Szczepionka na COVID-19 dopuszczona do użytku w Anglii? Decyzja za kilka dni

Szczepionka opracowana przez Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19 może zostać już dopuszczona do użytku na wyspach brytyjskich nawet w ciągu tygodnia.

Jak poinformował dziennik „Daily Telegraph”, jeśli scenariusz się ziści, to Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym szczepionka na koronawirusa SARS CoV-2 zacznie być stosowana.  

Brytyjski rząd zwrócił się do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) w celu oceny szczepionki. Chciał uzyskać informację, czy szczepionka stworzona przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech może być dopuszczona do użytku. O tym poczynaniach władzy powiedział minister zdrowia Matt Hancock.

Brytyjska służba zdrowia w gotowości?

Dziennik „Daily Telegraph” w przekazywaniu informacji bazuje na źródłach rządowych. Rozpatrując najlepszy scenariusz, decyzja może zostać wydana przez agencję MHRA w ciągu tygodnia. Dlatego wydano polecenie publicznej służbie zdrowia, by była gotowa do dystrybuowania szczepionki od 1 grudnia. W poniedziałek lub we wtorek Pfizer i BioNTech mają dostarczyć pakiet danych dot. bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki na COVID-19 do MHRA.

Prezes Pfizera Alber Boula powiedział wcześniej w rozmowie ze stacją Sky News, że „firma będzie gotowa do wysyłania szczepionki w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia”. Dodał, że planują wysyłać szczepionki po kolei, co oznacza, że „im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę”.

Zamówienie na 40 milionów szczepionek

Wielka Brytania jest drugim państwem na świecie, tuż po USA, które rozpoczęło proces dopuszczania szczepionki do użytku. Jak napisał „Daily Telegraph”, w Stanach Zjednoczonych odpowiedzialna jest za to Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zajmie się tym przed 10 grudnia.

Rząd brytyjski podpisał umowę na zakup 40 milionów dawek szczepionki, która została opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech. Wielka Brytania ma nadzieję, że pierwsze 10 milionów zostanie dostarczone jeszcze przed końcem roku. Dla zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki, zatem ta ilość wystarczy dla 5 milionów osób.

Jak poinformował Pfizer, ostateczne wyniki końcowej fazy badań przygotowywanej razem z niemiecką firmą BioNTech szczepionki, wykazały 95 proc. jej skuteczności.

Źródło: PAP

Czytaj też: 

Bracia zmarli na COVID-19 w ciągu dwóch tygodni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE