Zakaz śpiewania kolęd w kościele przez pandemię COVID-19. Nowe ustalenia

2020-12-17 13:56
Zakaz śpiewania kolęd w kościele przez pandemię COVID-19. Nowe ustalenia
Autor: Getty Images

Co to za święta Bożego Narodzenia bez śpiewania kolęd w kościele? Wprowadzono nowe obostrzenia, o których muszą pamiętać wierni, jeśli chcą uczestniczyć w nabożeństwie – informuje telewizja ARD.

Na szczęście ten zakaz nie dotyczy naszego kraju. To Niemcy nie będą mogli śpiewać kolęd w kościele. Aby uczestniczyć we mszy każdy wierny musi wcześniej się zarejestrować i zabrać ze sobą maseczkę. Szczegółowe zasady udziału w nabożeństwach w Wigilię i Boże Narodzenie w dobie koronawirusa SAARS-COV-2 zostały potwierdzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Niemczech. Dodatkowo kościoły otrzymały od rządu zielone światło, że mogą dalej działać.

- Nabożeństwa w Wigilię odbędą się bez zbiorowego śpiewu i każdy uczestnik musi się zarejestrować – przekazał Martin Dutzmann, przedstawiciel Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.

Rejestracja dotyczy również mszy organizowanych w plenerze. Ta zasada jest w niektórych kościoła praktykowana od dłuższego czasu. Jak zaznaczył Martin Dutzmann, „jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, czy nabożeństwo można zorganizować w sposób odpowiedzialny, należy je odwołać”.

Nowe zasady na nabożeństwach kościelnych przez pandemię

Ustalono konkretne zasady sanitarne dla wiernych, którzy chcą wziąć udział w nabożeństwach podczas świąt Bożego Narodzenia. Określone one zostały przez rząd federalny i rządy krajów związkowych w w Niemczech, a brzmią następująco: 

  • obowiązkowa maseczka w kościele,
  • zachowanie minimalnej odległości 1,5 metra,
  • zakaz śpiewania kolęd,
  • wprowadzenie wymogu rejestracji w zależności od liczby uczestników. 

W dyskusjach z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych na temat obostrzeń w uroczystościach kościelnych wzięli udział nie tylko przedstawiciele kościołów katolickich, protestanckich, prawosławnych i wolnych, ale także społeczności żydowskiej i muzułmańskiej w Niemczech.

Źródło: PAP

Pogoda na święta. Czy spadnie śnieg?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.