To największy pająk w Polsce. Jego ukąszenie może skończyć się kacem

2024-04-29 10:54

W Polsce wyróżnia się przeszło 820 gatunków pająków. Większość z nich jest niewielka i niegroźna. Jeden z nich jednak stanowczo wyróżnia się na tle innych. Chodzi o bagnika nawodnego, którego ukąszenie może wywołać nieprzyjemne symptomy. Trzeba na niego uważać.

To największy pająk w Polsce. Jego ukąszenie może skończyć się kacem
Autor: Getty Images To największy pająk w Polsce. Jego ukąszenie może skończyć się kacem

Największy pająk w Polsce. Jest jadowity

Bagnik nawodny jest największym pająkiem, jakiego możemy spotkać na terenie Polski. Wraz z odnóżami może osiągać do 8 centymetrów. Warto wiedzieć, że jest to gatunek jadowitego pająka, którego można napotkać podczas odpoczynku nad akwenami wiosną i latem. Okres ich największej aktywności przypada na czerwiec i lipiec. Jak go rozpoznać? Bagniki nawodne mają brązową barwę z jasnymi plamami na odwłoku. Samice tego gatunku są zazwyczaj większe od samców. Znajdziemy je w pobliżu rzek, wilgotnych łąk i terenów bagiennych. Ciekawostką jest, że nie tworzy on sieci, ale aktywnie poluje. Jego dieta składa się przeważnie z owadów, kijanek, niewielkich ryb i żab.

Bagnik występuje praktycznie w całej Europie u Azji, choć nie spotyka się go zbyt często. W Polsce ten gatunek jest dość rzadki, a gdzie nigdzie uznaje się go za gatunek wymarły. Bagniki świetnie poruszają się po wodzie i potrafią nawet w niej nurkować. Na tego pająka trzeba uważać, ponieważ może zaatakować człowieka. Choć z natury jest płochliwy, w obliczu niebezpieczeństwa będzie atakował. Jego ukąszenie jest niezwykle bolesne i może nieść za sobą bardzo wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Czego można się spodziewać po ugryzieniu przez bagnika nawodnego?

Wystawa pająków i skorpionów w Nowym Sączu

Ukąszenie bagnika nawodnego. Objawy podobne do kaca

Podobnie jak większość pająków, bagnik jest gatunkiem jadowitym. Jego szczękoczułki mogą przebić skórę człowieka, a pająk jest wówczas w stanie wpuścić toksynę do naszego organizmu.

Ugryzienie przez bagnika nawodnego może powodować silne, trwające kilka dni zatrucie organizmu. Objawia się ono bólem głowy, biegunką i wymiotami - podobne dolegliwości odczuwamy przy kacu. Na szczęście nie wymagają one interwencji lekarskiej. Objawy po ugryzieniu pająka często nazywane są "wędkarskim kacem". Nazwa ta wzięła się od tego, że to właśnie wędkarze najczęściej natrafiają na tego pająka. Warto jednak zaznaczyć, że bagnik zazwyczaj ucieknie, jeśli człowiek za bardzo się do niego zbliży. Do ataku dochodzi zazwyczaj kiedy zwierze zostanie przygniecione dłonią lub bosą stopą. Zaatakować może również samica broniąca oprzedu - samice są zazwyczaj agresywniejsze od samców. Same w sobie ukąszenie również będzie się goiło przez dłuższy czas.

Jeśli wybieramy się nad wodę i chcemy uchronić się przed atakiem tego pająka, powinniśmy pamiętać o zabraniu ze sobą preparatu odstraszającego komary i pajęczaki. Jeśli wolimy bardziej naturalne metody, możemy użyć zamiast tego olejku eterycznego z lawendy. Jej zapach bowiem odstrasza zarówno pająki, jak i komary.

Bagnik nawodny
Autor: Wikimedia Commons / GreenZeb / CC BY-SA 3.0 Bagnik nawodny
Sonda
Boisz się pająków?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki