To pierwsze takie odkrycie. Popularne leki na serce mogą wydłużać życie

2023-01-24 12:50

Z badania opublikowanego w czasopiśmie "Aging Cell" wynika, że popularne leki wykorzystywane w leczeniu chorób układu krążenia, mogą spowalniać procesy starzenia. Choć analizy dotyczyły zwierząt, zdaniem autorów badań mogą okazać się skuteczną strategią przeciwstarzeniową.

To pierwsze takie odkrycie. Popularne leki na serce mogą wydłużać życie
Autor: Getty Images To pierwsze takie odkrycie. Popularne leki na serce mogą wydłużać życie

Za najskuteczniejszą interwencję przeciwstarzeniową obecnie uważa się dietę ograniczającą kalorię. Ale jak podkreślają specjaliści, analizy nad ograniczeniem kalorii u ludzi przyniosły mieszane rezultaty. Nowe badania wykazały, że już istnieje lek, który może okazać się rozsądnym rozwiązaniem.

Leki na nadciśnienie mogą wydłużać życie

Grupa badaczy z Europy i Stanów Zjednoczonych dokonała niezwykłego odkrycia. Naukowcy dowiedli, że rylmenidyna wydłuża życie i poprawia wskaźniki zdrowia u zwierząt. Lek jest stosowany obecnie u pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze.

Korzyści zaobserwowane przez badaczy dotyczyły leczenia rylmenidyną niceni C. elegans. W przeciwieństwie do innych medykamentów badanych przez grupę ekspertów, to właśnie rylmenidyna ma potencjał przełożenia rezultatów osiągniętych w badaniach na ludzi.

Skutki uboczne ze stosowania tego leku są rzadkie i nie są poważne – podkreślają autorzy analiz.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

"Korzyści są ogromne"

Profesor João Pedro Magalhães, który kierował tymi badaniami na Uniwersytecie w Liverpoolu, podkreśla, że "w obliczu starzejącej się populacji globalnej korzyści z opóźnienia procesu starzenia się, nawet jeśli są niewielkie, są ogromne". Ekspert zaznacza, że to pierwsza taka analiza, która wykazała, że rylmenidyny stosowane na zwierzętach mogą wydłużyć życie i opóźniać starzenie.

- Chcielibyśmy teraz zbadać, czy rylmenidyna może mieć inne zastosowania kliniczne – dodał prof. Magalhães.

Badanie zostało sfinansowane przez Szwajcarską Narodową Fundację Nauki, LongeCity oraz Radę Badań Biotechnologii i Nauk Biologicznych. Wyniki analiz opublikowano w czasopiśmie "Aging Cell".