Ta witamina blokuje rozwój poważnego schorzenia. Choroba zwiększa ryzyko raka

2022-08-08 10:01

Eksperci wykazali, że podwyższony poziom jednego z aminokwasów ma związek z zaawansowaną postacią częstej choroby wątroby. Dzięki temu odkryciu badacze zdołali wskazać witaminy z konkretnej grupy, które odgrywają rolę w profilaktyce tego schorzenia. To kluczowe witaminy rozpuszczalne w wodzie. Co więcej, obie z nich mogą opóźniać rozwój choroby.

Ta witamina blokuje rozwój poważnego schorzenia. Choroba zwiększa ryzyko raka
Autor: Getty Images

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest rodzajem stłuszczenia wątroby, u ludzi którzy piją niewielkie ilości lub wcale nie piją alkoholu. NAFLD dotyka 25 proc. wszystkich dorosłych na świecie i jest główną przyczyną przeszczepów wątroby. Nowe odkrycia mogą pomóc tym osobom. Naukowcy poznali mechanizm rozwoju schorzenia, a także sposób na walkę z nim.

Co szkodzi wątrobie?

Mechanizm choroby

Grupa ekspertów z Duke-NUS Medical School w Singapurze odkryła mechanizm, który odpowiada za zaawansowaną postać stłuszczenia wątroby. Okazuje się, że odpowiednia suplementacja może odwrócić ten proces. Chodzi o przyjmowanie witamin z grupy B, czyli witaminy B12 i kwasu foliowego.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby wiąże się z gromadzeniem się tłuszczu w wątrobie. Autorka badania dr Madhulika Tripath podkreśla: "Chociaż odkładanie się tłuszczu w wątrobie jest odwracalne we wczesnych stadiach, jego progresja do NASH powoduje dysfunkcję wątroby, marskość i zwiększa ryzyko raka wątroby".

Naukowcy do tej pory nie rozumieli, jaką rolę odgrywa podwyższony poziom homocysteiny we krwi. Wiedzieli jednak, że ten aminokwas ma związek z chorobą. W nowym badaniu specjaliści zdołali potwierdzić korelację między homocysteiną a postępem schorzenia oraz odkryli, że wraz ze wzrostem poziomu tego aminokwasu w wątrobie, przyłącza się on do różnych białek, zmieniając ich strukturę i utrudniając funkcjonowanie.

Zależność zauważono w szczególności, gdy homocysteina przyłączyła się do jednego z ważnych białek w wątrobie. Doprowadziło to do zablokowania roli tego białka, jaką odgrywa w transporcie i trawieniu tłuszczu czy zapobieganiu stanów zapalnych. To skutkowało rozwojem i progresją stłuszczenia choroby wątroby.

Skuteczna suplementacja

Naukowcy odkryli, że uzupełnienie diety o witaminę B12 i kwas foliowy, zwiększa poziom tego białka w wątrobie i przywraca jego rolę. Suplementacja tymi składnikami spowolniła postęp NAHLD i odwróciła stan zapalny, a także zwłóknienie wątroby. Jeden z autorów badania dr Brijesh Singh podkreśla: "Nasze odkrycia są zarówno ekscytujące, jak i ważne, ponieważ sugerują, że stosunkowo niedroga terapia witaminą B12 i kwasem foliowym, może być stosowana do zapobiegania i/lub opóźniania progresji NAFLD".

Zdaniem ekspertów poziom homocysteiny może służyć jako biomarker nasilenia choroby. Co więcej, w dalszych badaniach naukowcy chcą sprawdzić, czy witaminy z grupy B mogą podobnie wpływać na inne białka wątroby. To z kolei może doprowadzić do opracowania nowych terapii przeciwko temu schorzeniu.