Z tym musisz uważać. 5 produktów, przed którymi ostrzegają farmaceuci

2022-06-10 9:15

Różne statystyki i badania wskazują na to, że Polacy kochają leki bez recepty, w szczególności suplementy. Choć te preparaty wydają się niegroźne, luźne regulacje w zakresie ich sprzedaży narażają konsumentów na ryzyko – ostrzegają eksperci. Szczególnie zagrożonym narządem jest wątroba. Jakich suplementów unikać?

kobieta
Autor: Getty Images

Przyjmowane suplementów można określić mianem samoleczenia. Często osoby sięgają po nie bez żadnej konsultacji z lekarzem. To duży błąd, za który możemy przepłacić własnym zdrowiem. Stosowane nieprawidłowo, mogą szkodzić, chociażby poprzez fakt, że często wchodzą w reakcje z innymi lekami wykorzystywanymi w leczeniu różnych schorzeń.

Suplementacja powinna odbywać się po konsultacji z lekarzem, a także wykonaniu odpowiednich badań, które wskażą m.in. poziomy różnego rodzaju witamin i minerałów w organizmie danej osoby. Jeśli stosujesz suplementy na własną rękę, sprawdź, dlaczego niektóre preparaty mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Oto 5 produktów, przed którymi ostrzegają eksperci.

Suplementacja witaminy D3

Preparaty z zieloną herbatą

Jeśli pijesz niewielkie ilości zielonej herbaty, jesteś bezpieczny, a napar na bazie tej rośliny może pozytywnie oddziaływać na twojego zdrowie – twierdzą specjaliści. Ale picie tego napoju, to coś zupełnie innego niż suplementacja produktów z zieloną herbatą. One również mogą uszkadzać wątrobę, szczególnie jeśli stosujesz te bardziej skoncentrowane ekstrakty.

Prof. Herbert Bonkovsky, który śledził urazy związane z suplementami zielonej herbaty od prawie 20 lat, podkreśla: "Zwykle ludzie biorą te ekstrakty z zielonej herbaty, próbując schudnąć, więc często nie jedzą. Z badań na zwierzętach wiemy, że na czczo wchłaniają znacznie wyższy procent katechiny niż tłuste osobniki. Równie dobrze mogą istnieć inne czynniki związane z innymi narkotykami, innymi chemikaliami, używaniem alkoholu, które również są ważne jako czynniki modyfikujące".

Suplementy odchudzające

To jedne z najpopularniejszych suplementów, po które sięgają kobiety. Jak wskazuje ekspertka Gloria Verret: "Wiele tabletek odchudzających może być skażonych, zanieczyszczonych, co może powodować poważne problemy zdrowotne lub śmierć".

Kobieta dodaje: "FDA przetestowało niektóre produkty dietetyczne i stwierdziło, że 70 proc. z nich jest skażonych substancjami kontrolowanymi, lekami przeciwpadaczkowymi, lekami na receptę i lekami niezatwierdzonymi w USA".

Leki bez recepty z witaminą A

Witamina A jest kluczowa dla funkcjonowania organizmu. Ma wpływ na wzrok, regulację komórek organizmu, wzmacnia układ odpornościowy. To właśnie witamina A odpowiada za zdrowy wygląd skóry, paznokci i włosów. Jednak witamina A w nadmiarze - poprzez to, że należy do grupy substancji rozpuszczalnych w tłuszczach - może być niebezpieczna dla zdrowia.

Farmaceuta dr Dawn Gerber wyjaśnia: "Chociaż twoje ciało może wydalać duże ilości witamin rozpuszczalnych w wodzie, zatrzymuje witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które mogą być toksyczne w dużych ilościach".

Suplementy kulturystyczne

Wielu mężczyzn marzy o dużej masie mięśniowej. Jednak za obwód bicepsów, wielu z nich może przepłacić zdrowiem. Suplementy kulturystyczne często zawierają steroidy anaboliczno-androgenne, które mogą powodować uszkodzenie narządów, w tym także doprowadzić do ciężkiego zapalenia wątroby, którego leczenie może trwać miesiącami.

Dyrektor medyczny ds. transplantacji wątroby na Uniwersytecie Michigan dr Robert Fontana ostrzega: "Różne wieloskładnikowe suplementy diety przyjmowane w celu zwiększenia energii, zwiększenia wydajności i ułatwienia utraty wagi mogą prowadzić do potencjalnie poważnego, a nawet śmiertelnego uszkodzenia wątroby".

Czerwone drożdże ryżu

Czerwone drożdże z ryżu zalecane są do utrzymywania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Okazuje się, że mogą także poważnie uszkadzać wątrobę, co potwierdza przypadek 64-letniej kobiety, która przyjmowała dziennie 1200 mg suplementów czerwonych drożdży ryżu jaka alternatywy dla statyn. Naukowcy ostrzegają: "Jak pokazuje ten przypadek, suplementacja czerwonych drożdży ryżu może powodować poważne skutki uboczne, takie jak ostre uszkodzenie wątroby".

- Suplementy niekoniecznie są bezpieczniejsze niż leki na receptę, a lekarze i pacjenci powinni zbadać profil działań niepożądanych przed ich użyciem lub zatwierdzeniem ich stosowania – apelują eksperci.