Tylko cztery dni pracy w tygodniu? Aż 70 firm przetestuje nowy pomysł

2022-06-09 10:50

Czterodniowy okres próbny w tygodniu pracy? W ciągu najbliższych sześciu miesięcy 70 firm weźmie udział w projekcie, który sprawdzi, czy taki model rzeczywiście ma sens. Zaangażowani pracownicy otrzymają 100 proc. swojej poprzedniej pensji, ale z dodatkową premią w postaci dodatkowego dnia wolnego.

praca
Autor: Getty Images Zmiany w Kodeksie Pracy. Praca zdalna z ograniczeniami. Koniec z pracą na wyjeździe lub u rodziny

Cztery dni pracy w tygodniu? Nowy projekt w Wielkiej Brytanii

To właśnie w Wielkiej Brytanii zostanie przetestowany pomysł czterech dni pracy w tygodniu. Organizatorami programu są naukowcy z uniwersytetów Oxford i Cambridge oraz grupa Autonomy, która prowadzi kampanię na rzecz skrócenia tygodnia pracy. Weźmie w nim udział około 3 tys. pracowników. Uczestnicy mają nadzieję, że zmienione godziny przyczynią się do zwiększenia ich produktywności.

W formie 24: produkty szkodliwe dla mózgu

Skorzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy?

– Pandemia sprawiła, że ​​wiele myślimy o pracy i o tym, jak ludzie organizują swoje życie – powiedział w oświadczeniu dla BBC Sam Smith, współzałożyciel Pressure Drop Brewery w Tottenham, jednej z firm biorących udział w tym wydarzeniu.

– Robimy to, aby poprawić jakość życia naszych pracowników i być częścią postępującej zmiany na świecie, która poprawi zdrowie psychiczne i samopoczucie ludzi - dodał. 

Jeśli projekt spotka się z uznaniem, może to mieć znaczący wpływ na brytyjskie firmy. Jasne jest, że nie w każdej branży ten model się sprawdzi - mowa tu choćby o szpitalach, służbach ratowniczych i innych. Jeśli jednak program wykaże wzrost wydajności i zadowolenia pracowników, to skorzysta na tym wiele miejsc pracy, o ile pracodawcy przyjmą ten pomysł.