Ukryte mutacje pomidora - jak go zmieniliśmy?

2020-06-19 18:36 Magda Mazurek

Pomidory bardzo się zmieniły na przestrzeni wieków. Okazuje się, że dostosowaliśmy je do naszych potrzeb! Jak zmutowały? Przekonajcie się.

Pomidor ma zupełnie inne DNA - po stuleciach hodowli, niegdyś południowoamerykańska jagoda z grubsza wielkości grochu, przyjmuje teraz wszelkiego rodzaju kształty i rozmiary.

Mamy pomidory żółte i czerwone, bawole, malinowe, koktajlowe i wiele, wiele innych. A naukowcy zastanawiają się, jak te zmiany fizyczne ujawniają się na poziomie genów. A te geny mogą być jeszcze lepsze - mówi o tym praca naukowa, która może pomóc w realizacji wysiłków zmierzających do ulepszenia pomidora.

Polecamy: Pomidory - właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Autorem pracy jest Zachary Lippman z Howard Hughes Medical Institute. On i jego współpracownicy zidentyfikowali od dawna ukryte ukryte mutacje w genomach 100 rodzajów pomidorów, w tym tych dziko rosnących z Wysp Galapagos i odmian zwykle przetwarzanych na keczup i sos.

Ich analiza, opisana 17 czerwca 2020 r. W czasopiśmie Cell, jest najbardziej kompleksową oceną takich mutacji. Mutacji, które zmieniają długie odcinki DNA w każdej roślinie. Badania mogą doprowadzić do stworzenia nowych odmian pomidorów i ulepszenia istniejących, tak przynajmniej twierdzą autorzy. Naukowcy wykazali, że kilka mutacji zidentyfikowanych przez jego zespół zmienia kluczowe cechy, takie jak smak i waga.

Warto wiedzieć: Suszone pomidory: właściwości i wartości odżywcze. Jak zrobić suszone pomidory?

Mutacje, które badał zespół Lippmana, są znacznie większe - modyfikują strukturę DNA poprzez kopiowanie, usuwanie, wstawianie lub przenoszenie długich odcinków DNA w innym miejscu genomu. Mutacje te, zwane również odmianami strukturalnymi, występują na całym świecie. Na przykład badania na ludziach powiązały te różnice z zaburzeniami takimi jak schizofrenia i autyzm.

Genetycy roślin podejrzewają, że mutacje te w znaczący sposób przyczyniają się do cech roślin, a zidentyfikowało ponad 200 000 mutacji strukturalnych w pomidorach przy użyciu techniki zwanej sekwencjonowaniem długo czytanym!

200 tys. mutacji! To bardzo dużo, ale musicie wiedzieć, że większość znalezionych mutacji nie zmienia genów kodujących cechy. Ale jasne jest, jak mówi Lippman, że wiele z tych mutacji zmienia mechanizmy kontrolujące aktywność genów. Jeden taki gen, na przykład, kontroluje wielkość owoców pomidora. Poprzez modyfikację struktury DNA - w tym przypadku liczby kopii genu - zespół Lippmana był w stanie zmienić produkcję owoców. Rośliny pozbawione genu nigdy nie przyniosły owoców, podczas gdy rośliny z trzema kopiami genu wytwarzały owoce o około 30 procent większe niż te z jedną kopią.

Czytaj też: Sok pomidorowy - właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE