Sztuczna inteligencja szansą na zwiększenie skuteczności leczenia choroby alkoholowej

2018-05-23 14:42

Według danych PARPA, już w 2008 roku grupę osób potencjalnie narażonych na rozwój uzależnienia alkoholowego w Polsce szacowano na 2-2,5 mln. Z kolei w 2017 roku liczba osób z postawioną diagnozą alkoholizmu wahała się pomiędzy 600 – 800 tys. i z każdym rokiem wzrasta o kolejne 350 tys. W obliczu niepokojących statystyk, polska firma addictions.ai, będąca twórcą bezpłatnej aplikacji mobilnej AlkyRecovery dedykowanej osobom uzależnionym od alkoholu oraz ich rodzinom, postawiła pójść o krok do przodu i wykorzystać w procesie leczenia algorytmy sztucznej inteligencji oraz techniki uczenia maszynowego. System, jako pierwszy na świecie, będzie w stanie dokonać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych.

Sztuczna inteligencja szansą na zwiększenie skuteczności leczenia choroby alkoholowej
Autor: materiały prasowe

Zdaniem Marcina Brysiaka, twórcy aplikacji AlkyRecovery, największym problemem osób uzależnionych nie jest wytrzeźwienie, lecz utrzymanie długotrwałej abstynencji i pokonanie strachu przed przyznaniem się do problemu alkoholizmu. – Uzależnienie od alkoholu jest wstydliwą przypadłością, do której wiele osób nie chce się przyznać, a w konsekwencji również zgłosić się na terapię. Z kolei wyzwaniem, przed którym stoi system lecznictwa, jest stworzenie i zaproponowanie optymalnego rozwiązania dla osób, które nie chcą uczestniczyć w spotkaniach terapeutycznych. Nowe technologie wydają się w tym przypadku idealnym rozwiązaniem – stanowią doskonałe źródło informacji i umożliwiają przy tym zachowanie anonimowości. Z kolei analizując badania skuteczności terapii online, ukazuje się jasny obraz, że są równie, a niekiedy nawet bardziej skuteczne, niż tradycyjne metody leczenia.

Jak działa aplikacja AlkyRecovery?

AlkyRecovery to aplikacja mobilna, dzięki której użytkownicy każdego dnia otrzymują wsparcie w utrzymaniu abstynencji. System wykorzystuje szereg skomplikowanych algorytmów, które każdego dnia automatycznie motywują, doradzają i kontrolują stan samopoczucia użytkownika. Aplikacja AlkyRecovery składa się z:

  • pulpitu z szybkim dostępem do wszystkich funkcji aplikacji, a także: licznikiem trzeźwości, wiadomościami motywującymi, wynikami ankiety alkoholowej oraz codziennego głodu, dzienniczkiem uczuć oraz mapą z najbliższymi placówkami lecznictwa rekomendowanymi przez PARPA,
  • czatu z terapeutką, która dwa razy w tygodniu służy indywidualną pomocą i wsparciem,
  • wiadomości publicznych i prywatnych, w których osoby uzależnione dzielą się doświadczeniami z innymi użytkownikami aplikacji,
  • sekcji głodu, narzędzia, dzięki któremu użytkownicy wspierają proces zdrowienia oraz identyfikują nawroty choroby,
  • sekcji uczuć, pomocnego narzędzia szeroko stosowanego w leczeniu zaburzeń emocjonalnych,
  • sekcji wiedzy, w której znajdują się m.in. definicje, testy oraz ankiety alkoholowe i poradniki,
  • statystyk trzeźwości – tygodniowych, miesięcznych, kwartalnych,
  • mapy najbliższych placówek lecznictwa na podstawie obecnego położenia użytkownika.

Jak sztuczna inteligencja może wspomóc walkę z uzależnianiem?

Sztuczna inteligencja posiada zdolność naśladowania i odtwarzania procesów, które zachodzą w mózgu człowieka, w tym m.in. umiejętność obserwacji, analizy i rozumienia otoczenia. Dotyczy to również uczenia się stosownych reakcji i rozwiązywania złożonych problemów – nawet wtedy, gdy sytuacje są niejednoznaczne, a dostarczane informacje nie są kompletne. Efektem przetwarzania procesów myślowych przez sztuczną inteligencję jest możliwość oceny obecnego stanu człowieka oraz przewidywanie dalszego rozwoju sytuacji – również z poziomu aplikacji mobilnej.

Firma addictions.ai zapowiada, że w ciągu trzech najbliższych lat system będzie wykorzystywał algorytmy sztucznej inteligencji oraz techniki uczenia maszynowego, a tym samym – jako pierwszy na świecie – będzie w stanie dokonać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej wesprzeć proces leczenia – zarówno z perspektywy użytkowników aplikacji, jak i terapeutów. Jak w praktyce system będzie funkcjonował? – Dane będą analizowane przede wszystkim w kontekście detekcji stanów emocjonalnych pacjenta oraz zmian typowych schematów zachowań.

Aplikacja AlkyRecovery będzie więc samodzielnie przetwarzała i dokonywała oceny prawdopodobieństwa nawrotu choroby alkoholowej na podstawie wypowiedzi użytkownika w internecie, nagrań audio, wideo czy zdjęć. Istotne będą również zachowania w systemie addictions.ai oraz aktywności w serwisach Facebook, Twitter czy Spotify. Analizie będą podlegały także dane somatyczne pochodzące z dedykowanej opaski, jak: tętno, temperatura ciała, lokalizacja czy aktywność fizyczna.

Produktem końcowym będzie natomiast chatbot, który pomoże użytkownikom w podniesieniu samooceny, a w fazie, w której będzie potrzebne wsparcie, zaproponuje rozmowę tekstową, telefoniczną lub wideo z terapeutą. Z kolei terapeuta, w momencie kontaktu, będzie natychmiast otrzymywał gotowy raport o pacjencie, który przeszedł rozmowę z chatbotem i wypełnił testy. - Jestem przekonany, że dzięki możliwościom oferowanym przez sztuczną inteligencję, skuteczność terapii uzależnienia od alkoholu będzie jeszcze większa – kontynuuje Marcin Brysiak, pomysłodawca aplikacji AlkyRecovery.

Aplikacja dostępna jest obecnie w systemie Android, a na przestrzeni kolejnych miesięcy ma również pojawić się dostępna dla użytkowników iOS.

Warto wiedzieć

AlkyRecovery – aplikacja mobilna stworzona z myślą o osobach uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Narzędzie, w oparciu o zaawansowane dane z systemu addictions.ai, analizuje zachowania użytkowników oraz motywuje ich do utrzymania dalszej abstynencji.

Docelowo firma addictions.ai w ciągu najbliższych trzech lat planuje stworzyć – dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji i technik uczenia maszynowego – system, który będzie w stanie dokonywać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji w leczeniu uzależnienia od alkoholu.