Tajemnicza choroba w Tanzanii zabiła już 3 osoby. Lekarze nie wiedzą, co to

2022-07-15 8:42

Zespół ekspertów bada tajemniczą chorobę, która jest przyczyną 3 zgonów. Łącznie zdiagnozowano 13 przypadków. Wykluczono już wirus Ebola, Marburg, a także COVID-19.

Tajemnicza choroba w Tanzanii, zabiła już 3 osoby. Lekarze nie wiedzą, co to
Autor: Getty Images

Eksperci badają chorobę

Dyrektor medyczny rządu Tanzanii Aifello Sichalwe poinformował, że w miejsce wystąpienia tajemniczej choroby zostali wysłani lekarze i eksperci ds. zdrowia. Chodzi o południowo-wschodni region Lindi, gdzie łączenie ustalono 13 przypadków, z których 3 osoby zmarły.

Objawy choroby obejmują:

  • gorączkę,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • krwawienia z nosa.

Każdy z pacjentów miał wykonywane trzy testy w kierunku wykrycia obecności wirusów - Eboli i Marburga oraz COVID-19. Wszystkie z wynikiem negatywnym.

Sichalwe dodał, że jeden z pacjentów całkowicie wyzdrowiał, a pozostali byli izolowani. Dyrektor medyczny wzywa do zachowania spokoju i podkreśla: "Rząd utworzył zespół profesjonalistów, którzy wciąż badają tę nieznaną chorobę".

Prezydent Tanzanii Samia Suluhu Hassan powiedział, że dziwna choroba zgłoszona w Lindi może być wynikiem rosnących interakcji między ludźmi a dzikimi zwierzętami, które wiążą się z degradacją środowiska.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Inne niebezpieczeństwo

W zeszłym tygodniu Ghana poinformowała o dwóch przypadkach wskazujących na zakażenie wirusem Marburg należącego do tej samej rodziny co Ebola. Chorzy mieli wysoką gorączkę oraz krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne.

Jednak w całej Afryce odnotowuje się kolejne, rzadkie choroby. W marcu Światowa Organizacja Zdrowia zaktualizowała listę chorób, które potencjalnie stanowią obecnie największe zagrożenie. Są to wirus Ebola, wirus Nipah, wirus Marburg, gorączka Lassa, gorączka krowotoczna krymsko-kongijska, Zika, chikungunya, żółta gorączka, grypa, hantawirus.