Test śliny Rockefellera na COVID-19 - co o nim wiadomo?

2021-09-16 10:12

Na początku pandemii, gdy brakowało komercyjnych testów na COVID-19, Robert B. Darnell z Rockefeller University opracował własny test do identyfikacji pozytywnych przypadków wśród uniwersyteckiej społeczności. Okazało się, że jest łatwiejszy i bezpieczniejszy w administrowaniu, niż dostępne wówczas testy. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy był używany dziesiątki tysięcy razy do identyfikacji i izolowania zakażonych osób pracujących na terenie kampusu uniwersyteckiego.

test rockefellera
Autor: Getty Images

Jak się okazało, ​​test Darnella działa równie dobrze, jeśli nie lepiej, niż testy wymazów z nosa i jamy ustnej zatwierdzone przez FDA. W bezpośrednim porównaniu 162 osób, które otrzymały zarówno test na ślinę „DRUL” Rockefellera, jak i konwencjonalny test wymazów, DRUL wykrył wszystkie przypadki, które wymazy zidentyfikowały jako pozytywne – plus cztery pozytywne przypadki, których nie wykryły wymazy. 

„Te badania potwierdzają, że opracowany przez nas test jest czuły i bezpieczny” – podkreślał Darnell i reszta badaczy. „Jest niedrogi, zapewnia doskonały nadzór w społeczności uniwersyteckiej i może poprawić bezpieczeństwo, gdy pandemia się przeciąga”.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Komercyjne testy na COVID-19 były koszmarem na początku pandemii. Medycy za każdym razem ryzykowali zachorowaniem, czy to w trakcie pobierania wymazów czy to w trakcie transportu. Zaczęło brakować wacików, rękawiczek, masek, a wirus szalał dalej. 

Test DRUL ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bezpieczny - test można było wykonać w domu i wysłać do laboratorium w medium transportowym. Co ciekawe, koszt jednego testu wynosi jedynie 2 dolary - dla porównania, Medicare płaci obecnie do 100 dolarów za każdy przeprowadzony test komercyjny. Aby oddać materiał do analizy, wystarczy splunąć do kubka, co jest bardzo wygodne.

W ciągu kilku miesięcy, odkąd został zatwierdzony jako kliniczny test diagnostyczny w stanie Nowy Jork, DRUL był szeroko stosowany w kampusie, najpierw na wybranych pracownikach, a następnie jako cotygodniowy program badań przesiewowych prowadzony w laboratorium Darnella.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki