Z okazji Dnia Matki kobiety mogą zbadać się za darmo. Na liście aż 96 miast

2023-05-25 14:17

Dzień Matki to okazja do okazania wdzięczności za życie, wychowanie, obecność. Czy można ofiarować lepszy prezent niż zdrowie czy poczucie bezpieczeństwa? Federacja Stowarzyszeń Amazonki 26 maja organizuje ogólnopolską akcję edukacyjną.

Z okazji Dnia Matki kobiety mogą zbadać się za darmo. Na liście aż 96 miast
Autor: Getty Images Z okazji Dnia Matki kobiety mogą zbadać się za darmo. Na liście aż 96 miast

Rak piersi, pod warunkiem, że zostanie wcześnie rozpoznany, daje niemal 100 proc. szans na wyleczenie. Do postawienia diagnozy niezbędne są badania profilaktyczne. Dzień Matki to doskonały moment, aby pomyśleć nie tylko o sobie, ale o wszystkich kobietach bliskich naszemu sercu.

Gadaj Zdrów EXTRA - Zaawansowany rak piersi

Profilaktyka raka piersi może uratować życie

– My kobiety nie możemy myśleć, że rak piersi nas nie dotyczy. Piersi są częścią naszego ciała i powinnyśmy dbać o ich zdrowie. Dbaniem jest właśnie profilaktyka, czyli regularne samobadanie już od wczesnej młodości oraz cykliczne badania diagnostyczne. Trzeba znaleźć czas i zatroszczyć się o siebie właśnie dzisiaj. Każdy dzień zwłoki w przypadku diagnozy sprawia, że może być za późno na wyleczenie – przekonuje Krystyna Wechmann Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Te objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza

Większość kobiet trafia do gabinetu lekarza po wyczuciu niepokojącego zgrubienia w piersi w czasie kąpieli czy podczas samobadania piersi. Czujność powinny wzbudzić także inne objawy, jak: 

  • ból w okolicach biustu lub pach
  • zmiana struktury skóry w okolicy piersi 
  • zaczerwienienie naskórka 
  • wgłębienia, zniekształcenie brodawki 
  • wyciek z brodawki.

Wszystkie z powyższych dolegliwości powinny być pod obserwacją. 

Kiedy się badać?

Rak może dotyczyć każdej kobiety, bez względu na wiek. Warto zacząć się badać jak najwcześniej. Szczególnie kobiety po 20 r.ż. kobiety powinny regularnie dokonywać samobadania raz w miesiącu – najlepiej pomiędzy 5 a 9 dniem cyklu. 

Nie zapominajmy o profilaktycznych badaniach diagnostycznych: 

  • wykonywanie USG piersi co 2 lata zaleca się kobietom w wieku 20-30 lat lub co roku po 30 r.ż. 
  • mammografię zaleca się wykonywać raz do roku kobietom po 50 r.ż. 

– Jeśli wyniki badań są w porządku, ale po jakimś czasie od ich wykonania pojawiają się objawy budzące nasze wątpliwości nie ma co zwlekać kolejnych kilku miesięcy do ich powtórzenia. Agresywne podtypy raka piersi mogą rozwijać się w błyskawicznym tempie, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie i regularne samobadanie. Otrzymanie diagnozy nowotworu często wywraca życie do góry nogami, ale trzeba pamiętać, że dzięki rozwojowi medycyny istnieją nowoczesne metody leczenia, które pozwalają na całkowite wyleczenie lub znaczną poprawę jakości i długości życia. Ważne jest też, aby kobieta z rakiem piersi miała świadomość, że nie jest z tym problemem pozostawiona sama – oprócz wsparcia bliskich, może też liczyć na pomoc ze strony innych pacjentek czy właśnie organizacji pacjenckich działających na ich rzecz – wyjaśnia Elżbieta Markowska, Wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki oraz Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

„Badamy nie tylko mamy” – akcja edukacyjna dla wszystkich kobiet 

Z okazji Dnia Matki w 90 miastach odbędzie się akcja, mająca na celu przypomnienie wagi badań profilaktycznych. 

– 26 maja, w ponad 90 polskich miastach przedstawicielki naszej organizacji oraz członkinie klubów Amazonek wyjdą na ulice, gdzie będą edukować nt. profilaktyki raka piersi. Zachęcamy do rozmów, zadawania pytań – dzięki tej wiedzy można nie tylko lepiej monitorować organizm i sprawnie reagować, ale też wspierać bliskie nam kobiety w procesie leczenia. Oprócz stacjonarnej akcji w różnych częściach kraju, zapraszamy do włączenia się w naszą inicjatywę online. Wystarczy zapisać się na badanie profilaktyczne, dodać na swój profil w mediach społecznościowych zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo, uwzględnić w opisie posta hasztagi: #badamynietylkomamy, #rozoweusta i zaprosić do dołączenia bliską sercu kobietę. Chcemy, aby w Dniu Matki platformy społecznościowe zalała fala publikacji przypominających o profilaktyce raka piersi. Wierzymy, że przełoży się to na poprawę zdrowia kobiet – dodaje Krystyna Wechmann.

Lista miast wraz z adresami wydarzeń dostępna jest tutaj.