Wyniki badań tysięcy Polaków wyciekły do sieci. Czy twoje dane są zagrożone?

2023-11-28 14:34

Robiłeś oststnio badania? Mamy dla ciebie niemiłe informacje. Nastąpił wyciek danych pacjentów z ALAB-u (ALAB Labolatoria). Czy twoje dane są zagrożone? Ktoś może wziąść pożyczkę na twoje konto? Co robić?

Wyniki badań tysięcy Polaków wyciekły do sieci. Czy twoje dane są zagrożone?
Autor: Getty Image Wyniki badań tysięcy Polaków wyciekły do sieci. Czy twoje dane są zagrożone?

Niepokojące skutki naruszenia bezpieczeństwa w ALAB: co robić, by nie stać się ofiarą kradzieży tożsamości?

Ogromny wyciek danych z sieci laboratoriów ALAB, który obejmuje nie tylko wyniki badań, ale również pełne dane osobowe pacjentów, wzbudza poważne obawy o możliwe skutki. Wyciek tych informacji, w tym adresów zamieszkania i numerów PESEL, stwarza realne ryzyko kradzieży tożsamości i finansowych konsekwencji dla poszkodowanych.

Poradnik Zdrowie: cienie i blaski social mediów

Jakie są możliwe konsekwencje wycieku danych z ALAB?

Wyciek danych z ALAB ma potencjalnie drastyczne konsekwencje dla ofiar, włączając ryzyko kradzieży tożsamości i zaciągnięcia pożyczek przez oszustów na ich nazwiska. Dane, które wyciekły, obejmują imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i numery PESEL pacjentów. To wystarczające informacje, by złodzieje mogli wykorzystać te dane do nielegalnych działań.

Jak sprawdzić, czy jesteś ofiarą wycieku danych?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy Twoje dane zostały wykradzione. Warto skorzystać z narzędzia rządowego bezpiecznedane.gov.pl, które po zalogowaniu przez Profil Zaufany pozwala na weryfikację, czy nasz numer PESEL znalazł się wśród skradzionych danych. Jest to prosta i szybka metoda, która jednak wymaga powtórzenia w przypadku publikacji kolejnych danych przez hakerów.

Realne zagrożenia związane z wyciekiem numerów PESEL

Wyciek numerów PESEL oraz innych danych osobowych otwiera drzwi dla wielu niebezpieczeństw. Może to prowadzić do nieautoryzowanego zaciągania pożyczek i kredytów, wyłudzenia środków z ubezpieczeń, a nawet do nielegalnego wykorzystywania numerów telefonów zarejestrowanych na dane ofiary.

Jak zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży tożsamości?

Oprócz regularnego sprawdzania, czy dane nie wyciekły, zaleca się zastrzeżenie numeru PESEL, co można zrobić za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy. Dodatkowo warto rozważyć korzystanie z usług Biura Informacji Kredytowej, które oferuje alerty dotyczące zaciągniętych na nasz PESEL pożyczek lub kredytów.

Choć skala wycieku danych z ALAB jest alarmująca, istnieją kroki, które każdy może podjąć, aby zminimalizować ryzyko i potencjalne skutki. Regularne monitorowanie, zastrzeganie PESEL oraz korzystanie z alertów BIK to kluczowe działania, które mogą pomóc w ochronie przed kradzieżą tożsamości i jej konsekwencjami.