Szczepienie przeciwko COVID-19. Czy będziesz mógł wybrać rodzaj szczepionki? Sprawdź!

Od 15 stycznia 2021 roku rusza proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciw COVID-19. W związku ze szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawia się wiele pytań wśród pacjentów. Jedno z nich dotyczy wyboru szczepionki na COVID-19 przez pacjenta. Czy będzie taka możliwość? Warto to sprawdzić!

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 rozpoczął się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Szczepionka konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną na terenie Unii Europejskiej pod marką „Comirnaty”, podaje się domięśniowo w dwóch dawkach, w odstępie 3-4 tygodni. W środę Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użycia szczepionkę amerykańskiej firmy Moderna.

Będzie możliwość wyboru rodzaju szczepionki przeciw COVID-19?

Na pytanie Polaków o to, czy będą mogli wybrać rodzaj szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, czy to leży w kwestii lekarza, odpowiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. - Na tym etapie takiego wyboru na pewno nie będzie, to są produkty lecznicze tożsame. Natomiast na razie jest w ogóle dostępna w Polsce wyłącznie szczepionka firmy Pfizer – wyjaśnił szef Kancelarii Premiera.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej padło pytanie o stronę internetową „Szczepimy się”. Jak poinformował Michał Dworczyk, witryna działająca już od 15 stycznia zyska dodatkową funkcjonalność. - Pojawi się tam dashboard, na którym będą codziennie aktualizowane informacje statystyczne dotyczące szczepień – przekazał.

- Będziemy chcieli zejść „jak najniżej” - do powiatu, być może potem do gminy - z informacjami, gdzie, ile osób zaszczepiło się i szeregiem informacji związanych z całym procesem szczepień, nie tylko w formie tabelarycznej czy po prostu krótkiej informacji podającej cyfry, ale również zwizualizowanej i geograficznie zlokalizowanej - tłumaczył pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

W oczekiwaniu na dostawę szczepionki Moderna

Polska czeka również na pierwszą dostawę szczepionki firmy Moderna, która ma dotrzeć w przyszłym tygodniu. Według prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego dostawa ta ma sięgnąć 29 tys. dawek. Do końca tego kwartału, czyli do marca, Polska ma otrzymać ok. 800 tys. dawek.

Preparat Moderny jest tego samego typu, co szczepionka amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer oraz niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech. Zawiera fragment kwasu rybonukleinowego mRNA, kodujący białko S, znajdujące się w osłonie koronawirusa SARS-CoV-2. Po podaniu preparatu białko to jest wytwarzane w komórkach i wywołuje reakcję odpornościową organizmu.

Obecnie trwają szczepienia dla tzw. grupy zero, czyli pracowników ochrony zdrowia, pracowników DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. W następnej kolejności mogą przystąpić do szczepień, m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE