz partnerów biznesowych. Wprowadzamy wytyczne i standardy, które wyprzedzają działania rynkowe. Przykładem mogą być substancje, jakich Lidl Polska unika w swoich produktach (ze względu na ich negatywny wpływ na zdrowie), a dla których nie istnieją obecnie limity prawne – są to m.in. oleje mineralne – bądź takie substancje, gdzie wytyczne Lidl są bardziej restrykcyjne niż wymagania prawne – np. akryloamid.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki