Wykryją Alzheimera zanim pojawią się objawy. Wszystko dzięki tej wskazówce

2024-05-20 10:42

Dotychczas nie udało się znaleźć leku na chorobę Alzheimera. Teraz jednak, dzięki odkryciu nowego biomarkera, będzie można znacznie szybciej ją wykryć. Według specjalistów diagnoza będzie możliwa jeszcze przed pojawieniem się objawów.

Wykryj Alzheimera zanim pojawią się objawy. Wszystko dzięki tej wskazówce
Autor: fot. Getty Images Wykryj Alzheimera zanim pojawią się objawy. Wszystko dzięki tej wskazówce

Wykrycie choroby przed pojawieniem się objawów. Nowe odkrycie badaczy

Dzięki odkryciu nowego biomarkera będzie można wskazać chorobę Alzheimera jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Oznacza to, że będzie można zastosować leczenie łagodzące. Co więcej, dzięki temu badacze będą w stanie lepiej przyjrzeć się rozwojowi choroby. Mowa tutaj o cząsteczce mikroRNA nazwanej miR-519a-3p.

MikroRNA, takie jak miR-519a-3p, to małe, niekodujące cząsteczki RNA, materiały genetyczne, które pomagają komórkom zarządzać produkcją białek.

Zespół badaczy odpowiedzialnych za odkrycie tej cząsteczki uważa, że może ona stanowić ważny system wczesnego ostrzegania przed chorobą Alzheimera. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Bioinżynierii Katalonii (IBEC) i Uniwersytetu w Barcelonie szczegółowo opisuje ustalenia dotyczące tego biomarkera. Wyjaśnia również, w jaki sposób można stwierdzić jego wyższy poziom u osób chorych.

Obecnie testy w celu zdiagnozowania choroby Alzheimera przeprowadza się zwykle po wystąpieniu objawów, gdy występują już u podstaw zaburzenia funkcji poznawczych

- mówi neurobiolog José Antonio del Río z IBEC. Badacze są jednak przekonani, że wykrycie mikroRNA może pomóc w ustaleniu dodatkowych kryteriów, które umożliwią dokładniejszą diagnozę w początkowej fazie choroby.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

To może być rewolucja. Badacze są pełni nadziei 

MikroRNA są zazwyczaj stabilne w organizmie i można je w prosty sposób wykryć w płynach ustrojowych, co czyni je bardzo przydatnymi. Te biomarkery nie tylko ostrzegają o chorobie, ale również mierzą reakcję na leczenie i ogólny stan zdrowia pacjenta. Cząsteczka miR-519a-3p jest powiązana z produkcją komórkowego białka prionowego. Jego wysoki poziom występuje w organizmie we wczesnych stadiach choroby Alzheimera, a później zmniejsza się w miarę postępu choroby.

Naukowcom udało się wykorzystać tkankę mózgową pobraną od osób chorych na Alzheimera - po ich śmierci - i przeprowadzili testy chemiczne. Dzięki nim udało się ustalić, że miR-519a-3p sprzyja zmniejszonej produkcji białka prionowego. Zespołowi udało się również odkryć wyższy poziom tego biomarkera w tkance mózgowej we wczesnych stadiach choroby. Po przeprowadzeniu eksperymentów laboratoryjnych udało się wykazać, że ta cząstek wiąże się z regionem genu kontrolującym ekspresję białka prionowego. Zmniejsza tym samym ilość jego wytwarzania w miarę postępu choroby.

Jeśli naszym celem jest wykorzystanie miR-519a-3p jako biomarkera do wykrywania otępienia alzheimerowskiego u hipotetycznie zdrowych osób, istotne jest zapewnienie, że jego poziom nie ulegnie zmianie w przypadku innych chorób neurodegeneracyjnych

- mówi neurobiolog Rosalina Gavín z IBEC.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się sprawować opiekę nad osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki