Święto Wisły i "Warszawskie spotkanie z kryminałem" na Bulwarach Wiślanych!
Najbliższy weekend, 8-9 września, na Bulwarach Wiślanych odbywać się będzie pod hasłem "Święto Wisły" i "Warszawskie spotkanie z kryminałem".
W sobotę, 8 września, po raz jedenasty w Warszawie odbędą się obchody Święta Wisły. Tegoroczna edycja nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wieczorna parada łodzi przepłynie w biało-czerwonych barwach, a jedną z głównych atrakcji będzie pokaz „Przejdziem Wisłę…”, czyli przejście slacklinerów nad rzeką.
Podczas widowiska „Przejdziem Wisłę…” całą szerokość rzeki pokona m.in. rekordzista świata w długości przebytej taśmy Pablo Signeret z Francji.
Próbę przejścia podejmie również Polak, Jakub Morawski oraz Francuz, Antony Newton. Nazwa akcji nawiązuje do słów hymnu Polski, a pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą swoim wyczynem uczcić pamięć wszystkich walczących o niepodległość kraju.
Bulwary pełne animacji
Większość atrakcji znajdzie się na bulwarze gen. Pattona, w okolicy Centrum Nauki Kopernik. Oczywiście nie zabraknie wyjątkowego pokazu nad wodą. Trzech zawodowych slacklinerów przejdzie po kilkusetmetrowej taśmie, rozciągniętej wszerz Wisły.
Wszyscy zainteresowani tą dyscypliną sportu mogą spróbować swoich sił na stanowiskach do slackline. Odbędą się również pokazy oraz nauka skimboardingu, czyli ślizgów na desce po płytkiej wodzie. Dla najmłodszych przewidziana jest Akademia Żeglarska, gdzie dzieci wcielą się w rolę małego pirata, a w punkcie Wód Polskich stworzą marynistyczne pamiątki.
Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z uroków Wisły podczas bezpłatnych rejsów łodziami. Dla tych, którzy wolą pozostać na brzegu, przygotowano pokazy wakeboard. Około godz. 13.00, na wysokości bulwarów, pojawi się Wioślana Masa Krytyczna, czyli duża grupa kajakarzy i innych osób płynących na wiosłach, których obecność już na stałe wpisała się w obchody Święta Wisły.
Na plaży Poniatówce dzieci i dorośli mogą wziąć udział w licznych zabawach i konkursach, a miłośnicy żeglarstwa skorzystają z darmowych rejsów po Wiśle.
Dodatkowo Grupa Ratownictwa PCK przygotowała pokazy poświęcone bezpieczeństwu nad wodą. Fundacja AVE zaprasza najmłodszych do udziału w znanych już warsztatach edukacyjnych Wiślana Super Buda.
Na plaży Rusałka/Zoo warszawiacy mogą spróbować nietypowego pływania z wiosłem na desce, popularnie zwanym jako SUP. Wszystkie animacje rozpoczną się o godzinie 13.00.
Atrakcje przy zachodzie słońca
Wieczorem Wisła rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach. Od godziny 19.00 mieszkańcy podziwiać będą paradę przystrojonych jednostek pływających między Mostem Śląsko-Dąbrowskim a Portem Czerniakowskim.
Po tym widowisku, w okolicach godz. 20.00, na bulwarze gen. Pattona zabrzmią znane przeboje podczas koncertu „Kochamy polskie piosenki”. Nie zabraknie piosenek m.in. Wojciecha Młynarskiego, Maryli Rodowicz, Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, czy Zbigniewa Wodeckiego.
Wszystkie hity zaśpiewają młodzi artyści. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na fanpage’u Święto Wisły, a także Dzielnica Wisła. Wydarzenie organizuje m.st. Warszawa wraz z Fundacją Wisła Warszawie i partnerami.
W programie:
Od 13:00 do 18:00:
- Bezpłatne rejsy
- Animacje żeglarskie
- Skimboard – zajęcia z instruktorem
- Miasteczko slackline – zajęcia z instruktorem
- Wody Polskie – warsztaty rękodzieła
Od 14:00 do 16:00 - pokaz jazdy na wakeboardzie
Od 20:00 do 21:00 - koncert „Kochamy polskie piosenki”
W sobotę 8 września od 12:00 do 16:00 na scenie Rafał Dajbor będzie po raz kolejny czytał zbiór bajek „SZAMAN Z RZEKI. OPOWIEŚCI WIŚLANE”
Od 12:00 do 17:00 na tarasach przy pawilonie BELLA ITALIA animatorzy Parku Rozrywki Julinek będą prowadzili WIŚLANE ANIMACJE DLA DZIECI
O 20:00 w pawilonie STUDIO TALENTÓW odbędzie się wernisaż prac malarskich Michała Żytniaka SEPTEMBER ISSUE.
Warszawskie spotkanie z kryminałem
Od 11:00 do 18:00 w pawilonie PRZYSTANEK SZTUKA odbędzie się "Warszawskie spotkanie z kryminałem".
„Warszawskie spotkanie z kryminałem” w pawilonie Przystanek Sztuka to wydarzenie dla wszystkich, którzy lubią literaturę kryminalną i doceniają jej różnorodność.
W niedzielę, 9 września, od 12:00 do 17:00 na tarasach przy pawilonie BELLA ITALIA animacje dla dzieci poprowadzą animatorzy Parku Rozrywki Julinek.
Małych detektywów zapraszamy na warsztaty wokół warszawskich legend, a dorosłych miłośników kryminałów na spotkania m.in. o korpokryminale, fenomenie popularności thrillerów psychologicznych, komediowym obliczu kryminału, przedwojennej Warszawie i najkrwawszych polskich zbrodniach, będzie też możliwość zakupu książek oraz zdobycia autografów. Wśród naszych gości: Katarzyna Kacprzak, Grzegorz Kalinowski, Jacek Ostrowski, Małgorzata Rogala i Alek Rogoziński.
W programie:
- 11:00 - Legendy warszawskie. Między prawdą a fikcją - warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat
- 13:00 - Jacek Ostrowski. Rzeczywistość mroczniejsza od wyobraźni. Najkrwawsze polskie zbrodnie z akt sądowych.
- 14:00 - Katarzyna Kacprzak. Ciemna strona korporacji. Jak powstał pierwszy w Polsce korpokryminał
- 15:00 - Małgorzata Rogala. Podróż po zakamarkach ludzkiej psychiki. Dlaczego tak lubimy thrillery psychologiczne
- 16:00 - Alek Rogoziński. Komediowe oblicze kryminału. Z czego śmiejemy się w powieściach
- 17:00 - Grzegorz Kalinowski. Szemrana Warszawa w przedwojennych realiach