Włochy: Coraz więcej chorych na Covid-19 odmawia ratowania życia

2022-01-04 8:07

We Włoszech coraz więcej osób z ciężkim przebiegiem Covid-19 odmawia leczenia na intensywnej terapii i kuracji w celu ratowania życia - poinformowało krajowe stowarzyszenie anestezjologów i reanimatorów. Lekarze przyznają, że to bolesny aspekt ich pracy.

COVID
Autor: Getty Images

Pacjenci będący przeciwnikami szczepień nie wyrażają zgody na leczenie, które zdaniem lekarzy jest "pomocne i odpowiednie".

"Mimo iż okoliczności mogą być złożone i trudne, reakcją na powtarzaną i konsekwentną odmowę ze strony pacjenta nie może być jego porzucenie" - zaznacza się w opublikowanym dokumencie na temat pandemii i ratowania życia. Według medyków należy zagwarantować odpowiedni poziom terapii oraz jej modyfikację z punktu widzenia paliatywnego.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Anestezjolodzy przyznali, że odmowy ze strony osób ze środowisk przeciwników szczepień przeciwko Covid-19 to "poważny i bolesny aspekt" pracy lekarzy i personelu pielęgniarskiego na oddziałach intensywnej terapii. W oświadczeniu kładzie się nacisk na to, że nawet w obliczu takich sytuacji nie może zabraknąć postawy nacechowanej szacunkiem i "nieoceniającej".

"Świadoma i w pełni zakomunikowana wola pacjenta musi być zawsze respektowana" - głosi dokument. Zwrócono w nim też uwagę na to, jak ważne jest to, by medycy podejmowali wysiłki, by wytłumaczyć takiej osobie motywy swych starań i powody, dla których należy zastosować kurację ratującą życie.