Suche, zaczerwienione oczy i opuchnięte powieki. To może być oczny trądzik

2022-05-13 13:03
kobieta z ocznym trądzikiem
Autor: Getty Images

Najczęściej trądzik różowaty oczu jest pierwszą oznaką rozwoju choroby na twarzy. Postać oczna dotyczy przede wszystkim osób dorosłych i niektórzy mogą mieć tendencję do jego rozwoju. Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, a jego zdiagnozowanie nie jest łatwe, szczególnie jeśli nie ma się problemów skórnych. Jak go rozpoznać?

Oczny trądzik różowaty to stan zapalny, który powoduje pieczenie, zaczerwienienie i swędzenie oczu. Najczęściej zwiastuje rozwój choroby na twarzy, ale może pojawić się również u osób, które już zmagają się z trądzikiem różowatym. Oczny trądzik dotyka osób dorosłych w wieku 30-50 lat.

Lekarze sugerują, że oczny trądzik może rozwijać się u osób, które mają tendencję do łatwego rumienienia się. Choć trądzik różowaty skóry częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, w przypadku ocznej odmiany choroby, nie ma takich dysproporcji. Jednak specjaliści wskazują, że z ocznym trądzikiem różowatym zmagają się często osoby o jasnej karnacji.

Jak rozpoznać oczny trądzik?

Nasilenie objawów trądziku w oczach, nie zawsze odpowiada nasileniu objawów skórnych. Oznaki świadczące o ocznym trądziku różowatym mogą poprzedzać skórne objawy tej choroby, być jej konsekwencją lub występować samodzielnie. Nie ma leku, który mógłby leczyć dolegliwości związane z ocznym trądzikiem, jednak odpowiednia pielęgnacja oczu, może okazać się pomocna.

Choroby oczu

Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju trądziku w oczach:

Dlaczego oczny trądzik jest groźny?

Dokładna przyczyna ocznego trądziku różowatego nie jest znana. Eksperci wskazują, że przyczyn pojawienia się choroby można doszukiwać się w czynnikach środowiskowych, zakażeń bakteriami, np. Helicobacter pylori oraz genach.

Nie należy ignorować ocznego trądziku różowatego, ponieważ może wpływać na powierzchnie oka, a przede wszystkim na rogówkę. Może spowodować zapalenie rogówki i niebezpieczne powikłania, które ostatecznie mogą prowadzić do utraty wzroku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.