Wibrator na receptę? Odkryto korzyści z używania zabawek erotycznych

2022-05-19 8:14

Okazuje się, że używanie zabawek erotycznych może nieść korzyści wykraczające poza samozadowolenie kobiet. Odkrycia pojawiły się po przeglądzie badań nad korzystaniem z wibratorów i ich wpływem na zdrowie kobiet. Eksperci nie mają wątpliwości, że wibratory mogą pomóc w leczeniu niektórych przypadłości. Jakich?

zabawki erotyczne
Autor: Getty Images

Wibrator dla zdrowia?

„Dopiero od niedawna piętno kobiet używających wibratorów dla przyjemności seksualnej zaczęło zanikać. Jednak nadal temat ten pozostaje społecznym tabu i jest otoczony niepokojem pomimo wielu potencjalnych korzyści zdrowotnych wynikających z ich stosowania” – napisali autorzy w artykule opublikowanym w "Journal of Urology". 

Mięśnie dna miednicy - dlaczego są tak istotne dla organizmu kobiety? M jak mama

Według ekspertów, sugestia o wykorzystaniu wibratorów w celu poprawy wyników zdrowotnych kobiet musi pochodzić od specjalistów zajmujących się zdrowiem miednicy.

Autorzy badania postanowili znaleźć solidne dowody na istnienie pozytywnego wpływu na zdrowie miednicy, dzięki używaniu wibratorów. Mają nadzieję, że dzięki temu lekarzom będzie łatwiej zasugerować pacjentkom korzystanie z zabawek erotycznych.

Badacze przeanalizowali artykuły z baz danych PubMed, clinicaltrials.gov, Ovid i Cochrane w poszukiwaniu korzyści zdrowotnych wynikających z korzystania z wibratorów.

Ekspertom udało się ustalić, że wibrator może poprawić funkcje seksualne, siłę mięśni dna miednicy, złagodzić nietrzymanie moczu i przewlekły ból sromu, znany jako wulwodynia.

Obiecujące wyniki uzyskane w 18 pasujących artykułach, wskazują na potencjał wibratorów jako urządzeń terapeutycznych.

„Wśród wyłonionych badań, wibratory były uważane za urządzenia poprawiające doznania seksualne i pozytywnie skorelowane ze zwiększonym pożądaniem seksualnym, satysfakcją i ogólnymi funkcjami seksualnymi. Stymulacja wibratorem poprawiła siłę mięśni dna miednicy, złagodziła objawy wulwodynii i nietrzymania moczu”.

Recepta na zabawki erotyczne?

Autorzy badania mają nadzieję, że ich odkrycia utorują drogę do dalszych badań nad wibratorami, dzięki którym powstaną nowe terapie dla szeregu schorzeń dotykających kobiet. Kto wie? Może w przyszłości otrzymamy receptę na wibrator w gabinecie lekarza?

„Wibratory nie są dobrze zbadane i biorąc pod uwagę obiecujące korzyści wykazane w zidentyfikowanych artykułach, należy skierować więcej wysiłków na potwierdzenie ich użyteczności. Biorąc pod uwagę potencjalne korzyści ze stosowania wibratorów, powinny znaleźć się one w zaleceniach do leczenia zaburzeń dna miednicy.”